Демографічна криза у Польщі: перспективи для українських студентів

10,5 т.
Демографічна криза у Польщі: перспективи для українських студентів

Що потрібно знати, якщо Ви хочете навчатись в Польщі

Частина 1. Демографічна криза у Польщі: перспективи для українських студентів

На численні прохання розпочинаю цикл, присвячений вищій освіті у Польщі. Така перспектива є привабливою для абітурієнтів з України, оскільки Польща здатна надати якісні освітні послуги за порівняно невеликі гроші, а якщо Ви маєте документально підтверджене польське походження, то практично безкоштовно. Диплом, отриманий в країні ЄС, членом якого Польща є з 2004 р., відчиняє двері до всього європростору. Однак є і зворотна сторона медалі, про яку варто знати. Отже, пропоную Вашій увазі цикл статей, з якого Ви отримаєте необхідний мінімум знань про вищу освіту в Польщі та всі формальності з нею пов`язані.

Видео дня

Короткий ліричний вступ до питання

Близько трьох тижнів тому я виступала на конференції в своїй альма матер, тобто Варшавському університеті. Підходжу до реєстраційної стійки, і разом з традиційним комплектом (бейдж+програма конференції+щось для нотаток) мені видають величезний рекламний буклет Варшавського університету. Від здивування моя щелепа мало не вдарилась об підлогу. Зараз поясню, чому.

(Варшавський університет)

Я не могла повірити, що цей навчальний заклад почав себе рекламувати. Коли я навчалась в Ягеллонському університеті в Кракові, я навіть на секунду не могла б собі уявити, що ці два навчальні заклади розпочнуть якусь маркетингову кампанію. Це було б нижче їх королівського маєстату. Пригадую, як я, студентка магістратури, вперше виступала у головній конференц-залі цього храму науки. Уявіть собі: атмосфера середньовічного університету, крісла, обтягнуті антрацитового кольору оксамитом, пишні оздоби на стінах, вирізьблена трибуна. Під цією трибуною у мене так трусились коліна, коли стояла перед професорами з різних університетів світу. Страшно було, але водночас мене сповнювала гордість і почуття якогось неймовірного піднесення, аж до сліз, що я стою тут, де виступав наприклад папа Іван Павло ІІ, навчаюсь в аудиторіях, що пам`ятають ще Коперника. Це був університет-мрія, та й досі є.

(Ягеллонський університет у Кракові)

Але демографічна криза невблаганна. Занурившись у приємні спогади і підібравши щелепу, що зі здивування не могла повернутись самостійно на своє місце, я сіла у залі. Але замість думати про свій виступ, мій мозок напружено почав шукати відповіді на питання: що я пропустила і як тепер виглядає ринок освітніх послуг у Польщі? Отже, пропоную Вашій увазі результати мого маленького дослідження.

А тепер по суті

Єдиним і цілком очевидним розв’язанням проблем в галузі освіти в Україні є вивчення механізмів функціонування вищої школи за кордоном. Лише після безпосереднього знайомства з іншими системами освіти можна зробити відповідні висновки щодо доцільності їх впровадження в Україні та вибрати те найкраще, що можна запозичити в іноземних колег.

При цьому безперечно цікавим є ознайомлення з вищою школою сусідньої Польщі, країни, чиї успіхи в економічно-соціальному розвитку справді вселяють віру в можливість швидкої та ефективної перебудови держави й суспільства на всіх рівнях.

Протягом останніх кількох років демографічна криза в Польщі гостро дає про себе знати. Після повалення соціалістичного прорадянського режиму в 1989 р. народжуваність різко скоротилась. Період змін лякає всіх. І хоча зміни були однозначно на краще, на початку 90-х мало хто про це знав. Аналогічна ситуація і в Україні була, тому не буду заглиблюватись в цю тему.

Тепер ті, кого так мало народилося в 90-х, почали вступати до ВНЗ. І тут демографічна криза показала себе у всій красі. (В інших країнах Центральної Європи ситуація дуже схожа.) Не можу однозначно сказати, що це призвело до зниження рівня вимог до абітурієнтів, але мої колеги-викладачі однозначно кажуть, що так. За їх словами, на менш популярних факультетах "беруть всіх", тому що для існування університету потрібні студенти. Не буде студентів – завалиться вся система, це зрозуміло. Звісно, мої спостереження не є жодною офіційною статистикою. Але тенденція очевидна.

Небезпека ситуації полягає також у тому, що таке зниження вимог до рівня підготовки студентів призведе до "знецінення" дипломів, що вже спостерігається протягом останньої декади. Старші люди кажуть, що в середині ХХ століття шкільний атестат був вартий більше, ніж сьогодні диплом магістра. І це правда. В Польщі, як і в Україні, такий самий бум на вищу освіту, приватні ВНЗ повиростали як гриби після дощу. Тепер мало не кожна касирка чи офіціант має якийсь диплом, і це, на жаль, не жарт. Те, що випускників поменшало, не підвищить вартість їх магістерських дипломів.

Донедавна в Польщі можна було безкоштовно навчатись одночасно на двох факультетах державних ВНЗ. Тепер цей привілей доступний лише відмінникам навчання, але кожен університет тут має свої нюанси. Цікавим є той факт, що більшість студентів таку ініціативу уряду підтримує. Заклики груп студентів-активістів долучитися до акцій протесту відчутного успіху в Кракові, наприклад, не мали. Причину цього явища легко зрозуміти, вивчивши реалії польського ринку праці. Доступність безкоштовної освіти спричинила появу великої кількості магістрів, частина з яких здобули два дипломи. Отже, навчання на другому факультеті стало свого роду "модою", тому суспільна вартість і престиж диплому відчутно нівелювався. Голос здорового глузду підказує, що однієї ґрунтовної вищої освіти цілком достатньо, щоб досягти успіху. А розвиватись і вдосконалюватись професійно потрібно вже в конкретній галузі, в якій Ви працюватимете.

Що це все означає для потенційних студентів з України?

Не можу сказати, що іноземців приймають чи прийматимуть з відкритими обіймами, однак зміни в політиці польських ВНЗ очевидні. Чимало приватних університетів навіть поробило російськомовні (українських перекладачів бракує, хоча ми - сусіди) версії своїх Інтернет-сторінок. І це мене не дивувало, на вільному ринку кожен виживає і заробляє як може. Але те, що провідні університети почали рекламуватись, стало для мене відкриттям.

Щодо державних університетів, формальні вимоги загалом не змінились. Іноземці за навчання платять, особи польського походження, котрі мають Карту Поляка (їй присвячено чергову частину цього циклу статей) вступають на тих самих засадах, що громадяни Польщі. Є також можливість отримати стипендію, але умови змінюються часто, тому не буду розписувати їх тут, щоб не ввести Вас в оману. Іноді студенти з Польщі обурюються, що їх стипендія менша, ніж у студентів з України, що мають польське походження. Не знаю, як зміниться ця політика, оскільки восени парламентські вибори, від їх результатів теж багато чого залежить. Хоча загалом ситуація сприяє українським студентам. На маю думку, хто б не переміг на виборах, в цьому контексті радикальних змін не буде, тобто солідарність з Україною утримається. Українське питання зараз тут популярне. Приємно, що це – не просто співчуття, а щире зацікавлення культурою сусіда. Повірте на слово, у Польщі про Україну знають небагато, люди і до подій минулого року побоювались сюди їхати. На мою думку, винна відсутність заохочення з боку України, але це вже зовсім інша тема.

(Карта Поляка)

Але, наголошую, формальні вимоги вступу до польських ВНЗ навряд чи зміняться, тому раджу з ними ознайомитись. Про це говоритимемо далі.

Якщо Ви навчаєтесь в українському ВНЗ, можливо, Вас зацікавлять програми обміну. З власного досвіду можу рекомендувати Вишеградський фонд (visegradfund.org). На їх Інтернет-сторінці є вичерпна інформація, правда, англійською мовою (а без неї зараз ніяк). Фонд передусім оцінює Ваш проект незалежно від спеціальності. Це – суттєва його перевага. Стипендії теж цілком пристойні, прожити за них можна. В Україні також функціонує програма Erasmus Mundus. Тут вже суттєву роль відіграють університети, тому поцікавтесь, чи Ваш є членом програми. Участь в такій програмі дозволить Вам набути неоціненного досвіду, а також визначитись, чи хочете Ви продовжити навчання в ЄС.

Наприкінці зазначу, що диплом, навіть польського університету, не є гарантією Вашого особистого успіху. Як було сказано, зараз ним мало кого здивуєш. Тому навчаючись за кордоном, здобувайте передусім знання. Щоб полегшити формальний шлях до них, пропоную Вам ознайомитись з наступними частинами цього циклу. Спробую крок за кроком описати Вам шлях від отримання Шенгенської візи і вибору ВНЗ до останніх формальностей в самому ВНЗ.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...