Економія – одне із завдань системи "ProZorro" і реформи державних публічних закупівель загалом. Це не самоціль, але одне із завдань, яке ми перед собою ставили. На сьогоднішній день економія з моменту запуску пілотного режиму системи з лютого 2015 року складає 2,6 мільярда гривень. Ми очікуємо, що до кінця року ця цифра зросте до 5 мільярдів. Коли ми будемо бачити, що реформа і всі заплановані заходи відбулись, це може бути економія до 5-10 мільярдів гривень щороку.

Якщо говорити про те, куди спрямовуються ці кошти, то це можливість для державних замовників придбати за ту саму ціну більшу кількість одиниць товару або, якщо у них є такі повноваження, спрямувати ці кошти на закупівлю інших товарів та послуг. Ще, як варіант, цю суму можна використати для зменшення дефіциту бюджету.

Нині система "ProZorro" показала себе ефективно і її, в принципі, не можна "обійти". Випадки, коли були зафіксовані "тендерні скандали" частіше вказують не на прояв корупційних схем, а на те, що у нас від самого початку не ефективно працювала система дерзакупівель. Справа у тому, що закупівлі здійснюють люди, які не вміють цього робити, які часто у цьому не компетентні. Слід розуміти, що держзакупівлі – це непростий процес, це не просто піти у магазин і придбати найкращий товар у співвідношенні ціна-якість.

Громадськість фіксує випадки помилок у сфері держзакупівель в першу чергу тому, що зараз в системі "ProZorro" відображаються допорогові закупівлі до 200 тисяч гривень за товарами-послугами до 1,5 мільйона гривень за роботами, яких раніше ми загалом не бачили. Тобто, раніше, за ці суми закупівельники просто замовляли все, що їм необхідне за тією ціною, яку вважали за потрібне. А зараз ми такі випадки бачимо. Саме тому громадськість і ЗМІ надають таким випадкам розголосу і ми можемо їх аналізувати. В деяких випадках такі закупівлі скасовуються.

До слова, ситуація з київською медичною установою, яка закупила швабри за 2,5 тисяч гривень за кожну і якій надали розголосу ЗМІ також не є корупційною схемою. Тут була лише одна проблема: у класифікаторі неправильно визначили код товару. Говорити про те, що закупівельник зробив це зі злими намірами – ми точно сказати не можемо. Тим паче, гадаю, не слід обговорювати ціну. Ніхто з нас, громадських активістів, не знає точно, яку швабру слід використовувати у відділенні онкології. І, до речі, експерти стверджують, що саме такі швабри і потрібні. Тому всі випадки, де ми підозрюємо корупцію слід ретельно перевіряти.

Загальний моніторинг державних закупівель повинна здійснювати державна фінансова інспекція (зараз вона стала державною аудиторською службою). Нині розробляється законопроект, у якому буде прописано, як вони повинні будуть це робити. Нашою ж метою було відкрити закупівлі усім бажаючим, аби кожен платник податків міг зайти в систему і глянути, куди і як витрачаються його кошти.

Загалом реформа держзакупівель – це не лише запуск електронної системи "ProZorro", це комплексний механізм. В першу чергу, сьогодні ми працюємо над тим, щоб залучити бізнес до державних закупівель, оскільки тільки конкуренція зможе забезпечити добру якість товарів та послуг за нижчими цінами. Друге питання над яким ми працюємо – допомога закупівельникам. Ми створили і постійно поповнюємо базу типових специфікацій на товари та послуги, які державні закупівельники купують наймастіше. Окрім того, ми запустили безкоштовний масовий онлайн-курс "Prometheus", завдяки якому закупівельник чи постачальник зможе у вільний час в режимі онлайн-лекцій вивчити законодавство, аби грамотно користуватись системою закупівель.

Читайте все новости по теме "Экономический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости