, view = metaData.view != null ? string.Join("|", metaData.view) : null})

"Боржомі" – це не іграшки, або Скільки втрачає державний бюджет від безладу на Одеській митниці

13.8т

Начальник Одеської митниці Юлія Марушевська не стомлюється займатися політичним піаром. Останній зразок її захоплення собою надрукувала львівська газета "Експрес". У Львові ставлення до пані Марушевської досить окреме. ЇЇ чоловік, львів’янин, наближений до мера Садового Маркіян Проців, є його піар-агентом, а з 2015 року працював медіа-директором телеканалу новин "24", тож проблем із паблісіті власної дружини у нього нема. З іншого боку, пані Юлія вдало використовує передвиборче шоу Міхеїла Саакашвілі, красуючись на його тлі. Проте стан її господарської діяльності на митниці не є святковим, і пані Марушевській, і пану Саакашвілі ще дуже рано пити шампанське. Хіба – "Боржомі".

Власне, про "Боржомі". Так ось, контрольною групою Розрахункової палати під час перевірки Одеської митниці виявлено низку порушень стосовно імпорту грузинської мінеральної води і не тільки. Зокрема під час аудиту встановлено, що відповідно до доручення начальника Одеської митниці Марушевської Ю.Л. доведено начальникам митних постів здійснювати оформлення води "Боржомі", яку в Україну завозить імпортер ПАТ "Індустріальні та дистрибуційні системи", з застосуванням основного методу забезпечення митної вартості у 0,4 долара США за пляшку. За лютий-березень оформлено 59 митних доручень, за якими митну вартість визначено за ціною у контракті на підставі доручення пані Марушевської від 13.01.2016 року.

Враховуючи, що вимогами розділу ІІІ Митного кодексу "Митна вартість товарів та методи її визначення" не передбачена можливість застосування окремого режиму визначення митної вартості товарів для імпортерів – великих платників податків – митне оформлення для "Індустріальних систем…" здійснювалося за рівнем митної вартості 0, 51 USD за пляшку, тобто митну вартість мінеральної води в лютому-березні 2016 року з урахуванням середньої вартості у 2015-му занижено на 1,9 мільйона гривень, розраховані недонадходження до державного бюджету з ПДВ склали 0,4 мільйона гривень.

Словом, за умовної ціни за літр дружньої нам, а пані Марушевськійособливо, води "Боржомі" імпортер сплачував 51 американський цент за півлітра, тоді як у торговельних мережах України пляшка "Боржомі" коштує удвічі більше, а в ресторанах взагалі 70-80 гривень.

У цілому, застосування окремого режиму визначення митної вартості для великих імпортерів, визначених у дорученні Юлії Марушевської призвело до заниження митної вартості товарів, завезених на територію України, на суму 2,9 мільйона гривень і недонадходжень ПДВ у сумі 0,6 мільйона гривень.

Подібні до порушень з оформленням "Боржомі" заниження митної вартості виявлено і при ввезенні імпортних дитячих іграшок. У січні-березні 2016 року при митному оформленні дитячих іграшок на підставі доручень Марушевської теж спостерігалася негативна тенденція зниження їхньої митної вартості з 5,02 до 4,01 USD, що призвело до розрахункових ненадходжень до бюджету ще 0,6 мільйона гривень митних платежів. Встановлено, що ТОВ "Свєта-Плюс" упродовж січня-березня 2016 року здійснене митне оформлення за дорученням начальника Одеської митниці іграшок вагою 118 581,7 кг за рівнем митної вартості 4,01 USD, притому що аналогічний товар на Київській та Дніпровській митницях ДФС, завезений ТОВ "Країна іграшок", ТОВ "Оптіма-Експрес", ТОВ "Фелікс-Імпорт", оформлювався за рівнем вартості 5,0 USD. Знову вартість на Одеській митниці занижено тепер вже на суму 3,1 мільйона гривень, і розрахункові ненадходження до бюджету у вигляді ПДВ сягнули 0,6 мільйона гривень. А це вже не іграшки.

Бардак на Одеській митниці не тільки з "Боржомі" та дитячими забавками. Попередні аудиторські перевірки виявляли нестачі у 50 мільйонів. І тенденції посилюються.

Наприклад, тією ж контрольною групою Рахункової палати встановлено, що в зоні діяльності Одеської митниці, в порушення ст. 160 Митного кодексу, іноземні товари, які піддавалися переробці в Україні, в подальшому не були реекспортовані чи переміщені в інший митний режим. При цьому власниками товарів не були забезпечені фінансові гарантії щодо сплати митних платежів у разі порушення режиму переробки. І тут розрахункові недонадходження до бюджету склали 6,8 мільйона гривень.

Так ПАТ "ІСРЗ" у митний режим переробки для здійснення ремонту митною вартістю 19,1 мільйона гривень з умовним повним звільненням від оподаткування було оформлене морське суховантажне судно. За заявою керівника згаданої компанії, судно було поміщено у режим переробки на митній території в строк до 23.03.2016 року. На сьогодні завершення митного режиму переробки на митній території шляхом реекспорту продуктів переробки чи переміщення їх в інший митний режим не відбулося. Фінансові гарантії щодо сплати митних платежів у разі недодержання режиму переробки ПАТ "ІСРЗ" не виконано, як наслідок розрахункові ненадходження склали з ПДВ 3,8 мільйона гривень, з в’їзного мита – 0,9 мільйона гривень.

ПАТ "Дунайсудноремонт" теж за митним дорученням від 27.01.2015 року оформлено теплохід "Еліот" у митний режим переробки для ремонту митною вартістю 7,2 мільйона гривень з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами. Але ухвалою Печерського районного суду м. Києва на це судно було накладено арешт і ремонт зупинено. На сьогодні завершення митного режиму переробки шляхом реекспорту продуктів переробки чи поміщення їх в інший митний режим не відбулося. Фінансові гарантії щодо сплати митних платежів у разі недодержання режиму переробки ПАТ "Дунайсудноремонт" не виконано. Розрахункові недонадходження до бюджету склали з ПДВ 1,4 мільйона гривень, з в’їзного мита – 0,7 мільйона гривень.

На сьогодні начальником Одеської митниці не вжито жодних заходів, щоби навести лад з наведеними фактами ошуканства держави.

З інформації, яку отримали журналісти зовсім недавно, виходить, що через Іллічівський порт досі нетільки імпортують, а й експортують контрабанду, працює стійкий канал з перевезення цигарок у Туреччину. У вівторок 21 червня через пункт пропуску митного поста "Черноморськ" проїхали дві фури DAF з вантажем пиломатеріалів (сосна). Першу вантажівку оформляли митники з ТП "Бєлгород-Дністровський" (фірма "Трейд Ексім"), другий – працівники Житомирської митниці (компанія "Алекс БТГ"). Чорноморські митники чомусь вирішили вантаж не перевіряти, і водії спокійно проїхали пункт пропуску у Чорноморську. Далі завантажилися на паром і вже 25 червня прибули в турецький порт Зонгулдак. Під час сканування вантажу турецькими митниками було виявлено 80 тисяч пачок контрабандних цигарок. Товар був акуратно розміщений у схованках, обладнаних у дні кузова. За інформацією турецьких ЗМІ, водіїв фур затримали, їх допитує місцева прокуратура. Орієнтовна вартість вантажу близько 3 мільйонів гривень. З’ясувалося, що ці фури здійснили вже 13 рейсів у Туреччину, працювати вони почали ще у 2006 році, з чого можна зробити висновок, що контрабанду вони могли вести не вперше. ДФС веде розслідування за фактом халатного виконання чорноморськими митниками своїх обов’язків. Пані Марушевськійслід би знати, що Феміда може працювати із зав'язаними очима, а митник Марушевська – ні. Дорого для народу.

Не зважаючи на переможні реляції одеської реформаторки, також все більше підприємців скаржаться у соцмережах на роботу Одеської митниці, на розвій контрабанди і вибіркове ставлення до них. Про це в ефірі 112 каналу заявила представник компанії "Твоя логістика" Ірина Заяць. Ця компанія здійснює оформлення на 17 прикордонних пунктах пропуску, на всіх – цілодобово, окрім елітної Одеської митниці. Там, за словами пані Ірини, працюють з 9-ї ранку до 21-ї вечора, що є некомфортним для клієнтів, які вимагають сервісу у вигляді якості та швидкості митного оформлення вантажів. Про це Ірина Заяць і намагалася поговорити з Юлією Марушевською, записавшись на зустріч у приймальний день і попросивши сприяння з огляду на те, що вона буде їхати з Києва, а це 500 кілометрів в один бік. Проте у приймальні начальниці їй сказали, що Марушевської немає, і відфутболили до її заступника Кривоноса, а той переадресував її до свого заступника Єзерова. Прочекавши 6 годин, вона так ні з ким і не сконтактувала. Дивна метода, як для митниці, очільниця якої раз по раз заявляє, що повернута обличчям до людей. Схоже, лише тим, що у глянцевих журналах.

Читайте все новости по теме "Экономический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги