УкрРус

Допомога від Обами: перемога чи поразка?

"Перемога! Обама виділив Україні 300 мільйонів доларів!"… Взагалі військовий бюджет США, кошти, які вони спрямовують на оборону – це порядку 600 мільярдів доларів на рік. 300 мільйонів для України – це, безумовно, добре. Але лише у тому плані, що новина про виділення цих 300 млн. засвідчує, що США і надалі продовжують підтримувати Україну. Паралельно проводячи навчання на Яворівському полігоні. Ця допомога – демонстрація намірів.

"Перемога! Обама виділив Україні 300 мільйонів доларів!"… А чи усвідомлюють ті, хто робить подібні тріумфальні заяви, що ця сума – абсолютно незначна у контексті тих викликів, які сьогодні стоять перед Україною? Чи знають, що приблизно стільки ж виділяється Іраку, який сьогодні протистоїть ІДІЛ. Але не на рік, а на два місяці? І що експерти, які приїздили до України ще в лютому, оцінивши масштаби проблеми, наполягали, щоб виключно військова підтримка Сполучених Штатів Україні складала не менше мільярда доларів на рік – і надавалася принаймні три наступні роки?

"Перемога! Обама виділив Україні 300 мільйонів доларів!"… З цих 300 млн. на суто військові затрати буде спрямовано лише шосту частину. Решта ж піде на шпиталі, різноманітні ревізії і тому подібне. На озброєння війська можна буде витратити лише 50 мільйонів.

Так що немає тут ніякої перемоги. Це звичайна штатна співпраця. І навіть минулого року підтримка США була хоч і не набагато, але більшою.

Те, що рівень підтримки залишається стабільно низьким, викликано рядом причин. По-перше, як вже не раз заявляв Обама, США просто не хочуть провокувати Путіна, даючи Україні серйозні гроші або зброю. По-друге, навіть якби перша причина була знята з порядку денного – в США не розуміють, кому давати ті гроші чи ту зброю. Адже рівень корупції в Україні сягнув такого рівня, що зовсім не виключено, що летальне штатівське озброєння просто продадуть тим, хто за нього заплатить. Не виключено, що і самим сепаратистам. Про можливість розкрадання грошей я взагалі мовчу. Навіть в середині країни довіра до уряду складає 2% - на межі похибки. Чому ж нашому уряду мають довіряти в США? По-третє, у необхідності серйозної підтримки України Штати просто нема кому переконувати: наш дипломатичний корпус там присутній у незначній кількості. Як і лобі в самих Штатах.

От і маємо символічну підтримку США з одного боку – і показне обурення Кремля – з іншого. Адже в Кремлі розуміють, що в тій підтримці нічого смертельного для них нема. От якби Штати почали давати Україні мільярд на суто військові потреби – на закупівлю танків, ПЗРК, "Джевелінів" - тоді варто було би непокоїтися. Тоді би дійсно запахло смаженим…

Втім, змінити ситуацію можна – розпочавши нарешті внутрішні зміни. Почавши боротися з корупцією, проводити реформи – не на словах, а на ділі. Бо ніхто нам не дасть ні серйозного озброєння, ні серйозних коштів, поки є ризик, що вони майже гарантовано будуть розграбовані.

Від російської агресії Сполучені Штати нас зможуть захистити. А от наші внутрішні проблеми крім нас не вирішить ніхто.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги