УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Оксана Тотовицька
Оксана Тотовицька
Медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО "Життя"

Блог | Підвищення акцизів на тютюн: 5 вагомих переваг

Підвищення акцизів на тютюн: 5 вагомих переваг

Міністерство фінансів України планує підвищити специфічний акциз на сигарети на 30% до 413,74 грн за 1000 штук, а адвалерний на 3 відсоткові пункти до 15%, такі зміни зафіксовані у законопроекті №5132 "Про внесення змін до Податкового кодексу України".

Видео дня

Чому підвищувати акцизи вигідно?

Бюджет отримає додаткові надходження. Якщо підвищити податки на тютюн на запропоновані відсотки, то держава зможе отримати приблизно 36-39 млрд грн доходів до бюджету у 2017 році, тобто приблизно на 5 млрд грн більше, ніж прогнозується у 2016 році.

До речі "Пацієнти України" кажуть, що за 4,1 мдрд грн можна частково забезпечити медичними препаратами хворих на ВІЛ, туберкульоз, гемофілію і гепатити.

Українці куритимуть менше, адже сигарети стануть менш доступними. Пачка сигарет подорожчає приблизно на 5 грн, що призведе до зменшення обсягу споживання сигарет на 10,2%. Тобто дехто з курців почне викурювати менше сигарет в день, дехто взагалі кине, а хтось не почне.

Зменшиться смертність, спричинена курінням. Щороку від куріння помирає 63 тис. осіб в Україні. Куріння – фактор ризику виникнення неінфекційних захворювань (серцево-судинних, онкологічних, респіраторних). Всі ці захворювання можна попередити, якщо вести здоровий спосіб життя та не курити. Зменшення поширеності куріння призводить до оздоровлення нації. У попередні роки зі збільшенням акцизів, зменшувалася кількість курців і смертей від інсульту, емфіземи, астми, синдрому раптової смерті немовляти.

Читайте: Як кинути курити раз і назавжди

Боротьба із контрабандою сигарет із України. Сигарети в Україні дешевші, ніж у всіх сусідніх країнах. Найдорожчі сигарети в Україні коштують десь 1 євро, тоді як в Європі найдешевші – 3 євро. Така цінова різниця і є головною причиною великих потоків контрабанди із України в держави ЄС. Україна визнана державою-контрабандистом сигарет №1 у світі. Підвищення акцизу дозволить поступово вирівняти ціновий розрив, що зробить контрабанду невигідною.

Україна виконає взяті на себе міжнародні зобов’язання. Україна як підписант Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну має підвищувати акциз на тютюн щорічно та регулярно із врахуванням рівня інфляції та доходів населення. Адже Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що підвищення акцизів на тютюн є найефективнішим інструментом боротьби із курінням. Такої ж думки й Світовий банк.

Крім того, відповідно до Угоди про Асоціацію з ЄС, Україна має гарномізувати ставки акцизів на тютюн, підвищивши специфічний акциз на тютюн до 90 євро за тисячу штук, зараз в Україні цей показник на рівні 15 євро. Тому акцизу ще є куди зростати.

Оподаткування тютюну має подвійну користь: зростають надходження до бюджету та покращується здоров’я.

Довідково: упродовж 2008 - 2016 років середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла в 14 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн у 2008 році до 22,2 млрд грн у 2015 році при скороченні обсягів продажу тютюну з 125 млрд штук до 73 млрд штук сигарет та зменшенні поширеності куріння з 25,6% (2008 рік) до 18,4% (2015 рік).

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...