Олександр Трохимець
Олександр Трохимець
Голова ГО "Енергетичний омбудсмен"

Блог | Про нові тарифи на енергоносії

Про нові тарифи на енергоносії

Українців чекає новий сюрприз. Поруч зі стрімкою девальвацією гривні, незрозумілим статусом воєнних дій на сході, збільшення рівня корупції, нам ще й тарифи на енергоносії вирішили підняти.

Видео дня

Звичайно ж, в Україні нова влада дбає про своїх громадян. Наприклад, про Ахметова, росіян Бабакова та Григоришина, що володіють активами в електроенергетиці. Про Фірташа, якому належать облгази. Нам розказують про такий суворий МВФ, який грошей не дасть, якщо ми не приведемо тарифи до економічно обґрунтованих. Про страшенні збитки, які призведуть до розвалу об’єднаної енергетичної системи України.

Певно, Президент, пан Прем’єр і горе-Міністр енергетики забули, що українці не такі дурні, щоб не розуміти прості речі. Щоб зрозуміти, що ніякого "економічно обґрунтованого" тарифу немає, бо ніхто його обрахувати не може. Або не хоче. Щоб зрозуміти, що такий міністр енергетики, як Володимир Демчишин, що не може відрізнити кіловольти від кіловатів, не здатен розібратися в структурі тарифу на будь-яку послугу монополій. Що такий керівник національного регулятора як Дмитро Вовк ще не вийшов з періоду молодіжних тусовок і все що він може зробити в енергетиці – це порівняти електроенергію з цигарками.

З країни зробили посміховисько. І для зовнішніх спостерігачів і для власних громадян.

Нам навіть ніхто не намагається пояснити чому електроенергія має коштувати 90 копійок, а не 20 або 2 гривні. Чому з кранів тече "гаряча" вода менше 40 градусів замість 60, а сплачувати ми маємо повну ціну.

Чи була необхідність такого різкого росту тарифів на енергоносії в той час, коли все більше українців щодня перетинають межу бідності? Очевидно, що економічного підґрунтя таке підвищення не має. Єдина причина зросту ціни – це намагання перекрити збитки і залишити рентабельними енергетичні підприємства своїх друзів-олігархів. Для кращого контролю недавно навіть був призначений "смотрящий" від Григоришина в НКРЕКП.

Які тарифи є економічно обґрунтованими? Абсолютно не важко вивести математичну формулу вартості того чи іншого енергоресурсу. І опублікувати її. Фахівці з громадського сектору розберуться у її правдивості і донесуть до людей. Так і діток, що випадково членами НКРЕКП стали, можна буде додому відпустити.

Чим загрожує таке підвищення тарифів? Банальною кризою неплатежів, що ризикує перерости у соціальні протести та нові акції громадської непокори.

Президент і Прем’єр мають схаменутися. Вони мають виправити свої кадрові помилки типу Демчишина, Вовка та тієї дітвори, що засіла в Міненерговугілля, НКРЕКП та стратегічних підприємствах енергетики. Мають проявити політичну волю і піти на оприлюднення структури тарифів та здійснити реформу, яка надасть можливість формуватися вільному ринку енергоресурсів. Іншого шляху для досягнення енергетичної та національної безпеки України просто не існує.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...