УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Богдан Короленко
Богдан Короленко
Кандидат історичних наук

Блог | Як перейменувати Кіровоград?

Як перейменувати Кіровоград?

На звернення топонімічної комісії при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради від 18.08.2015 р. стосовно надання експертної оцінки щодо ролі козацтва в заселенні краю та історії сучасного Кіровограда, спроб відновлення його імперської назви, а також можливого перейменування міста на Інгульськ, науковцями було підготовлено відповідний експертний висновок.

Зокрема, нова назва міста Кіровограда (а на основі неї буде формуватися назва області та краю і вона з’явиться на усіх картах України та світу) має відобразити в собі усі наукові топонімічні функції, насамперед "узагальнити" і пов’язати між собою давні періоди існування на цих землях різних поселень від Великої Скіфії та Київської Русі до Великого князівства Литовського та Української козацької держави.

Читайте: Прощай, Кировоград: в Раде определились с новым названием города

Виходячи з цього, використання у новій назві міста Кіровограда стародавнього гідроніму "Інгул" ("Великий Інгул") є доцільним і таким, що відповідає світовій та вітчизняній практиці топонімічної номінації.

При цьому, з цією назвою найбільшої і найдавнішої річки сучасної Кіровоградщини пов’язані інші топоніми краю, що виникають за часів існування Української козацької держави. Це, зокрема, поселення "Інгульська слобода" (поглинута сьогодні містом Кіровоградом), а також історичні місцеві ойконіми "Інгулоград", "Інгульська" та "Інгульський Кам’янець". Назви адміністративної територіальної одиниці Війська Запорозького Низового – "Інгульська паланка" (інші назви – "Інгульске відомство" або ж просто – "Інгул"), яку очолював "Полковник Інгульський"; давні місцеві гідроніми "Інгулець", "Малий Інгул", "Малий Інгулець" та відгідронімний топонім – "Приінгулля".

Таким чином пропонована нова назва міста Кіровограда, яка буде включати до себе корінь "Інгул", не лише відродить українську традицію козацької доби, але й буде найповніше відображати історично-географічні особливості, історичний континуїтет, цивілізаційну мультикультурність, етнічну багатоманітність та соціально-культурні особливості cучасної Кіровоградщини, як однієї з центральних областей Української держави.

Разом з цим у Верховній Раді зареєстровані ще дві постанови про перейменування міста Кіровограда. Одна з них – Свято-Єлисаветськ, друга - Кропивницький. Профільний парламентський комітет спочатку підтримав назву Інгульск і не підтримав назву Єлисаветград.

На засіданні 31.03.2016 Комітетом Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, вирішено рекомендувати ВР відхилити проект постанови про перейменування міста Кіровоград на Свято-Єлисаветськ, відкликано попереднє рішення комітету про підтримку назви Інгульськ, а також підтримано проект постанови щодо перейменування Кіровограда на Кропивницький як найбільш компромісну назву. Інститут національної пам’яті не заперечує щодо запропонованої комітетом назви Кропивницький.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...