newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Японська «Фукусіма» нагадала про український Чорнобиль

417
Японська «Фукусіма» нагадала  про український Чорнобиль

Через велику кількість жертв стихійного лиха в Японії може скластися враження, що острів’яни забули про те, що їх регулярно трясе. І зовсім до чогось такого не готувалися…

Видео дня

Таке враження – хибне. До страшної сили землетрусу Японія виявилася готовою просто відмінно. Подумати тільки – дев’ять балів, а в Токіо не впав жодний хмарочос! Хиталися, але не падали. А землетрус, схоже, «спітакського» типу, характерний особливо сильними руйнуваннями поблизу епіцентру. (Такий дощенту знищив у 1980-х роках вірменський Спітак: центр землетрусу був розміщений недалеко від земної поверхні, тож трусонуло на невеликій території, зате дуже потужно). Безпосередньо від найсильнішого за всю історію фіксованих спостережень у Японії землетрусу загинули кількадесят осіб. Як для підземного поштовху такої сили, це дуже мало. Нещодавній землетрус на Гаїті був менш потужним, а там загинули сотні тисяч… Значить, усе залежить від того, як будувати. В Японії будували так, як і належить у сейсмічній зоні.

Інша справа – цунамі. Від руйнівної океанської хвилі ніщо не рятує, як не будуй… Чи можна було попередити людей? Звичайно, так. І напевно, це було зроблено. Але, оскільки епіцентр найпотужнішого поштовху був зовсім близько від узбережжя Японії, цунамі прийшло швидко, і часу на масштабну евакуацію людей із прибережної зони не було. Трагічний збіг обставин. Якби епіцентр поштовху був на суші, не було б цунамі. Якби епіцентр був далі в океані, був би час, аби провести бодай часткову евакуацію.

Україна не Японія, «вогняне кільце» Землі, де трапляється найбільше землетрусів, від нас далеко. Однак говорити про те, що підземні поштовхи нам не загрожують, не доводиться. Район, де можуть статися потужні поштовхи, у Румунії, тобто зовсім близько від Буковини, Закарпаття, Галичини. Дев’ять балів у нас навряд чи буде… А п’ять-шість теоретично можливі. Чи готові наші «хмарочоси» до підземних поштовхів? А хто його знає… От по телевізору сейсмолог із Криму розповіла: «У нас проблема із Сімферополем. Раніше вважали, що це шестибальна зона, і з відповідним розрахунком будували. А тепер учені кажуть, у Сімферополі може бути і сім балів». Гадаю, такі ось дивні «допуски» не виключені і в інших регіонах України...

Після аварії на Чорнобильській АЕС світом прокотилася хвиля протестів проти «мирного атому». Ці протести мали ефект. Будівництво нових реакторів пригальмувалося, а в Німеччині так і взагалі пообіцяли позакривати усі АЕС. Згодом, щоправда, уряд Анґели Меркель вирішив, що хай іще трохи попрацюють, закрити можна й пізніше… Як вплине на розвиток атомної енергетики вибух на японській станції «Фукусіма»? Ентузіазму щодо «мирного атому» ця аварія точно не додасть. У Німеччині вже відбулася масова маніфестація противників продовження роботи атомних станцій, і федеральний канцлер Анґела Меркель відразу заявила про їх ретельну перевірку. «Те, що сталося в Японії, має стати переломним моментом для усього світу, – заявила федеральний канцлер Німеччини Анґела Меркель. – Не можна продовжувати роботу в колишньому режимі після того, як таке сталося в такій високотехнологічній країні, як Японія, де рівень безпеки атомної енергетики відповідає найвищим стандартам». А в Україні – відповідає?

Аскольд Єрьомін