newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Україна приречена повторити досвід Росії - експерт

267
Україна приречена повторити досвід Росії - експерт

Головний редактор відомого російського журналу "Русский репортер" Віталій Лейбін впевнений, що Україна приречена повторити російський досвід створення "сильної держави". Як заявив Лейбін, у Росії давно перестали думати про те, як впливати на Україну, і що Зона вільної торгівлі з Євросоюзом для України вкрай невигідна, на відміну від Митного союзу з РФ, Казахстаном і Білоруссю.

Зокрема, відповідаючи на запитання, "Якщо все-таки буде підписано угоду про створення ЗВТ за участю України, як у такому разі будуть далі будуватися відносини з Росією?", Лейбін сказав: "Вона не буде підписана. Не буде двох речей - не буде ЗВТ з ЄС і не буде ТЗ з Росією, на жаль. Будь-який із цих виборів був би визначеним, але політичні та ідеологічні міркування впливають на раціональність. У принципі, можна уявити хороший сценарій, при якому Україна спочатку вступає у ЗВТ з ЄС, наприклад, через 10 років. Спочатку Україна буде колонією, яка купує європейські товари, а потім поступово продає метал, машинобудування, потім ще щось. І, нарешті, через 20 років бідності та втрати виробництва і технологій стає справжньою європейською країною, яка бере участь у спільному ринку, але з переважною часткою європейського капіталу у структурі власності".

Видео дня

У той же час, переконаний Лейбін, Митний союз був би вигідний Україні. "Тому що Росія - набагато більший ринок, набагато простіший ринок для українських товарів, ніж європейський. Вільний ринок між Росією і Україною був би набагато кращий для України, природно, при збереженні у ній незалежного політичного правління... Це величезний економічний ефект і, здається, це набагато важливіше, ніж політичні розборки з приводу історії і всього іншого".

При цьому, підкреслив Лейбін, Росія відмовилася від ідеї впливу на Україну на початку 2005 року. "Немає такого міністра в уряді, який би цим займався. Немає такого чиновника в адміністрації президента, який би цим займався. Це взагалі нікому не цікаво у РФ. Цікаво, перспективно - об'єднати митні простори і економіки", - заявив експерт. Однак він підкреслив, що "у першу чергу це відбудеться за рахунок інтересів Росії, тому що українські товари почнуть ширше продаватися на ємному російському ринку, витісняючи російського виробника".

Щодо ситуації в Україні Лейбін зазначив: "Я думав, що в уряді Януковича буде більше економічної раціональності. Я і зараз думаю, що у нього більше економічної раціональності, ніж у будь-яких минулих урядів за останні п'ять років. Але все одно, політична система така, що потрібно приймати популістські рішення, а не економічні... А українська демократична система така, що у тебе є вибір. Але ніхто не приймає рішення, якщо не вважати рішеннями непристойну метушню навколо Голодомору або додаткові соцвиплати, які викликають інфляцію... А для економічного буму потрібна сильна держава, здатна гарантувати контракти, боротися з корупцією, інвестувати у промисловість, захищати свої ринки і боротися за інтереси своїх компаній на зовнішніх".

На думку російського експерта, "якщо в Україні створиться політична система, при якій країна буде демократичною, але при цьому буде сильна держава, тобто хтось зможе приймати раціональні (не популістські) рішення - хоча б як Путін чи Обама - то буде добре . Хоча й вони теж не завжди можуть приймати рішення - Обама не може вмовити конгрес (і це демократія), Путін не може вмовити Медведєва (і це "авторитаризм", умовно кажучи, хоча і в Росії повно слабкої демократії і популізму). Але коли на кону буде доля країни або багатомільярдні контракти - рішення будуть прийняті. Мені здається, Янукович і намагається зробити державу сильнішою, але досвід США у цьому сенсі історично далекий, а досвід Росії більш близький і зрозумілий, хоча кінцевий результат неочевидний."