Дубина розповів про підписання "газових угод"

288
Дубина розповів про підписання 'газових угод'

На допиті в суді екс-глава "Нафтогазу України" Олег Дубина розповів, що не став би підписувати так звані "газові угоди" Тимошенко, якби знав, що вони не затверджені Кабміном. За його словами, під час візиту до Москви, він запитав у пані Тимошенко, чи були затверджені директиви на засіданні Кабміну. Вона йому відповіла, що так, 19 січня 2009 року директивою були затверджені на засіданні Кабміну під головуванням першого віце-прем'єр-міністра Олександра Турчинова.

Також пан Дубина зазначив, що на газі, який на початку зими 2009 року був у сховищах "Нафтогазу", можна було б протриматися до кінця зими. Крім того, він розповів ще кілька подробиць з газової кризи початку 2009 року. За його словами, 31 грудня 2008 року була досягнута попередня домовленість про купівлю російського газу на 2009 рік за ціною 235 доларів за 1000 куб. метрів загальним обсягом 42 млрд куб. метрів при ставці транзиту 1,8 долара за 1000 куб. метрів на 100 км прокачки газу. Однак, Президент Віктор Ющенко заборонив підписувати такі умови, вважаючи їх невигідними.

Також пан Дубина додав, що з 1 по 4 січня 2009 року Україна не використовувала російський газ, а з 4 січня Росія повністю перекрила поставки газу по території України. Поставки газу були розблоковані лише 20 січня з ранку, після того, як в ніч з 19 на 20 січня були підписані контракти між НАК "Нафтогаз" і "Газпромом".

Він зазначив, що у нього склалося враження під час переговорів, що Росія свідомо почала пропонувати нереально високі ціни на газ на початку січня для того, щоб переговорний процес з економічної площини перевести в політичну. Також пан Дубина розповів, що підсумком переговорів 19 січня стала ціна на газ: 450 доларів мінус 20%. Крім того, в показаннях пана Дубини йдеться про те, що пані Тимошенко погрожувала йому звільненням, якщо він не підпише газові угоди.

Екс-міністр енергетики Юрій Продан в ході допиту у справі Юлії Тимошенко заявив, що директиви екс-голові "Нафтогазу" Олегу Дубині передав він, а не екс-прем'єр. Про це він повідомив у Печерському суді під час допиту свідків. Як відомо, в постанові про притягнення Тимошенко до кримінальної відповідальності сказано, що це вона передала директиви Дубині на підписання газового договору з Росією, що призвело до тяжких наслідків. Під час очної ставки з Тимошенко в квітні 2011 року Дубина наголошував на тому, що не міг ослухатися директив. "Я вважаю, що директиви прем'єр-міністра України є обов'язковими для виконання тими посадовими особами, яких вони стосуються. (...) Виконання цих директив для мене було обов'язковим", - заявляв він.

Тоді на питання, чи підписав би він угоди, якби знав, що директиви не затверджені урядом, Дубина відповів: "Ми ледь не втратили Одеську область, а також частину Дніпропетровської та південь України, оскільки були сильні морози. Я не знаю, як би я вчинив у тій ситуації".

Источник:ТСН
Юлия Тимошенко