newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Місцеві вибори: Янукович вирішив "провітрити" Тимошенко, 16 февраля 2010

Місцеві вибори: Янукович вирішив 'провітрити' Тимошенко, 16 февраля 2010

Верховна Рада України створила прецедент: вибори з відкритою датою. 16 лютого парламент скасував місцеві вибори, призначені на 30 травня. Мотивація – відсутність державного бюджету, а значить – і коштів на проведення виборів. При цьому парламент не призначив іншого числа, коли мали б відбутися вибори місцевих рад та мерів.

Видео дня

Ідея скасувати місцеві вибори народилася в штабі ПР десь після Нового року. Мотивація дуже проста: «регіонали» захотіли провести інвентаризацію своїх штиків у областях, аби розуміти, з ким їм доведеться будувати партію влади. Адже дуже часто у місцеві ради за списками тієї чи іншої партії потрапляють випадкові люди, так звані «інвестори», котрі пізніше відверто посилають геть партійних бонз, утворюючи у місцевих радах бізнес-клуби за земельною та бюджетною ознакою. Про якусь партійну дисципліну, про дотримання ідеологічних доктрин «керівних органів» у таких випадках не йдеться. Подібна ситуація виникає практично у всіх регіонах, і практично зі всіма політичними силами. Але, згідно з неофіційною інформацією, соратники Януковича вирішили пере- форматувати свої регіональні осередки на новий лад, і саме для цього їм знадобилося перенести місцеві вибори.

Крім того, до 30 травня «регіонали» не встигнуть перетрусити кадрову вертикаль до рівня районів. Це ще один додатковий аргумент на користь перенесення виборів: контролювати і відповідати за виборчий процес у ПР повинні глави обласних та районних адміністрацій.

І, нарешті, ще один нюанс, пов’язаний з місцевими виборами: за деякими даними, соратники Януковича планують змінити принцип формування місцевих рад на мажоритарний. Мотивація цього кроку не до кінця зрозуміла, але якщо це дійсно правда, то для написання та ухвалення такого законопроекту потрібен час.

Згідно з нашими джерелами, називаються дві дати, на які може бути призначено нову кампанію: або ж кінець жовтня - початок листопада 2010, або ж весна 2011. Конкретне число залежатиме вже не стільки від якості партійних структур, скільки від подальшої стратегії «регіоналів» щодо перевантаження Верховної Ради.

Перезапуск ВР – задоволення не з дешевих, але може виявитися дуже виправданим у певних ситуаціях: або в разі відсутності твердої більшості на підтримку ПР, або в разі стрімкого зниження рейтингу БЮТ та особисто Юлії Тимошенко. Виходячи з цих міркувань і буде призначено нову виборчу кампанію, що складатиметься з виборів до місцевих та Верховної Рад. Або лише місцевих.

У творчому задумі перенести місцеві вибори ПР підтримали «литвини», не-бютівська частина НУ-НС і комуністи. Мотивація усіх «соратників» очевидна: для кожної з політичних сил вибори до місцевих рад призведуть до зменшення впливовості та рівня представництва. Тому фракція ПР дуже легко знайшла спільну мову з цими парламентськими угрупуваннями.

Однак окремо треба поговорити про БЮТ у цій ситуації. З одного боку, рейтинг лідера блоку Юлії Тимошенко нині дуже розігрітий, і на хвилі януфобії вона могла б намагатися створити більшість у значній частині обласних та міських рад Правобережжя. Скасування кампанії призведе до марного розвітрювання здобутого в ході президентських виборів електорального капіталу. Хоча з іншого боку, Тимошенко отримує досить-таки непоганий аргумент у протистоянні з Віктором Януковичем на національному рівні. Адже в ході усіх виборів прем’єр тиражувала меседж про те, що закони для Януковича не писані, і ці президентські вибори будуть останніми на довгий час. І тут Віктор Федорович, ще не ступивши до президентського кабінету, унаочнює всі жахи та страхіття електорату Юлії Володимирівни. Правда, сьогодні ще важко сказати, як Тимошенко використає цей «подарунок долі».

З виборами до місцевих рад пов’язаний ще один парадокс: дата «30 травня» була озвучена БЮТом і ПР як бонус місцевим осередкам політсил за хорошу роботу на президентській кампанії. Чимало регіональної знаті підписалося власним коштом організувати штабну роботу для Юлії Тимошенко чи Віктора Януковича в обмін на право самостійно формувати списки до міських, районних та обласних рад. Тепер усі вони пролітають мимо каси.