Дешевих ліків більше не буде

234
Дешевих ліків більше не буде

Незабаром більшість ліків можуть подорожчати. Кабмін затвердив новий сильно скорочений національний перелік ліків, ціни на яких підлягають держрегулюванню. Якщо раніше в цьому списку було 1200 найменувань, то зараз — лише 215! Іншими словами, ціни на вибулі зі списку препарати аптеки можуть з чистою совістю підвищувати, посилаючись на скачки курсу долара і безліч інших причин.

Видео дня

Але і це ще не все. Держрегулюванню більше не підлягають також ті ліки, оптово-відпускна ціна яких нижче 12 гривень — валідол, корвалол, нафтизин, аллохол, спазмалгон, дешеві вітчизняні вітаміни й інші необхідні багатьом препарати. Експерти упевнені: таке рішення Кабміну приведе до різкого сплеску захворюваності в країні. "Така постанова обмежить надання меддопомоги населенню. І справа не лише в подорожчанні ліків. Медикаменти в переліку купувалися за бюджетні кошти і давали право пільгової категорії населення, наприклад інвалідам, отримати препарати безкоштовно. Тепер вони частково позбавляються можливості приймати необхідні їм медикаменти", — сказала "Сегодня" глава комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва.

Подорожчання ліків, що вибули зі списку, на думку експертів, буде помітним. "Природно, аптеки будуть на них значно збільшувати націнки. Через курс долара вони дуже прогоріли, деякі взагалі закрилися. Тому, думаю, на деякі колишні недорогі ліки націнка зросте на 50—100% ", — упевнений колишній власник мережі аптек.

Виробники ліків, природно, задоволені. Більш того, на їх думку, рішення Кабміну "на руку" не лише виробникам, але і споживачам. "Неврегульованість препаратів ціною до 12 грн приведе до того, що компанії почнуть випускати більше недорогої, якісної продукції для українців. Адже раніше аптеки були не зацікавлені брати дешеві препарати, оскільки на них багато не заробиш. А у результаті страждали споживачі, які купували дорогі імпортні медикаменти через відсутність альтернативи. Тепер аптеки зможуть встановити ту ціну, яка буде економічно вигідною для продажу препаратів, а виробник випускатиме нові товари. Але сильно підняти ціни ніхто не зможе, оскільки конкуренція дуже жорстка", — говорить Сергій Прокопець, PR-менеджер ВАТ "Фармак".

У Міністерстві охорони здоров'я з цим згодні. "В основу нового переліку покладені рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я. Туди входять всі найнеобхідніші для життя ліки. Це робиться, щоб нам не говорили, що аптеки закриваються через те, що працюють собі в збиток", — заявив замдиректора департаменту регулятивної політики у сфері обігу лікарських засобів і продукції Міністерства охорони здоров'я Костянтин Косяченко. Він вважає, що у кризу сильного підвищення цін не буде, проте цифри подорожчання назвати не зміг.

Громадська організація «Якість жіття» проаналізувала, як змінилися ціни на ліки за останніх 4 місяці. За їх даними, вітчизняні медикаменти подорожчали в середньому в 1,5—2,7 разу, імпортні — у 2,1—3,9 разу.

Те, що препарати значно виросли в ціні за останній час, визнають і виробники. Наприклад, за даними заводу "Фармак", популярний нині гастроентерологічний препарат Мізім Форте 10000 піднявся з 20,67 грн у вересні 2008-го до 37,30 в лютому 2009-го. Підскочив у ціні і противірусний препарат Арбідол. Його ціна сьогодні близько 35 грн, хоча ще півроку тому його можна було придбати в середньому за 26 грн (пігулки по 0,1г). Краплі в ніс Називін (0,01%) піднялися з 11 грн до 22 грн за флакон 5 мл. У такій ситуації люди прагнуть переходити на народні засоби, а лікарі б'ють тривогу: самолікування може бути небезпечним.