Радянська влада провокувала українсько-єврейський конфлікт?

168
Радянська влада провокувала українсько-єврейський конфлікт?

У понеділок під час громадських слухань при Службі Безпеки України співробітник галузевого архіву Олександр Іщук представив знайдені в архівах СБУ документи Комітету державної безпеки, котрі свідчать про провокаційні заходи, які застосовувало радянське керівництво, повідомляє Радіо Свобода.

Видео дня

Зокрема, було продемонстровано документ зі звинуваченням у розпаленні міжнаціональної ворожнечі проти одного з лідерів Організації українських націоналістів Ярослава Стецька, надрукований і виданий КДБ на івриті та англійській мові і який, відповідно до вказівок радянського керівництва, поширювався від імені єврейських організацій.

«Лист наповнений закликами, які можна розцінювати як міжнародну ворожнечу», – зазначив Олександр Іщук.

При цьому він додав, що документальні матеріали об’єктивно свідчать, що історія українського руху ОУН знає приклади співробітництва українців й євреїв у боротьбі з тоталітарними режимами.

За словами Іщука, керівництво ОУН намагалося залучити євреїв до спільної боротьби.

«Для цього в 1950 році було видано спеціального листа «Євреї – громадяни України», – зауважив Олександр Іщук.

У цьому листі зазначалося, що єврейські революціонери стали на захист людських прав єврейського народу, як і українські революціонери стали на шлях національно-визвольної боротьби свого народу. Лист закінчувався закликами до співпраці.

Як наголосив радник голови СБУ Володимир Вятрович, ідеологія українських націоналістів не містила положень, які давали б підстави звинувачувати ОУН в антисемітизмі.

Раніше, у лютому, СБУ розсекретила документи, які свідчать про непричетність ОУН до знищення єврейського населення у Львові в 1941 році.