newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

9 років тому загинув В’ячеслав Чорновіл

489
9 років тому загинув В’ячеслав Чорновіл

9 років тому в автокатастрофі перервалося життя одного з видатних українських політиків, засновника Народного Руху В’ячеслава Чорновола. Чорновіл загинув напередодні президентських виборів 99-го року, на результати яких міг би серйозно вплинути. Прихильникам Чорновола залишається двічі на рік об’їзжати пам’ятні місця та вимагати від слідства не гаяти час, справу Чорновола вже двічі закривали, втім, не багатьом друзям загиблого потрібно довести, що лідера Народного Руху вбили.

Величезний пам’ятник у центрі Києва та могила на Байковому кладовищі оце й усе, що залишили йому самому, квіти тут здебільшого від товаришів по партії двічі на рік, у день народження та загибелі. Його дружина Атена Пашко йде пішки купувати хліб на панахиду, за свій вік вона на авто не заробила, а просити у партії не хоче. Вдова Чорновола впевнена, що його вбили, от тільки волі розкрити цей злочин поки що немає, повідомляє "1+1".

Видео дня

Напередодні загибелі у 99-му Чорновіл навряд чи міг скласти серйозну конкуренцію Леонідові Кучмі, в РУСі був розкол, який зменшував довіру громадян до лідера партії. Проте близькі до Чорновола кажуть, тоді, в 99-му, він міг серйозно завадити виходу в другий тур саме пари Кучма-Симоненко. Підстави казати про вбивство з’явилися вже у жовтні 99-го, коли Євген Марчук оприлюднює касету, на ній людина в масці розповідає про операцію зі знищення Чорновола, здійснену за наказом міністра внутрішніх справ Кравченка.

З колишнім міліціонером Миколою Степаненком їздити небезпечно в 2005 в попередній машині йому відкрутили кардан, а нещодавно пошкодили кермове управління. Проте Степаненко не зупиняється у своїх звинуваченнях з 99го року він неперервно досліджував докази вбивства В’ячеслава Чорновола, і тепер каже, за Чорноволом слідкувала розвідка Кіровоградського УВС. Навіть той Камаз, у який врізалася Тойота Чорновола, на час ДТП вже був речовим доказом у справі про розкрадання зерна, тому не міг зрушити з місця без волі міліцейського керівництва. Обидві подушки безпеки в автомобілі політика відключили навмисно, а висновки кількох експертиз намагалися сфальшувати. Степаненко розповідає, як після розмови з Віктором Ющенком в 2005 році його викликали у Генпрокуратуру, де допитували 10 годин.

Під Генпрокуратурою пікет Народного Руху, ці підлітки з прапорами навряд чи обізнані з діяльністю Чорновола, обставини загибелі якого вимагає розслідувати їхнє керівництво. Ініціативну групу пропустили до заступника Генпрокурора багато їм не розповіли, пославшись на таємницю слідства. Мовляв, одне хибне слово може спровокувати протидію серед противників слідства. Прокурори розповідають, замах на вбивство на сьогодні найсильніша версія, яку відпрацьовують семеро слідчих міжвідомчої групи.

Голомша стверджує, слідство готове до будь-якої протидії. Самі слідчі кажуть, у цій справі вже допитали кількох високопосадовців МВС та інших силових відомств. Втім, прізвища цих чиновників та їхні розповіді знову службова таємниця. Нині у справі Чорновола вже 37 томів, однак слідчі досі не довели вбивали Чорновола чи ні.