БлогиМир

Благодійний фонд дав сироті Януковичу… тачку, дачку та яхту, 21 марта 2008

76Читать новость на украинском

На цьому тижні Ринат Ахметов презентував свій благодійний фонд «Розвиток України». Найбагатша людина України відзвітувалася перед суспільством про те, що на різні благодійні програми, наприклад, допомогу сиротам, боротьбу з туберкульозом та інші, в минулому році фондом було витрачено 66 мільйонів гривень. Петро Порошенко, який теж має благодійний фонд і прийшов на презентацію, щоб поцікавитися, як справи у колеги, «поблажливо» принизив заслуги Рината Леонідовича на цій ниві: «Суми вражають, а щодо ефективності фонду… добре хоч щось робиться». Не будемо втручатися у суперечку метрів, що краще кількість чи якість. Головне, ці люди справді дещо роблять у цій галузі. Можна згадати хоча б ляльковий театр у Києві, будівництво якого спонсорував порошенківський «Рошен». Театр для дітей зроблено з такою розкішшю та любов’ю, наче власний будинок.

Загалом, і Ахметова, і Пінчука, і Порошенка є за що похвалити. Хоча б за те, що в їх благодійності є благодійність. Бо в Україні серед сотні благодійних фондів велика частина таких, які мають головну мету, - відмивання коштів. Зустрічаються взагалі унікальні екземпляри!

Один такий «оригінальний» благодійний фонд вирішив презентувати «Обоз». Цей благодійний фонд теж має відношення до дуже ідуже відомої людини. ЇЇ ім'я - Віктор Янукович. Цей фонд не є фондом Віктора Януковича, по аналогії з фондом Порошенка, чи фондом Ахметова. Все навпаки, цей фонд... для Віктора Януковича!

Броньоване авто для півстолітної сироти

До цього фонду «Обоз» привела ниточка, що потягнулася від автомобіля – модного бежевого мінівену GMC Savana у модифікації Explorer, на якому Віктор Федорович возив своє велике тіло ще будучи прем’єром. На цьому авто колесить країною лідер Партії регіонів і понині. Останнього разу «Обоз» бачив, як він сідав в оригінальний броньований гібрид мікроавтобусу та джипу, виходячи з зали з’їзду в Сєверодонецьку.

GMC Savana у Сєверодонецьку. Лідер опозиції, щойно сів в авто

«Обоз» тоді акуратно переписав номера, а згодом дізнався, що автомобіль зареєстрований на благодійний фонд «Відродження України». Однак в офісі фонду журналісту повідомили, що під цими номерами у них їздить «мікроавтобус - біла «Газель». Збрехали! Журналіст перевірив номери по базі ДАІ і впевнився, що таки так, номерний знак АІ 0092 АІ належить мікроавтобусу GMC Savana бежевого кольору 2004 року випуску, який є власністю благодійного фонду «Відродження України».

Номер, який «спалив» Януковича

Одна ця інформація - вже скандал. Адже благодійний фонд, це не місце реєстрації транспортних засобів, на яких пересуваються відомі політики, яким не потрібні звинувачення у корупції. Благодійний фонд - це неприбуткова організація, яка звільняється від сплати податків. Тому йому заборонено займатися комерційною діяльністю, в тому числі здавати свої автомобілі в оренду. Кошти такий фонд отримує зовні від благодійників та спонсорів. Обов’язкова вимога законодавства: не менше 80% отриманих коштів витрачати на благодійність, не більше 20 % - на забезпечення власних потреб, тобто на функціонування фонду. Ті самі пропорції стосуються наданого фондом майна та послуг.

Тому дуже цікаво, яким чином у фонді «обставили» забезпечення Віктора Януковича автомобільним транспортом. Можливо, там згадали про безбатьківське дитинство маленького Віктора. І отже, це благодійна допомога Віктору Федоровичу - сирітці 50-річної давнини? Чи це витрати по забезпеченню діяльності фонду? Але ж Віктор Федорович не є працівником цієї організації та навіть жодного разу не засвітився на роздаванні печива і варення від «Відродження України».

Виходить, що Янукович, як це не смішно, є особою, якому фонд надає благодійну допомогу. Причому фонд надає транспортні послуги не лише Януковичу-опозиціонеру, також він надавав їх Януковичу-прем’єру, у якого офіційна зарплата була у кілька десятків тисяч гривень.

GMC Savana мчить вулицями Києва з прем’єром на борту

До речі, благодійницьке авто Януковича в заводській комплектації тягне на сто тисяч доларів, а броньований варіант, яким є GMC Savana «лідера», коштує дорожче рази в два (як мінімум).

Головне питання, яким чином це авто «зайшло» у фонд. Нагадаємо, послуги, майно та кошти, які передаються благодійному фонду, не обкладаються податками. Отже, Віктор Федорович запросто міг, як кажуть, «оптимізувати витрати» на купівлю цього автомобіля, коли оформлював його на благодійний фонд.

Загалом, задля таких цілей досить часто і створюються благодійні фонди. Підприємства заганяють у них частину своїх прибутків, щоб зменшити податок на прибуток, а потім виводять кошти шляхом фіктивних чи напівфіктивних благодійних акцій. Звичайно не все так просто, схеми з благодійними фондами не можуть діяти без високого покровителя, і тому доступні лише "гладким котам", які можуть покровителя оплатити. Звичайно, всі оборудки з коштами фонд мусить детально документувати та щоквартально представляти до податкової інспекції "Звіт про використання грошових коштів неприбуткових організацій». Однак суворого контролю щодо неприбуткових організацій у податкових немає, не всі вони навіть подають звіти. Як розповів «Обозу» один податківець, багодійні фонди вони практично не перевіряють. Податківці не слідкують, від кого надійшли кошти у фонд та на які цілі їх було витрачено.

Одним сиротам солодощі, іншим автомобілі?

Тепер детальніше про благодійний фонд «Відродження України» код 26288444, який забезпечив Януковича чудо-тачкою. Навіть історія цього фонду дивує. Почалося все з того, що цей фонд був зареєстрований Головним управлінням юстиції Донецької області на початку 2003 році. Головуправління за десять років діяльності зареєструвало кілька десятків благодійних фондів, але лише один з них - «Відродження України», чомусь мав юридичну адресу не на Донбасі, а в … Київській області, в місті Обухові.

Юридична адреса фонду не фіктивна. На околиці Обухова є десятиповерховий будинок, в одному з гидотно-брудних під’їздів якого на першому поверсі непоказні двері з номером 120. Саме за ними - офіс цього фонду.

За цими дверима «Відродження України»

Листів, до речі, краще їм не надсилати, поштові скриньки розтрощені на шматки. За залізними з облізлим чорним фарбуванням дверима - приміщення з ознаками дешевого провінційного євроремонту та кілька жіночок з зачісками «клумба а ля-Богатирьова». Кажуть, що про Януковича знати нічого не знають. Хоча, коли по своїх документах звірили номер GMC Savana та з кимось зв’язалися по телефону, помітно розхвилювалися, стали агресивними та виставили журналіста за двері. Однак «Обоз» встиг звернути увагу на одну цікаву деталь: попри убогість офісу, автомобілів у фонді хоч греблю гати. Адже документ з номерним знаком мінівена Януковича жіночка довго шукала у товстій пачці подібних паперців, що засвідчують права власності фонду на автомобілі.

Фонд Януковича на радість Ющенка переживає за трипільські горщики

«Відродження України» працюють і згідно своєї благодійної спеціалізації. На сайті «Обухів» можна знайти інформацію, що фонд є одним зі спонсорів Обухівського краєзнавчого музею.

Також фонд час від часу проводить різні благодійні акції.

Наприклад, щорічну виставку-конкурс «Великодня радість», на якому учні шкіл району змагаються, в кого краща писанка. Переможців-2006 фонд нагородив…поїздкою до музею «Пирогово» на конкурс ковалів. Інший приклад - щомісячне «Свято іменинника» для сиріт та дітей з малозабезпечених родин Обухівського району. Подарунки - солодощі та дитячі книжечки. Такі призи, звісно, не порівняти з «подарунком» для Януковича – «тачкою» в кількасот тисяч баксів.

Як бачимо, благодійні акції, які «Обозу» вдалося знайти в Інтернеті, доволі малобюджетні. Також в Інтернеті були відсутні повідомлення щодо діяльності фонду за 2007 рік. Щоб заповнити цю прогалину, журналіст набрав номер, вказаний у документах реєстрації фонду «Відродження України». Жіночка на іншому кінці дроту розповіла, що фонд в минулому році займався «проведенням тренінгів серед молоді за здоровий спосіб життя» та підтримував молодіжну організацію «Моя мала Батьківщина». (Згодом жодних згадок про цю організацію в Інтернеті «Обозу» знайти не вдалося). Також, за словами працівниці фонду, вони співпрацювали в різних проектах з Міністерством сім’ї, молоді та спорту.

А ось у деталі надходження благодійних внесків до фонду жіночка вдаватися не стала:«Ми не ходимо по підприємствах, не просимо грошей. Їх нам надають наші засновники».

«Це, певно, поважні бізнесмени?» - запитала журналістка.

«Так, але прізвищ, я говорити не буду», - відповіла пані. Так само вона навідріз відмовилася розповідати, скільки грошей фонд витратив на благодійність минулого року.

«Це конфіденційна інформація. Та й, не важливо скільки грошей витрачено, важливо те, що ми змогли зробити доброго дітям», - пафосно відповіла наша співрозмовниця.

На щирість в таких випадках годі чекати. Зрештою, навряд чи жіночки, що сидять в офісі в Обухові, обізнані з усіма деталми діяльності фонду. Скоріше за все, вони є низькооплачуваним персоналом, який не втаємничений в усіх перипетіях діяльності фонду.

Будинок під Києвом на 343 кв.м. для півстолітньої сироти

Як з’ясував «Обоз», фонд «Відродження України» не лише забезпечує Віктора Федоровича транспортом, кілька років він вирішував проблеми Віктора Федоровича з ... житлом!

Тут «Обозу» доведеться вкотре повернутися до теми вкраденої у держави урядової дачі в урочищі «Межигір’я», прозваної в народі «дачею Януковича».

До речі, урочище «Межигір’я» - це така ж неофіційна назва резиденції під селом Нові Петрівці Вишгородського району, як і «дача Януковича». Офіційно відома не багатьом, і необізнаним у всіх перепиттях навколо «Межигір’я» нічого не скаже. Офіційна назва державної резиденції, де впродовж кількох років проживає Янукович, – Державне підприємство «Будинок відпочинку Пуща-Водиця». Тобто урядова резиденція біля села Нові Петрівці до приватизації у вересні минулого року була частиною комплексу державних дач «Пущі-Водиці», хоча географічно знаходилася зовсім в іншому місті. Цей «ребус» був вигаданий, певно, для того, щоб збити з пантелику громадськість, яка завжди цікавилася життям-буттям Віктора Януковича.

Як з’ясував «Обоз», благодійний фонд «Відродження України» вже кілька років має пряме відношення до Державного підприємства «Будинок відпочинку Пуща-Водиця».

В цьому може переконатися кожний після ознайомлення з ухвалою Верховного Суду України за 4 липня 2006 року. Її можна прочитати тут.

В ухвалі можна знайти надзвичайно цікаву інформацію про те, що благодійний фонд «Відродження України» протягом 2003, 2004, 2005 та 2006 року орендував у «Будинку відпочинку Пуща-Водиця» приміщення на 325 кв. метрів. Те, що йдеться про «Пущу-Водицю», яка розташована в урочищі «Межигір’я», свідчить відповідь Міністерства культури на запит редакції «Народної газети» в 2005 році. Цитую дослівно: «На виконання доручення Кабiнету мiнiстрiв України вiд 22.03.2005 №11351/1/1-05 року щодо листа вiд 11.03.05 №20/1... Управлiння культури Київської обласної державної адмiнiстрацiї уважно розглянуло статтi «Народної газети», де описана iсторiя "Межигiр’я". В адмiнiстративних межах Новопетрiвської сiльської ради Вишгородського району розташована територiя Будинку вiдпочинку «Пуща Водиця» — урочище "Межигiр’я", що перебуває на балансi Кабiнету мiнiстрiв України, загальною площею 136,88 га. Державний комiтет України по земельних ресурсах повiдомляє, що зазначенi землi знаходяться у користуваннi Київської лiсової науково-дослiдної станцiї, державного пiдприємства «Будинок вiдпочинку «Пуща-Водиця» та благодiйного фонду «Вiдродження України».

Для кого орендував урядовий будинок та землі фонд «Відродження України»? Відповідь тут може бути лише одна. Всі ці роки, в комплексі урядових дач «Межигір’я» проживала одна-єдина людина - Віктор Федорович Янукович. Він довгий час це заперечував, але нещодавно в інтерв’ю Бі-Бі-Сі зізнався цілком та повністю. Цитую слова Януковича: «Произошло так, что на этой территории в «Межигорье» я живу то ли с 1999, то ли с 2000-го года, здесь уже мой внук вырос. Я вполне законно занимаю этот дом».

Будинок, в якому Янукович проживає в «Межигір’ї»

За неперевіреною інформацією, фонд має відношення до «Межигір’я» і нині, після приватизації резиденції. Один будівничий з маєтку Януковича розповів, що фонд «Відродження України» є замовником будівництва, що ведеться на території колишньої урядової резиденції приватизованої фірмою «Медінвесттрейд».

Масштаби цього будівництва можна оцінити, оглянувши фото «Обозу», зроблені під час польоту над «Межигір’ям» в січні цього року.

Будівництво спортивно-оздоровчого комплексу та озера

Ось такий чудо-благодійний фонд затаївся в Обухові! Якби не «підступні» номери авто Януковича, хто б здогадався, що непоказний скромний благодійник Обухова забезпечує колишнього сироту, майбутнього пенсіонера і нинішнього лідера опозиції всім потрібним для хорошого життя. До речі, не лише лідера, а і його дітей…

Яхта для сина півстолітньої сироти

Наприкінець, ще одна цікава деталь. Як з’ясував "Обоз", засновником нашого благодійного фонду є ТОВ «Веспром». Саме ця фірма є власником яхти «Центуріон», на якій розважається непублічний старший син Януковича ( Про це "Обоз" детально писав в журналіському рослідуванні "Син Януковича плаває на яхті за мільйон баксів") .

Яхта «Центуріон»

Засновником ТОВ "Веспром" в свою чергу є відомий "регіонал" Єдуард Прутнік. Отож фактична схема роботи БФ "Відродження України" доволі проста, як один і один: головний сирота - Янукович, благодійник-затійник молодий і успішний вчора бізнесмен, сьогодні політик - Прутнік. А книжечки для діток Обухова, це лише ширма за якою гвалтується українське законодавство з метою "оптимізації" податків. Просто сором, який приклад подає іншим платникам податків двічі керівник уряду, двічі голова виконавчої гілки влади, яка витрушує всі можливі податки з простих бізнесменів, яка штрафує і навіть садить за грати за порушення законів з оподаткування! Коли на самому верху активно "оптимізують", користуються дірками в законі, за які жорстко "дрюкають" тих, хто в низу хіба це не злочин, хіба це не корупція? Це якраз той приклад, про який в народі говорять "риба гниє з голови". Це якраз той приклад, коли образно кажучи треба рубати голови, однак наші антикорупційні структури, як завжди обмежуються стрижкою нігтів.

Наши блоги