Дострокові вибори Україні лише нашкодять

183
Дострокові вибори Україні лише нашкодять

Експерти негативно оцінюють імовірні наслідки дострокових виборів до Верховної Ради України, відзначаючи, в першу чергу, погіршення репутації України в міжнародній політиці. Як повідомляє УНІАН, про це свідчать дані опитування 30 провідних українських політологів і політичних експертів, які представив голова правління Центру соціологічних і політологічних досліджень “Соціовимір”, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.

Видео дня

Про те, що вибори погіршать імідж України на міжнародній арені, заявила половина (50%) опитаних експертів. Крім того, експерти вказали, що вибори послаблять авторитет інститутів державної влади в суспільстві (43,3%), а також можуть призвести до посилення авторитарних тенденцій в Україні (37,3%). Разом з тим, третина експертів (30%) переконана, що вибори загострять політичне протистояння в країні.

Переважно експерти були не схильні відзначати позитивні наслідки проведення дострокових виборів. У те, що вибори сприятимуть зміцненню демократичних інститутів в Україні, вірить 16,7% експертів, а в те, що в результаті виборів буде подолано політичну кризу в країні, вірить лише 13,3% опитаних. Жоден з опитаних експертів не вважає, що вибори сприятимуть мінімізації впливу глобальної економічної кризи на Україну.

Експерти також вказували на інші (23% відповідей) наслідки дострокових виборів до парламенту. Серед власних варіантів відповідей експерти, зокрема, зазначили, що “вибори дозволять сформувати збалансованішу основу для законодавчої та виконавчої ланки, що створить фундамент для подальшого розвитку країни й уникнення кризи” (експерт Єрмолаєв); “вибори не вплинуть на якість політики, вони призведуть до появи радикальних сил, які зараз не представлені в парламенті” (експерт Кінько).

«До речі, очікування радикалізації українських політичних сил – це теж тенденція, яка існує в експертному середовищі. На фоні розчарування українськими політичними партіями, процесами, експерти очікують появи радикальних сил”, - сказав Таран. За його словами, це посилання на міжнародний досвід, оскільки в багатьох перехідних демократіях за умови кризи парламентаризму, слабкості демократичних інститутів, браку досвіду серед українських громадян участі в політичних кампаніях, завжди з'являється загроза появи радикальних сил. “Це закономірність, яка існує в усьому світі і в українському середовищі, серед експертів теж є побоювання, що, можливо, нові вибори призведуть до радикалізації процесу й появи нових радикальних сил, які можуть внаслідок цього потрапити до парламенту”, - додав він.

Таран також відзначив парадокс дострокових парламентських виборів. “Якщо об'єктивно глянути, то жодна політична сила в цих перевиборах не зацікавлена. У цьому не зацікавлені персонально депутати, для багатьох з яких є проблемою попадання в нові списки, в цьому не зацікавлені громадяни, тому що існує низький інтерес громадян до виборів, в цьому не зацікавлене міжнародне співтовариство і, фактично, не зацікавлений Президент. У цьому не зацікавлений ніхто, але вибори, напевно, відбудуться. Це один з прикладів того, що буває, коли всі сторони не можуть між собою домовитися, а, головне, дотримуватися домовленостей, і як наслідок цього, відбуваються ті явища, яких не хотіла б кожна сторона”, - зазначив він.

В опитуванні взяли участь, зокрема, Володимир Фесенко, Андрій Єрмолаєв, Дмитро Видрін, Олександр Дергачов.