newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Хліб росте на дріжджах

495
Хліб росте на дріжджах

В Україні почалася низка підвищень цін на хліб. Стартувала вона з регіональних підприємств — невеликих компаній, які не змогли сформувати чималий запас продзерна за прийнятною ціною. Проте надалі в цю тенденцію можуть виявитися залученими і великі хлібопекарські холдинги.

Видео дня

Зокрема, підвищує відпускну ціну «Кохнівський хлібозавод» — на 10 % із 1 листопада. Як пояснюють на підприємстві, це спричинено необхідністю збільшити заробітну плату працівникам. Небагато раніше ціну на свою продукцію підвищив «Кременчуцький хлібокомбінат» — у середньому вона виросла на 3,8 %. За словами представника компанії Валентини Третяк, причина підвищення — подорожчання складових собівартості та необхідність збільшення витрат на фонд заробітної плати. Крім того, стабільно високими залишаються ціни на продовольчі класи зерна — через невелику їх частку в зібраному рекордному врожаї. За даними «АПК-ІНФОРМ», менше ніж по 250 $ за 1 т пшениці третього класу не пропонується, що відповідає рівню минулого, відносно неблагополучного року.

З січня 2008 р. в Україні зростання цін на хліб перевищило 20 %, і тенденція до підвищення збережеться і в майбутньому. Як зазначив почесний президент холдингу «Хлібні інвестиції» Юрій Триндюк, підвищення цін на хліб становитиме в середньому 2–3 % на місяць. Крім об'єктивних причин подорожчання — зростання цін на складові собівартості, підвищення цін на хліб пов'язане з ослабленням тиску з боку місцевої влади на контроль рентабельності виробництва хлібокомбінатів. Якщо ще півроку тому жорстко задекларовані та встановлені місцевою владою рівні рентабельності (в середньому по Україні — 5 %) скрупульозно дотримувалися підприємствами та відстежувалися чиновниками, то зараз це питання втратило свою актуальність. «У принципі, так, можна сказати, що віжки злегка відпустили», – визнав один із пекарів. Утім, напередодні чергових виборів на хлібне питання влада знов може звернути пильну увагу, проте через короткий термін, що залишився до них, навряд чи чиновники встигнуть істотно вплинути на господарську діяльність хлібозаводів.

Великі хлібопекарські холдинги поки не декларують планів підвищення цін на свою продукцію. «На масові сорти хліба в середньостроковій перспективі піднімати ціни не плануємо, – заявив «і» голова правління ВАТ «Хліб Києва» Ігор Мазурика. Водночас бізнесмени підкреслюють необхідність підвищення, про яку можна буде говорити точніше, коли стане відома ціна газу наступного року. Президент асоціації «Укрхлібпром» Олександр Васильченко вважає, що об'єктивний люфт для підвищення цін у вітчизняних пекарів ще є. «У західних країнах хліб продається по 1 $ за 1 кг», – говорить пан Васильченко.

Міністерство аграрної політики підвищило прогноз урожаю зерна на 2,3 %, або 1,1 млн т, до 49,7 млн т (у обліковій вазі). Прогноз урожаю продовольчої пшениці — близько 6 млн т, ще близько 2 млн т становитимуть перехідні залишки.