newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

Ющенко не виведе на вулиці танки без дозволу Путіна

Ющенко не виведе на вулиці танки без дозволу Путіна

2 травня Микола Сивульський, народний депутат від БЮТ, заявив в телеефірі «5-го каналу», що для забезпечення конституційного ладу Президент може використати будь-які методи.

Видео дня

У зв’язку з цим «Центр досліджень політичних цінностей» звернувся до економічних та політичних експертів з питанням: «Чи може Президент запровадити надзвичайний стан?»

фото ОБОЗВадим КАРАСЬОВ (директор Інституту глобальних стратегій):

„В якості теоретичної гіпотези може. В цьому для Президента немає необхідності. По-перше, Президент контролює ситуацію і методично реалізовує сценарій легітимних дострокових парламентських виборів. По-друге, якщо буде введений надзвичайний стан, в передвиборчій кампанії стовідсотково не будуть брати участь Партія регіонів і її коаліційні партнери. Для Президента такий розвиток подій не є вигідним, тому що це поставить під сумнів легітимність як дострокових виборів, так і репрезентативність новообраного парламенту. До того ж, у випадку неучасті Партії регіонів в дострокових виборах, більше шансів мобілізувати східний і південний електорат України є саме у БЮТ. Це тільки збільшить різницю результатів на дострокових виборах БЮТ і "Нашої України". Тому і з цієї електорально-тактичної точки зору запровадження надзвичайного стану для Президента не є вигідним”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

фото ОБОЗ„Згідно пункту 21-го статті 106-ї Конституції України Президент України має право вводити в країні або в окремих місцевостях надзвичайний стан з наступним затвердженням цього рішення Верховною Радою України. Тобто, в теорії, згідно українського законодавства Президент міг би ввести надзвичайний стан лише за згодою Верховної Ради. Але цю саму Верховну Раду Президент вже офіційно розпустив. Тож частина радикального оточення Ющенка вже підштовхує Президента і до такого кроку, як введення надзвичайного стану. Деякі регіональні філії «помаранчевих» партій навіть прийняли з цього приводу звернення. Конституційний суд фактично дестабілізовано, тому і оскаржити ймовірне рішення Президента буде проблематично. Європейська спільнота не поспішає витворити свій план по виведенню України з кризи, самі українські протиборствуючі сторони до компромісу поки що не наблизилися, так що логіка довготривалого протистояння сама поступово призводить до якогось радикального сценарію.

Підсумовуючи: формального права без дозволу Верховної Ради вводити надзвичайний стан Президент не має, але в українській реалії ввести його цілком може. Що буде далі, навряд чи хто зможе спрогнозувати з високою долею ймовірності”.

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник Центру розширення можливостей):

„Да. Я думаю, что третий указ будет посвящен чрезвычайному положению. Коалиция в этом указе будет поставлена перед выбором: либо роспуск и Верховной Рады, и Кабинета Министров с назначением исполняющего обязанности Премьер-Министра Виталия Гайдука, либо коалиции дается еще один срок в октябре, и она участвует в выборах в Верховную Раду. Последний вариант наиболее реальный на сегодняшний день”.

Кость БОНДАРЕНКО (директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна):

„Є чітко визначені Конституцією підстави, за яких Президент має право запроваджувати надзвичайний стан і відповідно він мав би їх дотримуватись. Інша річ, що після 2 квітня, коли Президент фактично здійснив переворот, Конституція у нас фактично перестала діяти. Сивульський в дечому правий, що тепер Президент може діяти як завгодно. Інша річ, що і Прем’єр-Міністр, і Верховна Рада тепер теж ні чим не зв’язані і можуть діяти як завгодно. У нас тепер суцільна циганщина - хто раніше встав, у того більше повноважень”.

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

„Нічого неможливого для Президента України зараз немає. Часто буває, що люди слабкі за характером, емоційні, які задихаються якимись ідеями, здатні на дуже небезпечні речі. Не виключаю, що вже існує план. Є зацікавлені в цьому люди. Безумовно, керівництво БЮТ зацікавлене в силовому варіанті. Адже вони зацікавлені не просто в виборах, а в таких виборах, в яких би не брала участь Партія регіонів, або втратила б можливість для вільної роботи зі своїм електоратом. Їм особливо потрібно вивести з-під контролю Партію регіонів. Я не виключаю застосування репресивних методів. Все залежатиме від того, наскільки чутливим виявиться Віктор Ющенко до аргументів європейських радників або до можливого спротиву Сходу і Півдня України”.

Микола МИХАЛЬЧЕНКО (президент Української Академії політичних наук):

„Вислів «будь-які методи» не є коректним для нинішньої ситуації в Україні. Вона поки що знаходиться все ж таки в правовому полі. Безумовно, Президент може використати санкції задля розв’язання ситуації, але в межах Конституції України. Можливе проголошення не надзвичайного стану, а надзвичайного стану, наприклад, в деяких регіонах, застосування деяких методів, які входять до переліку заходів при надзвичайному стані. Якщо Президент розцінює, що є небезпека для територіальної цілісності України, для стабільного розвитку України, то тоді він може використати ті чи інші засоби. Але говорити, що будь-які засоби – це не коректно.

Ситуація в Україні, на жаль, стала патовою. Будь-якій гілці влади немає правового поля куди ходити. В такій ситуації Президент може вдатися не до надзвичайного стану, а до надзвичайних заходів. В той же час Президент буде консультуватись не тільки всередині країни з різними політичними силами, а й за її межами: Радою Європи, Європарламентом, з Президентом Росії”.