newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

30 вересня вибори відбудуться – з коаліцією або без неї

30 вересня вибори відбудуться – з коаліцією або без неї

27 травня Президент, прем`єр-міністр та голова Верховної Ради домовилися про проведення дострокових парламентських виборів 30 вересня.

Видео дня

У зв’язку з цим «Центр досліджень політичних цінностей» звернувся до політичних експертів з питанням: «Чи відбудуться парламентські вибори 30 вересня?"

Вадим КАРАСЬОВ (директор Інституту глобальних стратегій):

„Вибори відбудуться. 30 вересня – граничний термін для опозиції і Президента. Тому перенесення на пізнішу дату для опозиції є неприйнятним. Вибори відбудуться або в повному форматі, в тому числі і представників коаліції, або ж відбудуться в урізаному форматі без ПР, СПУ і КПУ. Зберігається можливість повного зриву виборів. Але це примарна перспектива. Це зрозуміли як Янукович, так і Мороз, тому і пішли на домовленості з Президентом, погодились на компромісну для всіх політичних гравців дату”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Дата 30 вересня прийнятна для Віктора Ющенка та Віктора Януковича. Янукович та регіонали отримали перенесення виборів на середину осені. Максимальний ефект після підняття зарплат і пенсій очікується за два місяця після початку процедури. Уряд оголосив про підняття зарплат і пенсій в три заходи, і на середину осені регіонали сподіваються отримати максимальний електоральний ефект від такого заходу. Ющенко так само має бути задоволений визначенням компромісної дати виборів. Адже останнім часом в коаліції гору брала умовна «партія війни», яка сподівалася взагалі відмовитися від ідеї дострокових перевиборів. Якби дострокові перевибори не відбулися, це могло би означати «декласування» українського Президента. Від Ющенка відвернулися б більшість політичних союзників, а політичні опоненти втратили б повагу. Тому визначення дати перевиборів для Ющенка-безумовний успіх.

Єдиний з трійки підписантів, хто може бути незадоволений - це Олександр Мороз. Соцпартія може потрапити до наступного парламенту лише в якості сателіта Партії регіонів. А значить об’єктивно Олександр Мороз-це «слабка ланка» в домовленостях трійки. Враховуючи, що Мороз є досвідченим політиком, то він може спробувати або м’яко саботувати процес узгодження через Верховну Раду, або закласти такі підводні камені в пакет законів, які зможуть вистрелити відразу після виборчої кампанії. Але спільна вага Ющенка та Януковича все ж таки побільше, аніж в Мороза, і це дає сподівання, що вибори 30 вересня все ж таки відбудуться.

В будь-якому випадку, домовленість про вибори 30 вересня - це ще не крапка в політичній кризі, а в кращому випадку, кома. Немає ніяких гарантій, що сторона, яка програє вибори, погодиться з результатами. А значить відразу після виборів можливий новий етап протистояння”.

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

„30 вересня – дата прийнятна, але проблема в тому, чи відбудуться вибори взагалі. Ближчим часом ми побачимо, як відбуватиметься виконання зобов’язань сторонами. Але якщо зривів не буде, то я вважаю, що десь 80% на 20% шансів того, що вибори все-таки відбудуться”.

Микола МИХАЛЬЧЕНКО (президент Української Академії політичних наук):

„Прогнозувати підготовку і проведення виборів достатньо складно. Можуть бути деякі зміни в строках, але незначні. Це буде залежати від багатьох практичних факторів і нейтралізації спроб підірвати цю угоду. Вибори відбудуться в цьому році обов’язково. Спроби зірвати досягнуті угоди будуть і вони будуть потужними, але, не дивлячись на такі спроби, вибори все ж таки відбудуться. Домовленості в цілому будуть виконані”.

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»):

„Шансов больше чем раньше. Думаю, что раньше чем 30 сентября и позже чем 30 октября выборов не будет. В промежутке этого месяца состоится все, что может состояться в Украине за этот год”.

Андрій ЄРМОЛАЄВ (президентЦентру соціальних досліджень «Софія»):

„Ми маємо справу зі створенням лише передумов подолання кризи, як системної кризи політичної сфери. Головне, що ці переговори дозволяють вийти з кризи влади, як найбільш гострої фази політичної кризи, оскільки напрацьовані пропозиції і логістика повернення владних інституцій, гілок влади в правове поле, через відповідні механізми зміни рішень. Але якщо ми розглядаємо політичну кризу, це більш складне явище, що пов’язане з конфліктом стосунків між політичними силами в боротьбі за владу. Подолання політичної кризи можливе лише за кількох принципових умов: проведення і легітимізація виборчої кампанії, своєчасне формування коаліції і уряду, оскільки це буде парламент, який буде мати рік недоторканості, напрацювання законодавчих і політичних процедур стосунків майбутньої коаліції, майбутньої опозиції, вихід на формування і роботу Конституційної комісії, яка є легітимним шляхом вирішення тих претензій до політичної системи, які постали в ході кризи влади.

Щодо дати дострокових виборів, то принципове значення має те, що переговори велись в форматі трьох керівників держави і це вже були не просто політичні перемовини, а все-таки була підведена риска гарантіями керівників держави. Виборча кампанія стає невідворотною. Хоча в ці дні нас чекатиме ще певне перетягування канатів, але це процедурні і ідеологічні моменти, збереження обличчя і т.д. 30 вересня вибори відбудуться”.