newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Експерти гадають, чому Ющенко прогнав Піскуна

Експерти гадають, чому Ющенко прогнав Піскуна

24 травня Президент України Віктор Ющенко звільнив Святослава Піскуна з посади Генерального прокурора України. У зв’язку з цим «Центр досліджень політичних цінностей» звернувся до політичних експертів з питанням:

Видео дня

«Чому Президент звільнив Піскуна?"

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»):

„Формальна причина названа в указі - це те, що Піскун не позбавився депутатського мандату, а тому поєднує посаду народного депутата з посадою Генерального прокурора, що заборонено законодавством. Реальна причина ж пов’язана з тим, що Піскун знову продемонстрував самостійну позицію. Якщо раніше він трохи підтримував Президента, то вчора продемонстрував, що він вже трохи підтримує коаліцію в питанні про Конституційний Суд. Піскун вчора фактично визнав законність трьох суддів Конституційного Суду, які не визнаються Ющенком. Це стало остаточною краплею в питанні визнання недовіри до Піскуна з боку Секретаріату Президента.

Думаю, що і в цьому звільненні, і в сьогоднішніх подіях навколо Генеральної прокуратури проявляється дуже нервова політична атмосфера в країні. Ті політичні рішення, які ухвалюються, політичні заяви, які продукуються і однією, і іншою стороною – є прояв політики на грані нервового зриву”.

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

„Ющенко шляхом кадрових призначень зробив вибір на користь використання загрози сили, з подальшим використання сили проти політичних опонентів. Саме тому Піскун, який не був 100% керований Президентом, йому заважав. Ющенку потрібні люди з Народної самооборони. Наприклад, Віктор Шемчук – нинішній прокурор Криму. Абсолютно зрозуміло, що людина, що йде в список до Луценка, готова йти на будь-які дії з порушенням Конституції, законів. Призначення Гелетея керівником Державної служби охорони після абсолютної самодискредитації, яка відбулась в програмі «Свобода слова» - це взагалі поза межами здорового глузду, державної відповідальності. Це виглядає як суцільна агонія.

Я вважаю, що зараз будь-які переговори не можуть закінчитися просто домовленостями про позачергові парламентські вибори. Якщо залишається Президент, який так зухвало нехтує законом, використовує будь-які кадри для того, щоб примусити політичних опонентів виконувати абсолютно абсурдні накази, то з таким главою держави ще декілька років країна жити не може. Повинні бути одночасні президентські і парламентські вибори. Я думаю, що без посередників, якими мали б бути США, Європа і Росія, залагодити наш конфлікт і уберегти Україну від громадянського протистояння буде неможливо”.

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»):

„Президент ищет людей, которые бы обеспечили выполнение его политической воли, его планов. А у некоторых людей собственные планы, которые не совпадают с интересами Президента. В этой истории худшее для Президента то, что он с огромной скоростью плодит себе врагов. Если раньше у него были враги только в коалиции, то теперь он плодит себе врагов в МВД, Генпрокуратуре и других государственных органах. Я думаю, что это не столько ошибка, сколько желание делать шаги быстрее, чем его политические противники”.

Віталій КУЛИК (директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства):

„По-перше, є офіційна версія, однак існують версії з розділу «параполітики» - Піскун був присутнім на футбольному матчі в Донецьку разом з Прем’єром. Є також чутки про те, що Піскун не поспішав виконувати силовий варіант вирішення політичної кризи і був не готовий до здійснення певних дій проти діючого уряду і коаліції. На мою ж думку, кожна з цих версій має свою внутрішню логіку, проте основною причиною як призначення, так і звільнення, було те, що Піскун не був вдалою кандидатурою для реалізації силового варіанту. Він більш схильний до пошуку компромісів і «проходження між краплинок». На цій посаді Президенту не потрібна така людина. На даний момент Генеральна прокуратура не просунулася по жодному з напрямків втілення в життя указів Президента. А те, що відставка відбулась неправовими методами, показує, що на Банковій досі не вирішено питання з юристами. Нехтування правом залишається одним із елементів діяльності оточення Президента”.

Вадим КАРАСЬОВ (директор Інституту глобальних стратегій):

„За той час, протягом якого Піскун займав посаду, нічого не зроблено для реалізації указу Президента щодо дострокових виборів. У Генерального прокурора були і є посадові і інші можливості для реалізації цього указу. Але це, так би мовити, загальна причина. Але є і більш конкретний привід для звільнення Піскуна – Генеральний прокурор не захотів або не зміг розв’язати ситуацію, спираючись на законні аргументи, навколо Конституційного Суду.

Ще зберігається можливість того, що вибори відбудуться 24 червня або влітку. І тому, треба Генеральний прокурор, який не буде опікуватись особистою політичною кар’єрою, а натомість, спираючись на закон, відстоюватиме позиції Президента. Якраз новопризначений Генеральний прокурор вже не буде гратися в особисті політичні ігри, а буде відстоювати позицію Генпрокуратури, закону і Президента”.