УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

"Проффесор" – не двієчник, він – трієчник!

'Проффесор' – не двієчник, він – трієчник!

У закладі, де навчався прем'єр, не погоджуються, що він був двієчник. "Ні-і-і... Віктор Федорович був трієчник!" — кажуть тут

Видео дня

Кореспондент "Експресу" вирішив дізнатися подробиці того, як учився майбутній прем'єр-міністр України, якою була його успішність, які предмети любив, а які ненавидів. І вирушив на батьківщину Віктора Януковича.

...Єнакієве — невеличке місто. Згідно з переписом 2001 року, тут 104 тисячі жителів. Тепер городян стало ще менше: смертність, як і в усій Україні, перевищує народжуваність, багато хто виїхав. До центру регіону — Донецька — лише година їзди. Про навчальний заклад, де в молоді роки вчився Віктор Янукович, тут знають майже всі. Та й навідується новий-старий прем'єр до міста доволі регулярно: тут поховано його батьків і мачуху. Розговорити директора колишнього гірничого, а тепер — політехнічного технікуму Сергія Іонченкова важко: "Раз уже приїжджали журналісти-телевізійники, знімали тут усе, а потім показали все не так..." - нарікає директор. Проте заради кореспондента "Експресу" Іонченков погодився вийти на роботу з відпустки.

"Я працюю в технікумі вже 26 років, — каже директор технікуму. — Спочатку був гірничим інженером на шахті, згодом перевели мене сюди. Працював викладачем. А тепер уже шостий рік директором, — говорить пан Іонченков, — уже другий термін. Зі мною підписано контракт, була співбесіда з міністром Ніколаєнком (міністр освіти та науки. — Авт.). Усе, як має бути..."

— А про те, що у вашому закладі навчався Янукович, Ніколаенко знає? — запитую.

— Звичайно, — сміється директор. — Всі в міністерстві це знають. І зі мною про це говорили, запитували.

У технікумі є дошка пошани, присвячена відомому випускникові. Проте на ній немає фото Януковича в часи навчання. Лише сучасні знімки: Янукович в компанії міського голови, Янукович поруч із чемпіоном Бубкою, з відомими особами краю.

— Табель успішності Віктора Федоровича в нас є, — каже директор, — але його замкнено в архіві, й доступу до нього я не маю. Виписка з табеля є також у самого Віктора Федоровича, ви можете зв'язатися з ним, запитати...

Проте предмети, з яких Янукович мав добрі оцінки, Сергій Іонченков пам'ятає.

— Мав "добре" з креслення, з літератури та російської мови. На "добре" знав історію. А з решти предметів було гірше.

— "Гірше" — це трійки?

— Так, більшість оцінок — трійки. Але це не погано. У нашому технікумі тоді більшість так вчилася. Ви ж знаєте, в кожній школі так є: пара відмінників, кілька "хорошистів", а решта вчаться на трійки і четвірки. Та й зважте, який контингент ішов у такі технікуми, як наш... — зітхає Іонченков.

Директор гортає документи: "Віктор Янукович, 1950 року народження, з робочих, дата народження — 9 липня. Вступив у 1965 році на спеціальність "Будівництво гірничих підприємств", а закінчував навчання у 1973 році вже на спеціальності "Гірнича електромеханіка". Тоді він перевівся на вечірнє відділення.

— А в чому відмінність між цими спеціальностями? — цікавлюся.

— Розбіжність у кілька предметів. А загалом вони споріднені. І перша, і друга — гірничі професії. Янукович після закінчення міг працювати, скажімо, гірничим майстром.

— До речі, виходить, що Віктор Федорович навчався з 1965 по 1973 роки — вісім років у технікумі?!..

— Ну, ви ж знаєте ту історію... — знічується директор.

Справді, на час навчання в технікумі, на 1967 та 1970 роки, припали "відсидки" майбутнього прем'єра. Проте після виходу на волю студент Янукович поновлювався на навчання.

— Не було заборонено поновлюватися... — підсумовує директор і поспішає додати. — Але тепер ми всі пишаємося нашим випускником. Всі за нього на виборах голосували. Він же наш. Як не підтримати земляка?.. Та й сам Віктор Федорович до нас приїжджав, зустрічався з викладачами. У нас ще працює одна вчителька, яка його пам'ятає. Вона вже не живе в Єнакієвому, а доїжджає з Донецька. Читала Вікторові Федоровичу предмет "Економіка, організація та планування виробництва". Дуже пишається його успіхами. Ви ж знаєте, Віктор Федорович захистив докторську дисертацію з економіки. То, певно, в цьому є і її заслуга. Економіка — то ж таки складний предмет!

Компетентно

Віктор Десятинник, викладач Нікопольського технікуму Національної металургійної академії України:

— Я почав працювати в системі професійно-технічної освіти у 1970 році, відразу після закінчення інституту. І мене, молодого фахівця, вразили деякі звичаї. Зокрема, вони стосувалися оцінювання знань студентів. Як мені відомо, така практика склалася в більшості тогочасних закладів середньої спеціальної та профтехосвіти. Зрештою, багато що відтоді збереглося дотепер. Оцінювання знань виглядало так: якщо учень ходив на більш ніж половину занять, мав сякий-такий конспект та міг відповісти на кілька найпростіших запитань, то отримував відмінну оцінку. Двійок взагалі нікому не ставили. Поставити двійку — означало залишили студента на переекзаменовку. А кожен викладач розумів, що все одно доведеться поставити "три". Студентів нечасто відраховували за неуспішність. Крім того, ми, молоді викладачі, просто боялися студентів, які часом були старшими від нас. Шістдесяті-сімдесяті роки — то був розквіт вуличних банд. Особливо в індустріальних містах. Я б не наважився поставити студентові "двійку", бо знав, що ввечері мені треба буде йти додому по неосвітлених вулицях. Ось тому легше було поставити "трійку'': учень мав диплом, а викладачі — спокій.

Оцінки Віктора Януковича:

Російська мова — 4 (добре)

Математика — 3 (задовільно)

Фізика — 3(задовільно)

Хімія — 3 (задовільно)

Економіка — 3(задовільно)

Російська література — 4 (добре)

Українська мова — 3 (задовільно)

Історія СРСР — 4 (добре)

Суспільствознавство — 4 (добре)

Креслення — 4 (добре)

«Експрес»

www.expres.ua