Давидовичу залишився один протокол — «фальсифікації» у межах норми

Давидовичу залишився один протокол — «фальсифікації» у межах норми

Сьогодні на прес-конференція голова ЦВК Ярослав Давидович повідомив про те, що Центральній виборчій комісії залишилось отримати протоколи із 7 дільниць із 116 закордонних виборчих округів і протоколи з однієї дільниці у Дніпропетровській області, які мають надійти завтра зранку.

Видео дня

Він зазначив, що в загальному виборчі комісії справилися досить оперативно з передачею протоколів. Єдина затримка була за АР Крим, яка наразі вже виконала свої зобов’язання, і Дніпропетровською областю.

За словами Ярослава Давидовича, перше, що робить ЦВК після отримання протоколів, це звіряє їх з електронною версією. Наразі виявлено відхилення у 5 політичних сил лише на 0,01%, тобто на 2600 виборців отримають партії-переможці.

На думку Давидовича, такі відхилення — це норма при такому навантаженні і такій кількості політичних суб’єктів. Голова ЦВК відповідально заявляє, що немає випадків безслідного зникнення бюлетенів. Хоча і є близько 9 тисяч випадків, коли виборці просто забирали бюлетені з дільниці.

Баланс зіпсованих бюлетенів складає 2%. Протоколи були складені більш-менш грамотно, хоча спочатку була ситуація, коли неналежно проінструктовані члени виборчих комісій помилялися під час заповнення протоколів. Цими протоколами і оперують ті, хто стверджує про фальсифікацію виборів. Щодо фальсифікацій, наприклад, у місті Ананьївці була ситуація, коли в одному мішку опинилися бюлетені до ВР, місцевих рад та бюлетені по виборах міського голови, тоді ДВК перераховувало бюлетені у мішку і звіряло їх з протоколами. Жодного разу не було виявлено фальсифікацій навіть у таких ситуаціях.

Дії політичних сил, які вимагають від ЦВК не оприлюднювати результати виборів, Ярослав Давидович розцінює, як психологічний тиск на ЦВК і підпорядковані їй виборчі комісії. Підстав для перерахунку голосів немає, і вимагати це ще до того, як ЦВК оприлюднить результати, немає підстав. Крім того, на перерахунок потрібно буде витратити ще 100 мільйонів гривень з держбюджету на оплату праці членів виборчих комісій.

На думку Давидовича, ситуація в Україні була б смішною, якби не була трагічною.

Всього у ЦВК зареєстровано 243 скарги, 140 з яких зараз в роботі, а по іншим було прийнято те чи інше рішення. Судячи зі слів голови ЦВК, найбільший тиск він відчуває з боку Кармазіна та його блоку, адже вже 27 березня о 3 годині ночі, коли не було пораховано навіть 1% голосів, Кармазін пред’являв Давидовичу цілу папку так званих доказів фальсифікації. «Кармазін розуміється в усьому – і в гінекології, і у виборах, про що не запитайте», — пожартував голова ЦВК.

«Я сьогодні людина, яка володіє ситуацією в Україні, і якби щось було не так, я б сказав», — заявив Ярослав Давидович.

Голова ЦВК визнає, що у політичних сил, які говорять про фальсифікацію виборів, справді є на руках протоколи, але це не ті протоколи, які надійшли з виборчих дільниць, як остаточний варіант після виправлення усіх помилок.

Єдиною проблемою ЦВК, яка дозволяє говорити про фальсифікації, є відсутність системи, яка б дозволила уже на наступний ранок після виборів оприлюднити результати виборів. Оскільки виборчим комісіям доводиться все рахувати вручну, це вповільнює процес і провокує політиків на заяви про фальсифікації.

«Хто що сьогодні заявляє — це все від лукавого», — так Ярослав Давидович назвав заяви про фальсифікацію виборів.