newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Олександр Мілінкевич: «Білоруська влада побудована на страху та приниженнях»

Олександр Мілінкевич: «Білоруська влада побудована на страху та приниженнях»

Тих, хто вийде у неділю ввечері підтримати опозицію після виборів, будуть розстрілювати, або кидати за грати на довічне ув’язнення, - попередив вчора шеф білоруського КДБ Степан Сухоренко, звертаючись до тих, хто має намір підтримати заклик кандидата від опозиції Олександра Мілінкевича, як повідомляє AFP. Маніфестація тих, хто «намагатиметься дестабілізувати ситуацію, буде кваліфікована як акт тероризму (…) Це підпадає під статтю Кримінального кодексу, який передбачає 25 років тюремного ув’язнення, довічне ув’язнення або смертну кару», - сказав він.

Видео дня

З свого боку Європейська комісія викриває «неприпустиму» хвилю арештів політичних опозиціонерів під час виборчої кампанії та погрожує додатковими санкціями Білорусі. Вже сьогодні 6 вищих посадовців білорусі не мають дозволу перетинати кордон ЄС, їх підозрюють у причетності до зникнення журналіста та опозиціонерів у 1999-му та 2000-му роках та у фальсифікаціях під час референдуму 2004 року. Олександр Мілінкевич стверджує, що зібрання буде носити виключно мирний характер. «Ми бажаємо, щоб керівники КГБ досягли успіхів у своєї боротьбі з тероризмом, - іронізує Мілінкевич. – Ми лише їх просимо не плутати терористів та мирних громадян, які протестуватимуть 19 березня проти фальсифікацій, страху та принижень». Сьогодні газета «La Croix» вийшла з інтерв’ю пана Мілінкевича. Пропонуємо переклад.

”La Croix”: З якими труднощами ви стикаєтесь у вашій виборчій кампанії?

Олександр Мілінкевич: Ми провели понад сотні зустрічей із виборцями по всій країні. І кожного разу у залі опинялися опоненти. Іноді влада делегувала представників пролукашенківської молоді. Деякі зібрання зривалися вигуками та боєм барабанів. Але багато людей розуміли, що щось тут не так, і через це було відносно легко порозумітися з ними. Проблема у тому, що у нас немає жодного доступу до ЗМІ. Залишилося лише три незалежних газети, та окрім Олександра Лукашенка інші кандидати не існують на телебаченні. Отже ми розповсюджуємо листівки, ми використаємо Інтернет та переказ з вуст у вуста. Більш того я не мав дозволу розвішувати плакати. Лише дев’ять плакатів я зміг повісити у Мінську, у місцях, що було зазначено раніше. Окрім того, понад сорок активістів, що приймали участь у моїй кампанії, було заарештовано.

”La C.”: В таких умовах як ви оцінюєте свої шанси?

О.М: Щодо мене, питання не в тому. Ця кампанія – це можливість звернутися до людей. Через декілька днів з цим буде покінчено. Це можливість проінформувати їх, і то було б гріхом не скористуватися такою можливістю.

”La C.”: Як розгортатиметься ситуація після неділі, які ваші надії?

О.М: Наша Білорусь стане іншою країною, більш потужною, менш пасивною. Ми продовжуватимемо роботу та інформувати людей. Найбільш важливе, як на мене, це знову надати їм віру у те, що зміни можливі, переконати їх, що немає причини боятися. Це головна мета моєї кампанії. Ця влада побудована на страхові та приниженнях. Якщо ми можемо знищити страх, ми зможемо перемогти. І зараз ми мусимо це зробити. Це довгий процес, який трохи потрохи мусить привести людей до нормального життя.

”La C.”: Чи ви побоюєтеся за вашу безпеку?

О.М: Якщо мене кинуть у тюрму, протести лише помножаться. Звичайно, я не хочу потрапити за грати. Але якщо влада таке зробить, це буде ще одним доказом того, що у цій країні панує «свавілля». І режиму прийде кінець ще скоріше. Так бувало завжди. Якщо ми візьмемо приклад Польщі, коли влада кинула за грати лідерів «Солідарності», це стало початком кінця комунізму.

”La C.”: Як ви сформулюєте, в чому природа цього режиму?

О.М: Я вважаю, йдеться про устрій «правлінського капіталізму». Влада вирішує геть усе. Вона тримає у своїх руках усі гілки влади, робить усі призначення, як призначення спікера парламенту, так і голови Верховного суду. Група людей захопила владу, і зараз вони працюють в умовах найабсолютнійшого свавілля. У той же самий час, дехто з них займається своїми справами, і навіть роблять це так, що отримають великі дивіденди. Це державні олігархи, і Олександр Лукашенко – найбільший з них.

”La C.”: Чого очікуєте ви від Європейського Союзу?

О.М: Він мусить чітко сказати, якщо результати голосування буде сфальсифіковано, що він не прийме цього. І то буде наша справа продовжувати працювати над тим, щоб нести інформацію людям, зокрема, молоді та неурядовим організаціям, які складають міцну мережу у Білорусі.

”La C.”: Чому ви вже закликаєте людей вийти на вулиці у неділі ввечері?

О.М: Я вважаю, що люди мусять сказати «ні» таким виборам, «ні» таким порушенням.

«La Croix», ІМІ