newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Україна запропонує Путіну ритуальні послуги

Україна запропонує Путіну ритуальні послуги

22 грудня в Україну приїздить Президент Російської Федерації Володимир Путін. Історія відносин російського президента з українськими політиками знає чимало скандальних і кумедних історій. Тому візит глави сусідньої держави завжди сприймається не лише як офіційна подія в житті держави, але й як елемент геополітичного шоу.

Видео дня

Якщо ж ставитися до цієї події серйозно, то появу Володимира Володимировича в Києві вітчизняні політологи оцінюють неоднозначно. Хтось вважає, що це посилить позиції Віктора Януковича і, як наслідок, - лише збільшить розкол України. Хтось навпаки – вважає, що перебування Путіна в Україні значно посилить позиції Віктора Ющенка. Центр досліджень політичних цінностей звернувся до українсьх експертів з єдиним питанням:: «Чого можна очікувати від візиту Путіна в Україну?» Відповіді виявилися вельми цікавими.

Директор міжнародних програм Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова Валерій ЧАЛИЙ не вірить, що проблеми україно-російських стосунків можна вирішити за один день на зустрічі двох політиків: «Якщо протокольно: будуть підписані п`ять документів, відповідно повною мірою запрацює Міждержавна комісія, ймовірно буде узгоджений і підписаний план на наступний період взаємодії України і Росії по ключовим питанням, і, звичайно, будуть заяви про стратегічне партнерство і розвиток взаємовідносин.

А не протокольно: відбудеться обговорення тих питань, які носять хронічний характер і постійно переходять з року в рік в порядок денний україно-російських взаємовідносин. Хоча тільки на рівні Президентів такі питання вирішити неможливо – вони потребують міжнародного співробітництва, залучення всіх рівнів взаємодії».

Олесь ДОНІЙ, голова Центру досліджень політичних цінностей, критикує офіційний Київ за пасивність та неналежну підготовку до візиту поважно гостя.

«Українська сторона не готова до візиту Путіна в Україну. Україні нема що запропонувати Росії. Україна до цього часу так і не виробила свою «російську політику» і досі не знає «що робити з Росією». Ті питання, в яких зацікавлена Україна, якто: остаточна визначеність з міждержавним кордоном, програма виводу Чорноморського флоту Росії після 2017 року з території України, не цікавлять Російську сторону, а ще вірніше-російська сторона зацікавлена в максимальному саботуванні у вирішенні цих питань. А важелів тиску у української сторони на Москву на цей момент немає.

Щодо зацікавленості російської сторони у візиті, то вона полягає у бажанні Путіна наприкінці свого президентсвування (а навесні в Росії вже збираються проводити президентські вибори) поставити яскраву жирну крапку. Такою жирною крапкою в очах росіян може стати умовне повернення «блудної дочки» України в лоно російської політики. Після утвердження в Києві (хоча б частково) москвофільської влади у вигляді антикризової коаліції, візит Путіна буде поданий російською пропагандою як акт «собіранія руських земель». Путін швидше за все може подавати сигнали для своїх сил впливу по напрямках діяльності. Це може бути питання російської мови, православної церкви, а можливо і натяк на те, що Росія хотіла би бачити свій Чорноморський флот в Україні і після 2017 року.

Що стосується Януковича, то він сподівається виграти найбільше від цього візиту. В середині Партії Регіонів зріє дискусія щодо майбутнього Президента. Частина еліт, які стоять за регіоналами, готові бачити своїм лідером Ющенка і, за певних умов, готові закликати голосувати за нього на наступних президентських виборах. А Віктор Янукович сам повірив у власні шанси і хоче стати єдиним виразником інтересів Сходу і Півдня (а після президентських виборів - і всієї України). Візит Путіна може додатково легітимізувати Віктора Януковича в очах власного електорату і зміцнити його шанси на внутрішнє лідерство. І тим самим, загострити політичну кризу в Україні», - переконанийц Доній.

Керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор НЕБОЖЕНКО взагалі до останнього часу підозрював, що візит Володимира Путіна буде скасовано.

„Ничего серьезного. Если вообще визит не будет отменен. Я считаю, что Путину очень неудобно сейчас приезжать в Украину, потому что он, таким образом, поддерживает и признает геополитическое превосходство Президента Украины. Не думаю, что советники Путина в восторге от такой его функциональной роли.

Для того, чтобы решить какие-то свои проблемы Путину не обязательно приезжать сюда и обращаться к Премьер-министру. Он может спокойно вызвать любого из украинских политиков к себе в Кремль. Получается, что этот визит объективно поддерживает статус Ющенко, но не усиливает политическое влияние друзей Путина. Я думаю, что Путин не заинтересован в том, чтобы приезд к Ющенко закончился какими-то большими дипломатическими успехами. Скорее всего - это будет ритуальная встреча о которой очень быстро забудут”.

www.umservice.net

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир ФЕСЕНКО звернув увагу на те, що Володимир Володимирович не був в Україні ледь не з минулих президентських виборів, і вже сам факт появи президента РФ у Києві є позитивним моментом.

«З очікуваннями від будь-якої політичної події треба бути дуже обережними. Якщо очікування завищені, то можуть бути сильні розчарування. У випадку з візитом Путіна до України, я думаю, що якихось дуже завищених очікувань немає, тому і серйозних розчарувань не буде. Не варто очікувати якихось серйозних дипломатичних проривів, досягнень, резонансних угод. Для цього, поки що, нема жодних підстав як з російської так і з української сторони. До таких угод і проривних рішень, поки що, не готові обидві сторони.

Інша річ, що цей візит відзначає позитивну тенденцію поліпшення двосторонніх відносин між нашими країнами. Російський Президент не був в Україні півтора роки. Останній раз він приїздив після Помаранчевої революції, при новій помаранчевій владі. Після цього відбулось багато змін в політичному житті країни. Після багатьох кризових ситуацій, великої напруги в наших відносинах, він повертається до України в умовах певного покращення наших двосторонніх відносин. Саме цей позитивний результат треба закріпити.

Крім того, необхідно, щоб цей візит надав новий поштовх роботі механізмів врегулювання двосторонніх відносин і існуючих проблем. І, в першу чергу, роботі Міждержавної комісії «Ющенко-Путін». Я думаю, що якщо буде конструктивна атмосфера під час переговорів, якщо буде визначена політична воля з обох боків щодо покращення наших стосунків, розв`язання існуючих проблем – результат візиту буде позитивним», - вважає Фесенко.

Вадим КАРАСЬОВ, директор Інституту глобальних стратегій не чекає від приїзду Путіна нічого особливого.

«Питання поставлено так, що хочеться відповісти відомим жартом: «ждите ответа!». І якщо виходити з цієї «прикольної» тези, то очевидно, що від цього візиту можна чекати відносні відповіді на ряд питань, які сьогодні являються проблемними для російсько-українських відносин.

Якщо ж говорити більш серйозно, то не потрібно чекати від нього чогось особливого – як в негативному, так і в позитивному розумінні. Це візит без сенсацій, без проривів, але і без емоційних чи дипломатично-протокольних зривів. Вже те, що такий візит відбудеться являється відносним успіхом. На нього чекали. Чекають, і насамперед Ющенко, не того, що буде конкретно вирішено, а чекають на сам візит. Це очікування було досить тривалим – більше ніж півтора роки. За цей час на протокольних чи напівпротокольних зустрічах з Путіним побували Симоненко, Мороз, Янукович, причому неодноразово. Але ще жодного разу не було дипломатично-протокольної, офіційної зустрічі Путіна і Ющенка. Остання зустріч відбулась аж у лютому 2005 року. Тому сьогодні для Ющенка важливо продемонструвати, що Путін їде в Київ до нього – до Президента. Продемонструвати, що він їде в рамках міждержавного візиту, в рамках Міждержавної комісії «Ющенко-Путін». А для Путіна важливо приїхати в Київ для вирівнювання диспропорції, про яку я нагадував вище. І щоб у західних партнерів України і Росії не було підстав робити висновки про те, що Росія відноситься до України зверхньо, або з точки зору політичної доцільності. Цим візитом Путін спробує уникнути всіх можливих обвинувачень в тому, що він ігнорує Президента України і акцентує увагу на інших «топових» політичних гравцях України».

Нарешті, Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ, директор Центру політичних досліджень і конфліктології назвав візит Володимира Путіна ритуальним. Він навіть уточнив, які саме ритуальні послуги Україна може запропонувати гостю: «Я думаю, що від візиту можна очікувати початок періоду розрядки напруженості у відносинах між лідерами наших держав, але не більше. Думаю, що візит, значною мірою, буде ритуальним – просто який фіксує нинішній стан стосунків, який став кращими ніж рік тому, але ще далекий від добросусідських. Це буде зафіксовано, оскільки першу скрипку буде грати саме Ющенко, з боку України, у цьому візиті. А він ані трохи не наближається до позиції, яка була б прийнятною для російських партнерів. Ющенко обирає такі пріоритети, які взагалі не є, як для них, дуже актуальними. Наприклад, Президент України хоче обговорити проблеми перебування Чорноморського флоту в Україні. Хоча зрозуміло, що серед проблем, які є у відносинах між нашими країнами, це двадцять п`ята проблема. І багато інших пріоритетів, названих Президентом в останньому інтерв`ю, говорять про те, що він не схильний зайняти більш центристську позицію в зовнішній політиці. Це означає, що якогось прориву у стосунках між лідерами держав, і в цьому сенсі між державами, ми очікувати не можемо.

Думаю, що будуть узгоджені важливі для нас проблеми: постачання українських продуктів сільського господарства до Росії, делімітація кордонів. Важливо, що будуть створені інституційні структури, які постійно працюватимуть для узгодження позицій, інформування один одного, для пошуку компромісних рішень. Створення такої інституції – найважливіше для стосунків між нашими країнами».

Читайте також: Путин едет в Киев. Для порядка он поговорит и с Януковичем