newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Донецькі віддадуть лівим Мінкульт або Мінмолодьспорт?

Донецькі віддадуть лівим Мінкульт або Мінмолодьспорт?

19 жовтня 5 Міністрів наближених до «Нашої України» та Президента В.А. Ющенко, подали у відставку.

Видео дня

У зв’язку з цим «Центр досліджень політичних цінностей» звернувся до політичних експертів з питанням:

«Хто прийде на заміну Міністрам, які подали у відставку?

Олександр ЛИТВИНЕНКО (провідний експерт політико-правових програм Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова):

„Очевидно, що це будуть представники антикризової коаліції. Враховуючи принципи і практику формування нового Кабінету Міністрів, можна сказати, що пріоритет буде наданий представникам Партії Регіонів, але оскільки є Міністерства, які завжди несправедливо вважалися другорядними, як, скажімо, Міністерство культури, то не виключено, що туди буде поставлено людину від лівих партнерів антикризової коаліції, можливо, від соціалістів, а можливо навіть і від комуністів ”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Існують три варіанти подальшого розвитку подій. Першій варіант: всі 5 пропрезидентських міністрів залишаються на своїх посадах. Верховна Рада не приймає відставки, а міністри заявляють, що вони виконують роль «президентського ока» в Уряді. Тоді невизначеність залишатиметься і надалі.

Другий варіант: ротація міністрів, але квота залишатиметься за Президентом. Президент користається ситуацією і змінює деяких зі своїх висуванців, але не віддає міністерства регіоналам. Це варіант, якого прагнуть і регіонали (яким не вигідна повна конфронтація з Президентом), і сам Президент. Але, оскільки ініціатива зараз на боці президентської сторони, то Ющенко міг би вимагати за це додаткових поступок. Поступки могли би мати формальний характер, наприклад, надання Універсалу національної єдності статусу закону, або такі поступки могли б міститися у сфері розподілу повноважень між Урядом і Президентом. Наприклад, Президент міг би вимагати, щоби призначення голів державних адміністрацій перейшло повністю в його сферу впливу. Питання в тому, чи спроможні сторони (Ющенко і Партія Регіонів) досягти компромісу.

Варіант третій: відверто конфронтаційний. Відставка відбувається і регіонали (плюс союзні їм соціалісти) заповнюють міністерства своїми представниками. Такий сценарій для регіоналів, насправді, може бути більш програшним. Формально збільшивши своє представництво в Уряді, Партія Регіонів втратить Президента як тимчасового союзника, а значить, не зможе вповні впоратися зі своїм завданням – одноосібним підпорядкуванням економіки. Невідомо і те, чи готова «Наша Україна» чотири роки перебувати в опозицію, адже цей політичний проект створювався з конкретною метою входження у владу. В той же час «конфронтаційний варіант» міг би забезпечити потужнійший контроль політичної опозиції над Урядом і недопущення грубих зловживань ”.

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

„Оскільки Янукович зацікавлений у тому, щоб знаходити спільну мову з Президентом, я думаю, буде спроба перед призначенням порадитися з Президентом стосовно кандидатур. Не виключено, що деякі з тих людей, які подали свої заявки на звільнення, можуть повернутися в Уряд за згодою Президента і Прем`єр-міністра за умови, що вони призупинять своє членство в «Нашій Україні». Це варіант для тих, хто є членами «Нашої України», а якщо говорити про Міністра охорони здоров’я, який не є членом партії, то не виключено, що можна розмовляти про те, що він залишиться на цій посаді. Якщо такого не буде, то буде цілком природно, якщо коаліція буде пропонувати свої кандидатури на всі звільнені посади. Хто це буде – вигадувати не будемо. Скоріш за все, це буде спроба залучити Президента до призначення, тобто, вислухати його рекомендації, а можливо навіть погодитися на його рекомендації, щоб хоча б умовно то були кандидатури, які прив’язані до Президента і відповідальності Президента за роботу Уряду. Крім того, якщо говорити про всі сьогоднішні розмови про те, що дві кандидатури (Гриценка і Тарасюка) виводяться з розгляду цього питання, то я думаю, що навряд чи це може бути такою уставленою позицією, оскільки хоча б кандидатура Тарасюка буде так чи інакше обговорюватися у самій правлячий антикризовій коаліції. Людина, яка не погоджується з основними засадами роботи коаліційного уряду, має піти у відставку. Вони мають всі можливості для того, щоб його у відставку відправити. Питання може бути закрите лише після відставки самого Тарасюка”.

Кость БОНДАРЕНКО (директор Київського інституту проблем управління ім.Горшеніна):

„Є два варіанти: перший – як воно, скоріш за все, буде, а другий – як воно мало б бути. Стосовного першого варіанту, то, скоріш за все, на зміну цим Міністрам прийдуть представники фракцій, які формують більшість у Верховній Раді. Скоріше за все, Луценко залишиться Міністром (наскільки мені відомо, він зараз готується до серйозної розмови з Президентом з цього приводу). Я думаю, що за погодженням Президента і Прем’єра Луценко залишиться на своїй посаді. Що стосується посади Міністра з надзвичайних ситуацій, то, на мою думку, вона дістанеться «Партії регіонів», можливо, її очолить Володимир Леонідович Сівкович. Чомусь мені здається, що Міністерство охорони здоров`я очолить Возіанов, який нині є радником Прем’єр-міністра. Міністерство у справах сім`ї та молоді, можливо, дістанеться соціалістам і його може очолити Філіндаш, а можливо, дістанеться «Партії Регіонів» і там вже вони самі будуть дивитися, буде це Мірошниченко чи Хомутинник. ЩодоМіністерства культури, то на цю посаду прогнозується Юрій Богуцький за квотою «Партії Регіонів». Але, на мою думку, доцільніше було б зараз провести незначну реорганізацію Кабміну і об’єднати кілька Міністерств в одне. Міністерство соціальної політики, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство культури і Міністерство сім`ї молоді і спорту варто було б об’єднати в одне Міністерство соціальної політики, яке б займалося всіма соціальними питаннями. Це було б виправдано і доцільно і відповідало б європейським нормам. Мені здається, що Михайло Папієв міг би з цим справитися..

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»):

„Варіант перший - класичний, який відповідає європейським традиціям, полягає в тому, що оскільки існує і діє в Парламенті антикризова коаліція, коаліція парламентської більшості, то вона і має запропонувати свої кандидатури на вакантні місця. Можливо, так і відбудеться.

Варіант другий, який вже запропонований деякими впливовими фігурами з «Партії Регіонів», полягає в тому, що оскільки існують домовленості між Президентом і Прем`єром, оскільки існує Універсал національної єдності, Президент, згідно з цими домовленостями, може запропонувати знов свої кандидатури на вакантні посади в уряді. Який з цих варіантів буде обраний – від цього і залежатиме подальший розвиток політичної ситуації і взаємин між президентом і Урядом. Якщо Президент відмовиться від такої пропозиції або вона не буде підтверджена офіційно, я маю на увазі питання щодо Президентської квоти в Уряді, не формальної квоти, тоді ми побачимо нове більш серйозне загострення відносин між Урядом і Президентом. Якщо Президент висуне свої кандидатури і Парламент їх прийме, тоді зберігається режим співіснування і навіть співпраці, спільної відповідальності за діяльність Уряду між парламентською більшість і Президентом.”.

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»):

„Я не думаю, что будет замена. Это символические фигуры. Они представляют Президента. Я думаю, что Тарасюк, который является представителем евроатлантической ориентации Президента, будет сохранен, несмотря на то, что его квалификация как дипломата находится под сомнением. Дипломат не должен ставить свои политические ориентации выше выполнения своего дипломатического долга и работать с любой страной во имя национальных интересов страны. А ему нравится больше бывать в Брюсселе, чем в Москве, Ливане или где-то еще. А это плохо. Так что, в любом случае, наверное, Президент его оставит, хотя лучше бы поменять на более гибкого дипломата.

То же касается Министра обороны. Ющенко никогда не заменит этого человека, потому что для Запада это человек, который стремится привести украинскую армию в НАТО. Вопрос «Кто может быть заменен», я думаю, не имеет своего продолжения. Я думаю, либо Ющенко заберет всех, либо оставит этих людей на своих местах”.