newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Бомба не потрапить Януковичу двічі в одне місце

Бомба не потрапить Януковичу двічі в одне місце

24 січня міністр внутрішніх справ Юрій Луценко в ефірі «5 каналу» заявив, що Генпрокуратура може оскаржити у Верховному Суді рішення про скасування судимостей Віктора Януковича, що може позбавити його права балотуватися в парламент.

Видео дня

У зв‘язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із питанням: «Чи можуть Віктора Януковича позбавити права брати участь у виборчих перегонах?»

Дмитро ВИДРІН (директор Європейського інституту інтеграцій та розвитку):

„Когда-то Центризбирком лишил такого права Бродского, и Бродский на второй день после этого стал национальным героем Украины. Если из Януковича хотят сделать героя Украины, то таким путем они могут этого добиться”.

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Бомба двічі в одне місце рідко потрапляє. Один раз під час президентських виборів інформація про судимості Януковича досить сильно вплинула на розстановку сил і допомогла перемозі Ющенка. Але пережовування через півтора роки тієї самої теми може призвести до протилежного ефекту. Перші думки, які прийдуть у голову виборцю, який вагається (а саме за голоси такого виборця йде зараз боротьба), – це те, що влада, по-перше, боїться Партії регіонів, по-друге, ця влада готова, як і попередня, використовувати адмінресурс (зокрема тиск, коли це потрібно, на судову систему).

Зрозуміло, чому посилює «антиянуковичівську» риторику виконавча влада. У боротьбі з БЮТ за помаранчевий електорат «Нашій Україні» вигідно перевести всю передвиборчу боротьбу у знайоме русло: або за Ющенка, або за Януковича. Таким чином кілька додаткових відсотків голосів можуть перейти до «Нашої України». Але таким же аналогічним чином влада допомагає сконцентруватися й протилежній електоральній групі, і Партія регіонів має шанси показати просто сенсаційні результати на виборах”.

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»):

„Конечно же, у новой власти есть такая возможность – создать юридические неприятности для лидера Партии регионов, но я не думаю, что сторонники Януковича будут спокойно на это реагировать. Они могут в ответ на элегантное решение суда и не менее остроумное решение ЦВК просто опять заняться «майданизацией», а это резко ухудшит ситуацию в стране”.

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

„Це дуже малоймовірно, але, я думаю, що ті, хто «вистрибує із штанів» нічого позитивного для своїх політичних сил не отримають. Вже є усталена позиція в громадській думці: навіть якби не було Януковича, то була б партія імені Януковича. Це абсолютно очевидно й могло б лише додати мобілізації електорату Партії регіонів”.

Андрій ЄРМОЛАЄВ (президентЦентру соціальних досліджень «Софія»):

„В этой стране практически любого гражданина можно при большом желании взять под стражу, потому что в условиях теневой экономики, тотальных нарушений, темного прошлого многих бизнес- и государственных деятелей, для этого не нужно большого ума.

Что касается Виктора Януковича, я разбил бы проблему на два аспекта. Аспект первый, тема его правонарушений и судимости уже «полощется» два года. Если действующая власть была такой последовательной и принципиальной, почему она не решила эти проблемы в 2005 году? Тот факт, что эта тема поднимается сейчас, перед выборами, при всем моем уважении к силовым структурам, их щепетильности и правомерности, выглядит как очень дешевая предвыборная игра против главного конкурента. Может ли Генпрокуратура опротестовать решение? Наверное, министр внутренних дел знает, что говорит, – значит, может. Только я бы обратил внимание на то, что если у нас все спорные юридические вопросы будут подыматься, не в связи с выполнением закона, а в связи с угрозами, фобиями и конъюнктурой, то грош цена такой правовой системе. Поэтому господин Луценко, говоря вчера о возможности такой процедуры, прав, как впрочем, наверное, знает, что говорит и господин Зварыч. Но очень горько, что такого рода вопросы раскручиваются как «кампанейщина» перед выборами, а не решаются в последовательном правовом порядке. Поднята была эта тема в 2004 году – наверное, нужно было ее доводить до конца, ставить точку. Не было возможности в 2004 году – для этого был целый 2005 год. У меня вызывает удивление, что сейчас миллионы избирателей вновь заставляют об этом думать, считать, судачить, а суды – напрягаться и опровергать собственные позиции и решения”.

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»):

„На мій погляд, це малоймовірно й скоріше заяви Луценка й Зварича носять політично-передвиборчий характер. Це спроба, з одного боку, реанімувати ту передвиборчу технологію, яка використовувалась на президентських виборах 2004 року й була спрямована на створення кримінального іміджу Віктора Януковича. З іншого боку, це спроба мобілізації помаранчевого електорату проти загрози реваншу Януковича на парламентських виборах. Для того, щоб позбавити Януковича права брати участь у парламентських виборах, потрібні дуже серйозні правові підстави. На мій погляд, навряд чи достатньо зараз доказів і свідків для того, щоб таке рішення було прийнято. Навіть якщо вдасться це зробити, я думаю, що це може призвести до зворотнього ефекту, тобто, може відбутися й мобілізація антипомаранчевого електорату. Навіть якщо Януковича не буде в списку Партії регіонів, це не призведе до зниження її результату, а навпаки, навіть може певною мірою зрости. Більш того, я думаю, це призведе до посилення, якщо не популярності, то уваги до Януковича. Так що, на мій погляд, ці заяви навряд чи будуть мати як правовий, так і політичний ефект”.