Голова української митниці — контрабандист

Голова української митниці — контрабандист

В Державній митній службі України стався землетрус.

Видео дня

Скандальне засідання колегії ДМС, яке відбулося 19 липня у присутності Президента, було лише початком помпезних поштовхів. Розгніваний ситуацією на митницях і назвавши її “зрадою інтересів держави”, Віктор Ющенко звільнив першого заступника голови Держмитслужби Миколу Салагора і розпорядився замінити начальників усіх 50 регіональних митниць.

Але найбільший скандал спровокувала заява того ж Миколи Салагора – він публічно звинуватив голову Держмитслужби Володимира Скомаровського у причетності до контрабандних операцій. І нагадав маловідомий факт з біографії В.Скомаровського – кримінальну справу, порушену за контрабанду. Зараз М. Салагор відпочиває у Трускавці. З курорту він приїхав у редакцію газети “Високий Замок” і дав інтерв’ю нашому журналісту.

- Ви людина, яка працює у митній системі не перший день. Чому лише зараз оприлюднили свої звинувачення? Мовчанку за часів старої влади ще можна було зрозуміти, але минуло вже більш ніж півроку, як часи змінилися.

- Мене призначили на посаду першого заступника голови Державної митної служби наприкінці лютого. Роботи було надзвичайно багато, працював з ранку до ночі. Брав участь в усіх програмах, у тому числі й у програмі “Контрабанда – стоп!”. І часу займатися тим, чим я зараз змушений займатися, не було.

- Одну з версій вашого конфлікту з В.Скомаровським пов’язують з політичним підтекстом: відбувається боротьба між людьми Порошенка, серед яких називають і голову Держмитслужби, та людьми Тимошенко. Чи є підстави для таких припущень?

- Мені важко говорити, чия людина Скомаровський. Чи тим більше говорити про себе – чия я людина. Я не політик, я – митник. Щодо Скомаровського, то можу сказати, за квотою якої партії він пройшов у парламент і за квотою якої партії став головою Державної митної служби.

- Маєте на увазі “Солідарність” Петра Порошенка?

- Думаю, що так.

- Не так давно депутат-соціаліст Мельник заявив з парламентської трибуни про скарги митників на те, що “Порошенко є лідером й організатором контрабандних операцій і через свого ставленика повністю контролює митницю”. Можете підтвердити чи спростувати озвучену у Верховній Раді інформацію?

- Нічого нового в Україні немає. Свого часу митну систему “приватизували” “есдеки”. Тепер інші намагаються приватизувати її – спочатку поставити своїх людей, а потім робити все, що завгодно. Чомусь вважається, що митником можна стати за один день. І не просто митником, а навіть начальником митниці. Заява про те, що митником має бути людина, яка має навики економічних знань, - це верх цинізму. Два плюс два – буде чотири. Це вже навики економічних знань. Мені здається, що Скомаровський не має поняття, куди він потрапив. Хоча, безумовно, деякі моменти знає – як людина, проти якої порушували кримінальну справу щодо контрабанди. За минулої влади були ганебні випадки на митницях. Але тоді діяли хоч більш-менш у рамках закону або писали закони під себе. А тут взагалі незаконні дії. Начальників митниць змушують писати заяви про перехід на посади (перших заступників. - І.П.), де вже працюють люди. Двох перших заступників у штатному розкладі митниці немає. Дехто вже відкликав свої заяви і подав до суду на незаконні дії голови служби. Думаю, є намагання черговий раз приватизувати митну систему. З огляду на те, що більшість новопризначених, як їх називають, виконувачів обов’язків начальників митниць (бо має бути погодження з Секретаріатом Президента) родом з Вінниці, то… Можу лише підкреслити, що на сьогодні Вінниця – це митна столиця України.

- Звідки у вас інформація про кримінальну справу, яку порушували проти Володимира Скомаровського? Ви мали її і раніше чи отримали вже після свого звільнення?

- Я цією інформацією володів. Але сам витяг кримінальної справи отримав недавно. Там чітко написано, що у 1999 році проти Скомаровського було порушено справу, яку закрили за статтею шість, пункт чотири. А стаття шість, пункт чотири говорить, що справа закрита за амністією. Якби її закрили за статтею шостою, пункт два, то йшлося б про відсутність складу злочину. Тобто Скомаровський потрапив під амністію, держава йому пробачила злочин.

- Але Володимир Скомаровський каже, що справу закрили саме за відсутністю складу злочину і що стаття про контрабанду ніколи не потрапляє під амністію. Кому вірити?

- Я ще раз кажу, що справу закрили за статтею шість, пункт чотири.

- Вам відомо, про які факти йшлося у цій справі?

- Ні… Самі факти… Ну, а які? Він же продовжує займатися тим самим, тобто підробкою документів і контрабандою автомобілів. Відома його фірма “Владімір”… Відмовляється він від своє фірми “Аверс-Авто”. Але у мене є стовідсоткова інформація про те, що з минулої п’ятниці на суботу, серед ночі, рідний брат Скомаровського протягував автомобілі на фірму “Аверс-Авто”. І є відеозапис. Думаю, будуть репресії проти начальника цієї митниці. Швидше за все, його звільнять.

- Звідки у вас ця інформація про зловживання, до яких начебто причетний В.Скомаровський? Від митників?

Я був першим заступником начальника Вінницької митниці і бачив сам, як все робилося. У мене є документи з німецької митної служби, бельгійської митної служби… Митні служби закордонних країн підтверджують, що Скомаровський займався контрабандою автомобілів.

- Який її механізм?

-Усе робиться просто. На територію України завозять автомобіль за підробленими документами, занижується його повна вартість, наприклад, до 500 доларів. Вже в Україні, на митниці, піднімають митну вартість авто і з неї стягують і сплачують податки. Але автомобіль реєструють за тими документами, за якими його завезено, тобто на 500 доларів. Потім подається позов до суду про відшкодування надмірно сплачених податків з державного бюджету. І ці начебто надмірно сплачені податки повертаються. По-друге, завозять пасажирські мікроавтобуси, а оформляють їх як вантажні і сплачують менші гроші.

- У вас є дані, скільки автомобілів завозиться у такий спосіб?

- За моїми підрахунками, чотири фірми, які патронує Скомаровський, щомісяця ввозять від 500 до 700 авто.

- І які втрати від цього?

- Це величезні суми, треба рахувати.

- Ви вже зверталися до правоохоронних органів з інформацією щодо В.Скомаровського, яку поширили через пресу?

- Ні, ніяких заяв у правоохоронні органи я не подавав і не збираюся подавати. Я подав заяву у суд на Скомаровського та його заступника Вовка і вимагатиму від них відповідальності за ті наклепи, які вони озвучують на всю Україну – про якісь там вертикалі, про якісь гроші (в інтерв’ю “Українській правді” В.Скомаровський заявив, нібито керівники митниць розповіли, що є вертикаль, потрібно носити гроші, які йдуть кудись вище”. - І.П.). Це все брехня, ми розберемося з ними у суді. А правоохоронні органи достатньо добре володіють ситуацією – чим займається Скомаровський. Крім того, я написав Президенту про те, що відбувається у Державній митній службі.

- Була вже якась реакція?

- Наразі ні.

- Володимир Скомаровський каже, що ви “прикривалися деякими вождями” і залякували керівників митниць.

- Ніким я не прикривався і ніяких вождів у мене немає. Я відкидаю такі закиди з боку Скомаровського. Може, це він має достатньо багато вождів за собою?

- З ваших слів, ви написали заяву про звільнення, а потім відкликали її. Це було ваше рішення чи хтось дав вам пораду?

- Я написав заяву, бо був вражений, не чекав такої підлості… На колегію поприходили люди, далекі від митної системи, і звинувачували тих, хто нормально працював у цій системі не один рік. Потім я зрозумів, що, можливо, дещо погарячкував і що треба розібратися, хто більше зробив для держави і для митної служби.

- Люди, далекі від митної системи?..

- Подивіться самі. На посаду заступника призначили Вовка. Це слідчий, якій вів справу Скомаровського щодо контрабанди, потім вони кумами стали. Міліцейський лікар виконує обов’язки заступника голови служби. Призначаються люди з колишньої ДУСі (Держуправління справами. - І.П.). Державна митна служба, центральний апарат, стає філією ДУСі. І ці люди керують митною системою.

- Той – звідти, цей – звідси, той – під протекцією Скомаровського… А як ви потрапили у цю обойму?

- Мене призначили раніше за Скомаровського.

- Розраховуєте повернутися на свою посаду?

- Якщо Президент вважатиме, що я потрібен митній системі, я працюватиму у цій системі. Якщо ні, то ні.

- Після всього вам вдасться спрацюватися з В.Скомаровським?

- Ні, ніколи.

- Кажуть, свого часу ви були приятелями.

- Я зі Скомаровським особливо ніколи не приятелював. Були у нормальних стосунках. Познайомилися, ще коли Скомаровський був народним депутатом. Це було років з два тому.

- Переслідувань не боїтеся?

- Я вже давно перестав боятися. Мене утискали і за минулої влади, порушували проти мене справи про корупцію: і у Львові за якісь гроші, про які я поняття не мав, і у Вінниці - за мої абсолютно законні дії. Справи були розбиті у суді. Але комусь моя позиція не подобається. Заявляють, що Чернівці – це моя вотчина, що я патроную там якісь фірми, маю якийсь бізнес. Це брехня. Я не займався і не займаюся ніяким бізнесом, а 18 років працював на державній службі.

- Виходить, крім Володимира Скомаровського, є й інші люди, яким, як ви вважаєте, не подобається ваша позиція?

- Безумовно.

- Може, озвучите прізвища?

- Навіщо їх озвучувати, їх вже немає.

- Немає?

- Вони вже не при владі. Навіщо їх озвучувати? Усі їх добре знають.

- Якщо не повернетесь на митницю, чим займатиметеся?

- У мене чотири дипломи: я економіст, юрист, лінгвіст, закінчив факультет іноземних мов, “мореходку”. Знайду чим зайнятися. Але у мене була надія, що митна система, яку б’ють усі, кому не ліньки, нарешті запрацює на державу. На жаль, усе повернулося на 180 градусів.

- Ви кажете, митну систему не б’є лише лінивий. Але ж ця система сама скомпрометувала себе.

- Безумовно. Однак митна система не може реабілітуватися, поки на керівні посади у ній призначатимуть людей-немитників, які знають про митницю лише зі свого контрабандного досвіду.

Інна ПУКІШ-ЮНКО, "Високий Замок"