newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Власна реформа погубить Безсмертного. Він вже заявив про готовність подати у відставку

297
Власна реформа погубить Безсмертного. Він вже заявив про готовність подати у відставку

За останні тижні віце-прем’єр-міністр з адміністративно-територіальної реформи Роман Безсмертний відчув на собі не один “кілограм” критики стосовно реформи, яку він репрезентує в українських містах і селах.

Видео дня

Але, схоже, такого удару, який завдали йому краяни з рідного Макарівського району на Київщині, пан Роман не очікував.

Суботній візит Р. Безсмертного на Макарівщину супроводжувався гаслами “Ганьба!” Мешканці Макарівського району звернулися до Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко з проханням звільнити Романа Безсмертного та голову Київської обладміністрації Євгена Жовтяка, якщо їхніх вимог й протестів проти проведення адміністративної реформи не буде враховано. В ухваленій у суботу резолюції громадських слухань із питання реформи мешканці Макарівщини обурюються “наміром влади фактично силовими методами” провести реформу, реалізація якої порушує Конституцію та права територіальних громад. Якщо звернення залишиться без реакції, громадяни задекларували готовність вдатися до актів непокори, а саме: перекрити міжнародну трасу Київ-Чоп, організувати піший хід у Києві й пікетування Верховної Ради, Кабміну й секретаріату Президента.

Не витримавши такої обструкції від краян, Роман Безсмертний заявив про готовність подати у відставку. Попередньо він покартав земляків, що ті недостатньо розуміють принципи реформи та керуються ефемерними страхами.

Як згодом повідомила прес-секретар Президента Ірина Геращенко, Віктор Ющенко знає про наміри віце-прем’єра та зустрінеться з ним, аби обговорити це питання.

Доволі несподівано захисником пана Романа виступила Юлія Тимошенко, яка не мала раніше особливих симпатій до свого заступника. Прем’єр-міністр побажала Безсмертному терпіння в його роботі й порадила не приймати рішень під впливом емоцій.

– Гарячкувати з відставкою не можна. Якщо емоції переповнюють, то можна сильно нашкодити справі, – заявила вона в суботу в прямому ефірі харківського телебачення.

Як приклад, Юлія Тимошенко навела себе. Мовляв, якби вона піддавалася емоціям, то писала б заяву про звільнення шість разів на день.

– Не так просто змінювати систему. Якщо чогось не сприймають в адміністративній реформі, потрібно щось змінити в концепції. Якщо реформа непопулярна, то треба зробити так, аби вона стала популярною, – майже по-материнськи – тепло, але дидактично, зробила прем’єр настанови своєму заступникові.

Нині вже майже очевидно, що планам провести адміністративно-територіальну реформу до кінця року не судилося здійснитися. Аж надто непідготовленим виглядає проект, аж надто багато запитань він породжує. Причому запитання ставлять не лише опоненти, а й соратники. Те, що “нахрапом” реформа не пройде, підтвердив і секретар РНБОУ Петро Порошенко.

Менш очевидною залишається інша річ: чи піде Безсмертний у відставку. Тобто, чи його заява в Макарівському районі була наслідком суто емоцій, чи навпаки – точним розрахунком, уміло закамуфльованим під емоційність. Річ у тім, що нелегку долю непопулярності реформи навесні 2006 року може розділити ще один проект, до якого Роман Безсмертний має безпосередній стосунок у статусі ідеолога й організатора. Йдеться про “Народний Союз Наша Україна”. Соціологічні дослідження яскраво демонструють, що без прізвища Ющенка в партійному списку перемога “НСНУ” на парламентських виборах практично нереальна. Не додають партії популярності і “разброд да шатанія”, що спостерігаються мало не в кожній обласній організації. Словом, за партію треба взятися серйозно. І Роман Петрович для цього – якнайкраща кандидатура, котра через обов’язки віце-прем’єра просто не має можливостей активно займатися партійним будівництвом.

Змінювати державну посаду на партійну – не надто коректно. То чим не вихід із ситуації, коли публічно повідомити, що реформу недостатньо обговорено на місцях, терміни її введення не прискорюються (тим паче, що зробити це в нинішніх умовах практично нереально), а відтак звільнений від зобов’язань реалізувати реформаторський проект Роман Безсмертний отримує своєрідні вакації. Розв’язані руки Романа Петровича знадобляться для активізації роботи на партійній ниві. Такий варіант виглядає вже цілком коректно. І реально.

Андріан Романчук

http://gazeta.lviv.ua/