“Укртелеком” заганяють у борги, щоб продати за безцінь

“Укртелеком” заганяють у борги, щоб продати за безцінь

Але уряд Єханурова, на думку експертів, прагне приватизувати це підприємство за корупційною схемою, занизивши його вартість та вимивши звідти обігові кошти.

Ціна “неефективних управлінських рішень”

Деякі таємниці навколо “Укртелекому” відкрив днями Михайло Бродський. Перевіривши фінансово-господарську діяльність “Укртелекому”, Контрольно-ревізійне управління встановило “зниження чистого прибутку ВАТ “Укртелеком” у 2004 році порівняно з 2002-м на 232 мільйони гривень”. Водночас перевірка виявила низку “неефективних управлінських рішень, в результаті чого збільшено витрати за розрахунками з партнерами на 81,3 млн. грн.”.

Назвемо поіменно тих, хто ухвалює ці “неефективні управлінські рішення”, через які “Укртелеком”, а відтак наша держава втрачає мільйони.

Сергій Льовочкін — колишній перший помічник Президента Кучми, близький до донецького фінансово-політичного угруповання (до помаранчевої революції — голова Спостережної ради “Укртелекому”, після революції — рядовий член Спостережної ради);

Олександр Третьяков — колишній перший помічник Президента Ющенка (нинішній голова Спостережної ради, один із основних фігурантів корупційних скандалів);

Георгій Дзекон — голова правління ВАТ “Укртелеком” (фігурував у записах, які свідчили про фальсифікації результатів президентських виборів).

За словами Михайла Бродського, попри зміну влади у країні в “Укртелекомі” серйозних змін не відбулося. “Можу гарантовано сказати, що екс-помічник Кучми Льовочкін активно співпрацює з Третьяковим. У моєму розпорядженні є цікаві платіжки “Укртелекому”, які проходять через банк “Кліринговий дім”, котрий реально належить Льовочкіну”.

Хто отримав зайвий 81 мільйон

З документів, представлених Бродським, видно, що протягом лише липня—жовтня 2005 року ВАТ “Укртелеком” перерахував “Кліринговому дому” 27 мільйонів гривень для здійснення виплат різним банкам. Скільки з цих мільйонів залишилося у банку Льовочкіна — невідомо. Прибуток “Клірингового дому” може коливатися від незначних комісійних до 100 відсотків отриманої суми!

Ще більше поталанило іншому банку — Credit Suisse First, якому “Укртелеком” у серпні 2005 року перерахував “комісію за організацію кредиту” в сумі 2,7 млн. доларів. А місяцем пізніше — ще 675 тис. дол.

Про інші «неефективні рішення» годі й говорити. Наприклад, наказом Держкомзв’язку встановлено, що взаєморозрахунки між «Укртелекомом» та операторами мобільного зв’язку здійснюються у співвідношенні 50:50 від затвердженого тарифу, якщо інше не передбачено договорами між цими операторами. Однак «інше» передбачили... Реально розподіл доходів між «Укртелекомом» і мобільними операторами відбувається у співвідношенні 40:60 на користь останніх. За даними КРУ, тільки через це «неефективне управлінське рішення» (звісно, для держави) «Укртелеком» сплатив операторам мобільного зв’язку зайвий 81 мільйон гривень. А ще надав мобільним операторам знижки за доступ до своєї мережі, що коштувало державі іще кілька мільйонів гривень.

Підприємство навмисно доводять до банкрутства

До чого врешті-решт може призвести подальше керування Третьякова—Льовочкіна—Дзекона... По-перше, до того, що вже наступного року величезні кредитні кошти “Укртелекому” доведеться залучати не на розвиток нових технологій, а на завершення будівництва розпочатих об’єктів (лише у поточному році на це передбачено витратити півтора мільярди гривень). По-друге, наступного року прибутки підприємства впадуть на 30% у зв’язку із збільшенням відсотків за користування кредитами, яких “Укртелеком” набрав півмільярда євро. За таких умов існує загроза неплатоспроможності підприємства. Є версія, що його навмисно доводять до критичного стану, щоб виставити на продаж і купити задешево.

“Все це нагадує ситуацію напередодні президентських виборів, коли та влада відходила і намагалася докрасти ще недокрадене, — резюмує Бродський. — Сьогодні, мені здається, відбувається те ж саме. Може, перед тим, як похапцем виставляти “Укртелеком” на продаж, Єхануров має здійснити його перевірку, щоб знати справжню ринкову ціну цього підприємства. А вона не менш як 5 мільярдів доларів”.

"Свобода"