Спроби тернопільських ветеринарів зупинити загибель птахів виявилися "супер-дієвими"

Спроби тернопільських ветеринарів зупинити загибель птахів виявилися 'супер-дієвими'

Як мертвому півню припарка. Такими ж «дієвими» виявилися спроби тернопільськи ветеринарів зупинити масову загибель птахів

Другий місяць поспіль на по двір 'ях жителів села Поплавів Підволочиського району масово гинуть кури. Про своє лихо селяни повідомляли працівникам ветеринарних служб ще на початку пташиного мору, у жовтні, але допомога від спеціалістів надійшла лише недавно. Та застосовані заходи допомогли, як мертвому припарка.

Сьогодні у Поплавах здорові (поки що) кури бігають лише на 4-5 обійстях. Господареві одного з них, Володимиру Покалюку, пощастило: він живе при в'їзді у село, і його птаству наразі нічого не бракує. "Хвороба курей, - сказав чоловік, - почалася з протилежного кінця села. У тому кутку мешкає моя мати, Теофілія Покалюк. На її подвір'ї із сорока курей здоровими залишилося чотири".

Видео дня

- Першими почали здихати кури у мого сусіда, - розповіла Теофілія Покалюк. - Вони видавали такі слабкі звуки, ніби квилили. Відмовлялися їсти і невдовзі здихали. Те ж повторилося через кілька днів у мене. Кури гинули щодня, через три-чоти-ри доби їх не стало.

На обійсті Задорожних, крім 30 курей, загинуло з десяток голубів, які розводить господар. 12 курей, які "взялися" слабувати, господиня зарубала, м'ясо тримає у холодильнику виключно для собак - люди його їсти бояться. На подвір'ї залишилися самі індики й гуси. Два тижні тому, каже Марія За-дорожна, приїжджали з ветлікарні, взяли "на аналіз" здохлу курку і хворого когута, який "весь час дзьобом бив по землі". Згодом привезли якісь ліки, але вже запізно було. Лікарі заспокоїли: це - не пташиний грип, хвороба пов'язана із запаленням гортані курей. Люди тепер вагаються, чи заводити після цього птахів. "Курка з'їла стільки зерна від весни, що вже не варто тримати нових", - кажуть.

Кури ходять «як п'яні»

До обійстя Ірини Різничок пошесть підібралася на два тижні пізніше від найближчих сусідів. Жінка навіть думала - минеться, однак помилилася. У неї вижило четверо курей, дев'ять закопала, решту зацюпала (зарубала). "Це не жарти", - каже бабуся, показуючи курку, яка "вранці ще рухалася". Ця пташина загинула по-іншому: "Перші дуже хрипіли, а вона - тільки трішки".

- Ой, як то шкода, -бідкається Ірина Різничок.

- М'ясо у моїх курей таке жовте, як кукурудза... Я не годна спати, нерви такі, знаєте, збурені, серце болить. Думаю: ну що ж то таке може бути? Що то за кара від Бога на нас? І нічого не надумала... Люди зараз менше одне до одного ходять, бо бояться "підчепити" чи рознести заразу. Лікар зі Скалата казав менше ходити по людях, щоб не розносити вірус. А в мене хто був перед тим, як мої кури похворіли? Ніхто... Це десь із повітрям рознеслося. Я сподівалася, що у мене півень хоч виживе - він так тікав від хворих курей, і що з того? Теж заслаб. Якогось ранку не заспівав о пів на четверту - все, подумала, нема вже його... Закопала всіх у себе нагороді...

Інші поплавчани ховають здохлу птицю у полі, посадці — на звалищі.

Першим симптомом, що вказує на хворобу птиці, є так зване піяння - утруднене дихання курей. Вони швидко слабшають, відмовляються від корму, ходять "як п'яні" і за день-два гинуть. Позбулися майже всіх своїх курей сім'ї Барановсь-ких, Шевчуків, Лещишиних, багатьох інших людей. Ті поодинокі представники загону курячих, що вижили, схожі на контужених фронтовиків - такі ж нещасні і ослаблені. За весь час невідомої пошесті місцеві жителі втратили кількасот птахів. Що це за напасть на їхні голови, люди не знають і звинувачують ветеринарів: якби ті, мовляв, відреагували вчасно, живність можна було б врятувати. Такої масової загибелі птахів не пригадує більшість селян, лише у 64-річної Мирослави Козун на пам'яті згадка понад 40-річної давності. Тоді у її матері на подвір'ї після подібної халепи залишилася одна курка. Мати напувала бідолашну квасним молоком і так продовжила їй життя.

Нині у Поплавах дехто має надію на компенсацію від держави, але це, як пояснив начальник Тернопільського обласного управління" ветеринарної медицини Зиновій Крушель-ницькій, - примарна перспектива. В управлінні визначитися з діагнозом захворювання курей у Поплавах не можуть і досі, хоча одна з уродженок села, Леся Барановська, родичі якої живуть у Поплавах, ще півтора місяця тому возила загиблих курей у Тернопіль - давала знати ветслужбі про мор. На відміну від обласного начальства, обізнаність у проблемі продемонстрував завідувач Ска-латської дільниці ветеринарної медицини Ігор Потіха. За його словами,попередні результати відібраних зразків курей показали: птиця хворіє на інфекційний ларинготрахеїт. "Це важка хвороба, але не пташиний грип з вірусом Н51Ч1, - сказав Ігор Потіха. - Про те, що кури хворіють із жовтня, я не знав, бо ніхто не звертався. Почув про це лише в кінці листопада, коли був у селі. Два тижні тому в село приїжджали працівники районної ветсан-

служби. Вони взяли у здохлої курки кров і послали в обласну лабораторію на аналіз. Районні спеціалісти провели щеплення вцілілого ряду куриних (водоплавних захворювання не зачепило), щоб підсилити імунітет "птахів і убезпечити їх від хвороби Нью-Касла (псевдо-чуми). Було щеплено близько 400 курей та індиків. Усе ж після вакцинації трапляються поодинокі випадки загибелі курей. Ще коли хвороба починалася у Скалаті, я рекомендував деяким господарям колоти курям антибіотики, але результат був невисоким". Лікар припускає, що в селі міг з'явитися пташиний грип, але... не категорично. Пан Потіха на службі вже 15 років, та з ситуацією, що виникла у Поплавах, стикається вперше.

Проблема «трошки замовчується»

Інформацію про несподіваний падіж курей у містечку Скалат, що кілометрів за десять від Поплавів, підтвердила Скалатський міський голова Наталія Станьковська. Вона сказала, що ще у вересні на двох-трьох подвір'ях людей здохло з півсотні курей. Але місцева влада, порадившись з ветлікарем Ігорем Потіхою, вирішила не розголошувати подію, щоб... не "нагнітати обстановку". Наталія Михайлівна розповіла, що людину Скалаті жартують: у нас, мовляв, ніколи не буде пташиного грипу, бо лікарі не знають, як його виявити... Про лихо у Поплавах міській владі стало відомо недавно. Наталія Станьковська сказала: їй здається, що ця проблема "трошки замовчується" у районі, в тому числі - і з боку ветеринарної служби.

Поплави стали першим "полігоном" на Тернопільщині, де до цього часу рідкісний вірус випробовує людей на здатність протидіяти йому в умовах ... цілковитої непідготовленості як населення, так і відповідальних служб. Село відрізане від комунікацій, і лише завдяки деякій його ізольованості від навколишніх Остап'я, Магда-ліївки, Новосілки хвороба курей, можливо, і консервується досі лише тут. Якби Поплави стояли на трасі, наслідки пташиного захворювання були б, непевно, значно більшими. А звідки прийшла хвороба -через повітря, з органічними добривами чи ще з чимось -одному Богу відомо...

Світлана КЛОС, «Високий Замок»

www.wz.lviv.ua