Андрій Шкіль: "Це вони об'єднаються з Януковичем, а ми — ні"

405
Андрій Шкіль: 'Це вони об'єднаються з Януковичем, а ми — ні'

Народний депутат Андрій Шкіль, 42 роки, заперечує можливість блокування Тимошенко з Януковичем, критикує оточення президента і запевняє, що в партії "Батьківщина" є своя ідеологія.

Видео дня

Чому у першій п'ятірці блоку Юлії Тимошенко — люди, які до "Батьківщини" не мають жодного відношення, а ви — десь позаду?

— Мені коментувати такі речі некоректно. Так вирішило керівництво. Я це сприймаю спокійно.

Кажуть, що перша п'ятірка БЮТ — це така ширма, за якою будуть і кучмісти, і олігархи...

— Буде список — тоді й говоритимемо. Поки що робити це зарано хоча б з етичних міркувань. Утім, я впевнений, що жодних там кучмістів...

А от хто такі кучмісти? Всі, хто жив чи працював в Україні, так чи інакше були кучмістами. Або антикучмістами. Не можна створити структуру, геть позбавлену людей, що співпрацювали з попередньою владою. Питання в іншому: як вони це робили. Те ж саме стосується й олігархів.

Чи можлива якась форма співпраці вашого блоку з "Народним союзом "Наша Україна" або ж, принаймні, підписання пакту про ненапад?

— Думаю, все це буде. І пакт, і проект коаліційної угоди може бути підписаний найближчим часом. Поки що немає ініціативи з боку НСНУ. Ми свою висловили — чекаємо на реакцію.

Якщо нічого не підпишете, чи очікуєте на якісь проблеми від влади: ви ж із "Нашою Україною" — суперники, працюєте на одному електоральному полі?

— Думаю, проблеми якщо й будуть, то залежатимуть не від влади в цілому, а від персоналій. Оточення президента не є таким, щоб не викликати певних підозр. А суперниками нашими є Партія регіонів, Янукович. Говорити про виборчу конкуренцію з "Нашою Україною" не варто. У нас різні позиції, різні підходи й тлумачення. У нас свій електорат.

Чи можливе блокування Тимошенко і Януковича у наступній Верховній Раді?

— Ні. На відміну від "Нашої України", ми не укладали з Януковичем жодних пактів. На жаль, той вже виконаний на 90 відсотків і продовжує виконуватися. Тому логічно припустити блокування "Нашої України" і Партії регіонів.

Але кажуть, що Ющенка на той пакт спровокувала Тимошенко. Саме вона пішла на контакт з Януковичем, аби не допустити затвердження прем'єром Єханурова?

— Казати можуть усе що завгодно. Але жодного підтвердження не було й немає.

Я ніколи не чув, щоб про це казав особисто Ющенко. А от пакт — це документ. Що написано пером — не витягнеш і волом. А всі ці різні плітки лише підвищують наш авторитет.

Якою є ідеологія "Батьківщини"?

— На з'їзді партія задекларувала ідеологію національного солідаризму. А от, до речі, яка ідеологія у "Нашої України"?

Стверджують, що ліберальна.

— Які ліберали?! Там жодної ідеології не було й не буде. Бо це структура людей, які корпоративно об'єдналися довкола сильної постаті.

А хіба в блоці Юлії Тимошенко не так само?

— У нас — ні. Ми репрезентували свою ідеологію. А коли її представить "Наша Україна"? Та ніколи! Оті шість чи сім мушкетерів рукопоклалися перед тисячею людей — і крапка. Які ідеології, які ідеали їх об'єднують? Ідеали України — ми вже про таке чули. А що було зроблено президентом у сфері національно-демократичного розвитку? Поліпшилася ситуація з українською мовою, культурою? Визнали президентським указом вояків УПА?

Це правда, що у БЮТ є радикальне крило, яке налаштоване дуже опозиційно щодо Ющенка і "Нашої України", а є поміркованіше, схильне до компромісу?

— У нас ніхто не є в опозиції до Ющенка. Ми — в опозиції до його оточення і послідовно критикуємо діяльність цих людей. А вони ж нікуди не ділися. Всі знайшли своє місце і зберегли досить міцний вплив. Порошенко й Мартиненко — у списку "Нашої України". Червоненко Запорізькою областю керує. Ми цим людям опонуємо.

Якби "Батьківщина" була в опозиції до Ющенка, то на минулих виборах вчинили б, як його ліпший нині друг Мороз. Відкритикував Ющенка за повною програмою на першому турі президентських виборів, заробив дивіденди. Якби тоді Мороз не брав участі у виборчій кампанії, його нинішній рейтинг був би мізерний.

А наша позиція була послідовною: Тимошенко не пішла на вибори самостійно, підтримала Ющенка. А зараз нам кажуть: ви ж об'єднаєтеся з Януковичем! У кого що болить, той про те і гомонить. Це вони об'єднаються. А ми — ні.

Анатолій МАРЦИНОВСЬКИЙ? «Газета по-українськи»

www.gpu-ua.info