Роман Безсмертний: «Ющенко має відповідати за тих, кого приручив»

Роман Безсмертний: «Ющенко має відповідати за тих, кого приручив»

В гостях у Центрі політичного прогнозування “Високого Замку” віце-прем’єр-міністр, а віднедавна і керівник виборчої кампанії “Народного Союзу “Наша Україна” Роман Безсмертний зізнався, що в опозиції комфортніше, ніж у владній команді.

Наталія Балюк. Саме Роман Безсмертний узимку 2000 року (у розпал “касетного скандалу”) був першим гостем Центру політичного прогнозування газети “ВЗ”. Тоді ви були представником президента Леоніда Кучми у парламенті. А потім раптом опинилися поруч із Віктором Ющенком. Для багатьох це було не зовсім зрозумілим. Чому ви зробили такий різкий крок?

Роман Безсмертний. Мої стосунки з Леонідом Даниловичем складалися у силу того, що для мене було важливим донести до нього свою позицію. Так само, як і сьогодні важливо донести свою позицію і переконання до Віктора Андрійовича. Ми розійшлися з Леонідом Даниловичем в оцінках ситуації й у питанні відставки уряду. У той момент для мене було головним збереження стабільності у державі, яке давало можливість зберегти уряд Ющенка. А коли відбулася відставка (я за неї не голосував), було зрозуміло, що я не міг залишатися у тому середовищі.

Видео дня

Наталія Балюк. Віктор Ющенко сам запропонував вам перейти на його бік?

Роман Безсмертний. Так. Було кілька телефонних дзвінків, потім ми зустрілися, поговорили, і Віктор Андрійович запропонував мені приєднатися і працювати.

Наталія Балюк. Недавно ви заявили, що настільки переконані в успішному результаті НСНУ на виборах, що готові поставити себе 236 у списку. З того часу ваша впевненість не похитнулася? Ви досі не проти бути 236, чи, може, увійдете у першу п’ятірку?

Роман Безсмертний. Про 236 місце йшлося тоді, коли я говорив про необхідність створення блоку на основі тієї “помаранчевої коаліції”, яка склалася у період революції. Я і сьогодні переконаний у тому, що така виборча коаліція дала б навіть більше, ніж 236 голосів (місць у парламенті. – І.П.). Щодо нинішньої ситуації, яка склалася після відставки уряду, то можу сказати: коаліція, яка відбудеться після виборів, буде більшою за 236 голосів.

Тарас Базюк, “Інтерфакс-Україна”. З ким слід формувати цю коаліцію?

Роман Безсмертний. Я завжди тяжів до того, що коаліція має бути у рамках тієї, яку сформувала помаранчева революція. Йдеться про усі політичні сили, які були представлені на Майдані. Але, враховуючи, що парламентські вибори набагато відрізняються від президентських, усі ці політичні сили йтимуть окремо - задля розвитку своїх партій. Бажано, щоб коаліція сформувалася в умовах підготовки і проведення виборчої кампанії. Але не буде ніякої трагедії, якщо вона сформується після виборів. Завдання-мінімум - в умовах підготовки і проведення виборчої кампанії відновити блок “Наша Україна” формату 2002 року, над чим ми зараз і працюємо. Завдання-максимум – “помаранчевий” блок.

Тетяна Вергелес. Дехто вважає, що ваші слова на адресу Юлії Тимошенко, яку напередодні призначення прем’єр-міністром ви назвали шантажисткою і авантюристкою, вбили перший кіл у єдність помаранчевих сил, що пізніше дало величезну тріщину. Чи відчуваєте свою відповідальність? Чи вибачилися ви перед Юлією Тимошенко за сказані вами слова? І наскільки комфортно після цього вам було працювати в її уряді?

Роман Безсмертний. Давайте пригадаємо деякі моменти. Наприклад, було рішення зняти намети з Хрещатика (після революції вирішували: демонтувати наметове містечко чи зачекати до інавгурації. – І.П.). А у відповідь: “Ні – стояти”. Але ж рішення приймалося не однією людиною, а колегіальними органами. Тим паче воно було освячене керівником блоку – Президентом, якого обрали, але який ще тоді не вступив на посаду. Те саме стосується і подальшої діяльності Юлії Тимошенко. Тому я сказав: “Я за спільні дії між “Народним Союзом” і “Батьківщиною”, але проти Тимошенко як прем’єр-міністра. Бо у 48-мільйонній державі не може бути прем’єром людина з такими особистими якостями”. Тепер щодо моєї роботи в уряді Тимошенко. Я отримав від Президента завдання – працювати в уряді, і відтоді мої нервові закінчення мали відмерти. Мої власні емоції – це мої емоції, головним було виконати завдання, а не дискутувати. Є таке поняття, як дисципліна.

Наталія Балюк. Відомо, що між Ющенком і Тимошенко було укладено угоду, за якою Тимошенко мала стати прем’єром. Навіщо були якісь заяви – щоб розірвати цю угоду? А як же тут з дисципліною?

Роман Безсмертний. Про існування так званої угоди я дізнався після подій помаранчевої революції. До того знав про угоду, яка була підписана публічно і де про розподіл посад не йшлося, а йшлося про політичний союз. Але навіть якби мені було відомо про угоду, яку ви згадували… Це угода не між представниками політичних сил, а між двома політиками, і вони зобов’язані одне перед одним виконувати цю угоду. Я не мав ніякого стосунку ні до її формулювання, ні до її підписання.

Наталія Волосацька, радіо “Ман”. Як би ви не ставилися до Тимошенко, зараз НСНУ веде переговори з БЮТ. На предмет чого?

Роман Безсмертний. Ви правильно сказали: як би я не ставився до Тимошенко, маю визнати, що вона є серйозним гравцем на політичній арені. Розуміючи це, треба сідати за стіл і домовлятися. Я особисто звертався з пропозицією щодо діалогу. Треба вести діалог насамперед з питань, які стосуються відзначення річниці помаранчевої революції. Будь-які недомовленості на цьому етапі, будь-яке невирішення проблем може привести до небажаних наслідків.

Тетяна Вергелес. У пресі прозвучала цитата Давида Жванії: “Я запідозрив Тимошенко в отруєнні Ющенка ще наприкінці 2004 року”. Як ви прокоментуєте це, адже ви і Жванія – команда?

Роман Безсмертний. Точнісінько так, як і статтю у “Дзеркалі тижня” (за вересень минулого року) про те, що ми удвох причетні до отруєння Віктора Андрійовича. У мене принцип такий: ви маєте говорити і писати те, що вважаєте за необхідне, а я маю спокійно це сприймати.

Олег Стецишин, “Експрес”. Чи під час формування списку “Народного Союзу “Наша Україна” будуть враховані помилки, які мали місце минулої парламентської кампанії і стали приводом для критики і закидів, скажімо, щодо сумнівного фінансування кампанії?

Роман Безсмертний. У грудні минулого року було так, що вдарили морози до –11, а у наметах на Хрещатику було приблизно 15 тисяч людей, і закінчилися газові балони. Мені тоді було все одно, де я візьму гроші. Це я до того, що коли відповідаєш за людей, то іноді такі нюанси не важливі. Щодо списку. Якщо ви чекаєте, що я заявлю, що Петренку чи Хоменку не місце у списку, бо хтось сказав про них щось погане, то я відповім: така доля політика – на нього ллють бруд, а він має вміти або ухилятися від цього бруду, або скидати його з себе. А відторгати на догоду якійсь ситуації людину, з якою ти вчора проходив нелегке випробування, - це безпідставне рішення.

Тетяна Вергелес. Навіть якщо ваш колега, припустимо, виявиться злочинцем?

Роман Безсмертний. Навіть якщо він виявиться злочинцем, і, за рішенням суду, його визнають злочинцем, я не зміню свого ставлення до цієї людини.

Наталія Балюк. Юлія Тимошенко теж була вашою соратницею, ви разом пройшли виборчу кампанію Ющенка, Майдан, але ж потім ви її відторгли.

Роман Безсмертний. Ми повинні вести переговори, створювати блок, але бути прем’єр-міністром Юлія Тимошенко не може.

Наталія Балюк. Наскільки сьогодні Порошенко і Жванія віддалені від прийняття рішень як у партії, так і у державі?

Роман Безсмертний. Петро Порошенко і Давид Жванія є членами президії партії НСНУ. Як й інші члени президії, вони беруть участь у прийнятті рішень.

Наталія Балюк. Віктор Ющенко чітко заявив, що не очолюватиме список НСНУ. Чи це остаточне рішення? Відомо, що ви дотримуєтеся іншої думки: Ющенко має очолити список.

Роман Безсмертний. Я впевнений у тому, що Президент не може дистанціюватися від партії, тим паче, що партію створювали відповідно до його мети і завдання. Треба відповідати за тих, кого приручив. У цьому випадку формула “говоримо Ющенко – розуміємо “Народний Союз”, і навпаки” – правильна. Віктор Андрійович має бути у списку.

Наталія Балюк. А дисципліна? Ющенко каже, що не буде.

Роман Безсмертний. На з’їзді його обрали почесним головою партії, і у нього партійний квиток номер один. Якщо він напише заяву, що вже не є членом партії, то може говорити усе, що вважає за потрібне. Оце дисципліна.

Наталія Балюк. Але ж Ющенко не може бути і Президентом, і депутатом.

Роман Безсмертний. Він у будь-який момент може вийти зі списку.

Наталія Балюк. Але ж це – обман виборців, профанація?

Роман Безсмертний. Ніякий не обман. Це означатиме, що Віктор Ющенко реалізував свої політичні домагання.

Наталія Волосацька. Яким буде передвиборчий бюджет НСНУ? Віктор Ющенко заявив, що фонд помаранчевої революції використали не весь. Чи будуть ці гроші задіяні на виборах?

Роман Безсмертний. На сьогодні на рахунку громадської організації “Наша Україна” приблизно 800 тисяч доларів і десь у межах 10 мільйонів гривень. На вибори ці кошти не можуть бути використані. На виборчу кампанію мають іти партійні кошти. У законодавстві чітко визначено, яким має бути цей фонд.

Тетяна Вергелес. Коли ви працювали у команді Л.Кучми, вас називали “сірим кардиналом”. Сьогодні ви публічний політик. Як комфортніше – на трибуні чи за трибуною?

Роман Безсмертний. Комфортніше в опозиції. Тоді ваш внутрішній світ і ваші дії настільки гармонійні, що ніколи не виникає конфлікту. У владі часто доводиться йти на компроміс, бо є команда.

Інна ПУКІШ-ЮНКО, "Високий Замок"

www.wz.lviv.ua