newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Герої України перетворюються у ворогів

Герої України перетворюються у ворогів

Стівен Мюлвей, Бі-Бі-Сі, Великобританія.

Прилавки з пам'ятними речами Помаранчевої Революції на головній вулиці Києва, Хрещатик, багато кажуть про поточний стан політики України.

Футболки з зображенням лідера революції, а зараз вже президента країни, Віктора Ющенко, ще продаються, каже продавщиця Вікторія Курченко, але повторно замовлятися вже не будуть.

Натомість футболки з зображенням жінки-лідера Тимошенко, яку Ющенко нещодавно звільнив з посади прем'єр-міністра, швидко розходяться.

Видео дня

Чесно кажучи, футболки з зображенням Ющенко вже застарілі, а от футболки з зображенням Тимошенко зараз більш популярні, тому що вони новіші та більш актуальні.

Але шлях, яким ці двоє йдуть бік-о-бік на ринку футболок, відображує особисту конкуренцію, наразі відкриту, яка може стати політичною новиною України номер один протягом наступних років.

На футболці з зображенням Тимошенко - цитата з першого телевізійного інтерв'ю Тимошенко, яке вона дала після звільнення: "Я нікуди не йду, я залишаюся з вами."

Секретний пакт.

Вона прагне повернутися до роботи, вигравши парламентські вибори в березні.

Результатом може бути незручне "співіснування", схоже на те, яке час від часу трапляється у Франції, між президентом і прем'єр-міністром, які дивляться на речі по різному.

Натомість, у цьому випадку різниця була б більше на особистому рівні, ніж на політичному. Рядові прибічники революції були шоковані і збентежені, коли їх колишні бойові товариші розійшлися і на початку вересня уряд було звільнено..

Хвороба Ющенка у 2004 призвела до того, що Тимошенко взяла повний тягар виборчої кампанії на себе, об'їздивши всю країну і зробивши все, щоб просунути його кандидатуру.

Саме її полум'яне красномовство допомогло залучати знову і знову в лютий мороз натовпи на демонстрації на Майдан Незалежності в Києві. Коли люди голосували за Ющенка, вони насамперед голосували за пакет Ющенко-Тимошенко, і за їх обіцянку створити нову, вільну, демократичну Україну.

Але, за словами журналістки Юлії Мостової, редакторки газети Дзеркало Тижня, особи з чи не найбільшими зв'язками в Україні, Ющенко та Тимошенко ніколи не любили одне одного і пішли на вибори разом тільки тому, що знали, що поодинці програють.

Вони підписали коаліційний договір, у секретному протоколі якого зазначалося, що в разі перемоги Тимошенко займе посаду прем'єр-міністра. Але коли вибори було виграно, говорить Мостова, Ющенко намагався переконати Тимошенко звільнити його від даної обіцянки. Тимошенко заявила: „якщо Ви не хочете виконувати свої обіцянки, можете не виконувати. Але я не здаюся." Як прем'єр-міністр вона очікувала звільнення кожного дня, знаючи, що реальність їх взаємовідносин - ненависть", - каже Мостова.

Прагнення іти вверх

Є припущення, що пара могла б відкласти свої суперечки, щоб знову сформувати блок, до, чи після парламентських виборів.

Але організатор виборчої кампанії Тимошенко - Олександр Турчинов, донедавна голова української служби безпеки, каже, що такого шансу не існує допоки влада не притягне до відповідальності звинувачених у корупції бізнесменів і чиновників, включаючи близьких союзників Ющенка.

Він каже: „Вони мають разом повернутися до обіцянок, які були проголошені на Майдані, стосовно звільнення корумпованих чиновників та запобігання впливу олігархів на політику".

Мостова висловлює занепокоєння, що конкуруючі помаранчеві фракції "доведуть один одного до могили, залишаючи колишнього ворога без опонентів ".

Вона передбачає, що прибічники Ющенка і Тимошенко можуть бути в такому смутку, що їх велика частина не буде голосувати взагалі, в той час як інші виборці підуть на вибори, щоб забезпечити парламентську перемогу кандидату в президенти Віктору Януковичу.

Що б не сталося в березні, існує перспектива того, що Ющенко і Тимошенко зустрінуться у 2009 році на президентських виборах, але не схоже, що Тимошенко захоче працювати на свого суперника вдруге.