ГлавнаяБлоги

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Росія обрала собі стратегію: розкручення антипатії між Польщею та Україною

107

<p>Адам Лельонек - кандидат політичних наук, член правління фундації Центр досліджень Польща-Україна, експерт Фундації Казімєжа Пулаского, заступник головного редактора Порталу PolUkr.net, співпрацівник Кафедри зарубіжної преси та інформації ЛНУ імені Івана Франка

Чи протидіє Польща російській пропаганді?

- Польські російські ЗМІ не є такими популярними, як в Західній Європі, і великої кількості проросійських ЗМІ, які функціонують на державному рівні немає. Важлива річ - поляки не російськомовні. І російський контент у нас майже відсутній. &quot;Russia today&quot; теж не є потужним ресурсом у Польщі, і не має такого впливу, як в Західній Європі. Марцін Рей(блогер, засновник проофіл. Російська 5 колона в Польщі — ред), говорить, що у Польщі є жертви пропаганди, які самі стають пропагандистами. Тому все це — дуже специфічна комбінація. Частина цих людей — просто корисні ідіоти. Всі інші - жертви пропаганди. Росіяни працюють у Польщі з різними середовищами, правими та лівими, найчастіше — з невеликими організаціями. А невеличкі політичні планктони вони збирають у великі проекти. Всі експерти, які працюють із питанням пропаганди і в сфері інформаційної війни, думають що росіяни зараз навіть не намагаються будувати проросійської атмосфери у Польщі. Або вони знають, що це не ефективно, і не хочуть витрачати на це кошти. Але вони працюють над тим, що утворюють анти-європейські, анти-ЄС, анти-НАТО погляди. І на шумі українсько-польських відносин — розпалюють болючі й важкі для нас з вами питання. Українцям важко пояснити, що насправді відбувається у російсько-польських відносинах. Росія обрала собі стратегію: розкручення антипатії між Польщею та Україною.

-Як з цим боротися?

У нас є експерти, які працюють над аналізом цієї ситуації в різних осередках. У Польщі є багато впливових аналітичних центрів, які взяли цю проблему під свій контроль. Люди, які підтримують ідеї Марціна Рея - практики. Ці люди, як і частина журналістів, які підіймають у своїй роботі російське питання, мають багато страхів. І в першу чергу клопотяться про безпеку своєї сім&#39;ї. Бувають такі випадки, що коли хтось починає писати про Росію - їм починають погрожувати. Тому частина журналістів вирішує, що ради власної безпеки вони не працюватимуть над російським питанням. Зараз триває війна, і аби досягнути успіху - потрібно багато грошей витрачати на безпеку. А безпека в інформаційному просторі — надважлива. У нас постійно говорять про те, що Росія — це реальна загроза. Політики нарешті почали це розуміти.

У нас є хороші журналісти, які аналізують Українсько-Російські відносини. Вони працюють на великі ЗМІ, висвітлюють Росію як країну-агресора, і суспільство має для цього необхідну інформацію. Тут не йдеться про російськість чи анти-російськість, у Польщі це більш складне питання. Над ним повинні працювати служби. Я думаю,що польський інформаційний простір в нормальному стані, і тут є головне питання, з яким працює російська пропаганда — Польсько-Українське напруження. Українці не розуміють Польщу, а поляки — українців.

-Чи є загроза польському народу з боку Німеччини?

-Німеччина досить довго працює із польськими інтелектуалами, і це факт. Різні стипендії, програми, книжки, нагороди, конкурси — це робота, яка тривала багато років. Німецький капітал, звичайно, інвестував Польські ЗМІ. Є багато популярних видань, які перебувають у німецькому володарюванні. &quot;Це йдеться про тижневики, такі як &quot;Newsweek&quot; це міжнародний бренд, але у Польщі він у руках в німецького капіталу&quot;, радіостанція &quot;RMF FM&quot;. Німецький капітал має 99% регіональних ЗМІ, крім того, німецький капітал є домінуючим в секторі модних магазинів, нових технологій. Можна підходити до цього факту ідеологічно, можна коментувати об&#39;єктивно, але коли сусідня держава, яка є найпотужнішою з точки зору економіки в Європі, інвестує так багато у Польщу — це добре, але ми підпадаємо під деякі загрози. Інші держави, в тому числі і Німеччина, мають конституційні обмеження: не може бути більше 50 % в руках закордонного капіталу на ринку ЗМІ. Ми не маємо такого закону, і на мій погляд - це погано. Є і об&#39;єктивні загрози з цьго факту. Звичайно, що такі ЗМІ можуть представляти важливі для Польщі факти по-своєму. Вони 100% не будуть об&#39;єктивними. Вони не будуть писати погано про власну політику, адже мають свої пріоритети в закордонній політиці, навіть внутрішній. Існує реальна небезпека.

-Як налагодити контакт між Україною та Польщею?

- Я почав приїжджати в Україну 3 роки тому. Все моє наукове життя пов&#39;язане з Україною: магістерська робота, докторська дисертація, книжки, статті які я написав досліджуючи Україну на науковому рівні. І я б ніколи не зрозумів усіх процесів, які діялися при Януковичі, якби сам сюди не приїхав. Адже в наш час, ЗМІ та інтернету довіряти не варто. Також зрозумів, як легко оцінити реалії іншої держави, з точки зору своєї держави. Чрез певні історичні контексти, люди не можуть подивитися на Польщу по-іншому. Не можна порівняти український медійний ринок до ринку іншої держави. Це не реально. Така сама схема з політикою. Тому, без практичного досвіду і без контактів - нереально зрозуміти певні процеси.

Щоб зрозуміти державу, потрібно читати не тільки те, що тобі подобається, а й думки тих, кому навіть не довіряєш. І з цього ж взялася тема Волині — з незнання. У Польщі є багато різних речей, історичних питань, які ще не вирішені. У вас — ще більше. Ваш уряд робить безліч стратегічних помилок. Діалог між нашими країнами має бути незалежним і експертським. А про конкретне мають говорити фахівці. Ми витрачаємо так багато часу і енергії на те, аби усвідомити свої дії 70 років тому. Те, що було — це минуле.

Зараз ми маємо різні виклики, і потрібен великий маштаб різних дій.

Діалог має бути з двох сторін. Наші фахівці, які є біля уряду — проукраїнські. І у нас більше експертів розбираються в українському питанні, ніж Україна — в польських. І це не питання грошей. На такі речі можна організувати кошти. Потрібно просто вчитися слухати другу сторону, і почати плідну, суспільну роботу. </p><p class="news-full__text-embed"><img src="/assets/img/lazybg.png" style="width: 300px; height: 240px;" data-src="https://i.obozrevatel.com/gallery/2017/1/12/189941.jpg?size=630x2000"; data-large-src="https://i.obozrevatel.com/gallery/2017/1/12/189941.jpg";></p>

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие

Наши блоги