ГлавнаяБлоги

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Про право особи на оспорювання свого батьківства (материнства)

5.6т

Статті 129 та 139 СК присвячені питанню спорів про батьківство та материнство відповідно. Тобто йдеться про право особи оспорити своє материнство /батьківство.

Дотримуючись принципу рівності прав жінок та чоловіків законодавець закріплює право на оспорювання особою свого материнства чи свого батьківства в різних статтях СК, за аналогією закріплення права на материнство чи батьківство в статтях 49 і 50 СК.

Стаття 139. Спір про материнство

1. Жінка, яка записана матір'ю дитини, може оспорити своє материнство.

2. Жінка, яка вважає себе матір'ю дитини, має право пред'явити позов до жінки, яка

записана матір'ю дитини, про визнання свого материнства. Оспорювання материнства не допускається у випадках, передбачених частинами другою та третьою статті 123 цього Кодексу.

3. До вимоги про визнання материнства встановлюється позовна давність в один рік, яка

починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися, що є матір'ю дитини.

У ст. 139 СК врегульовано дві ситуації, при яких можливе оспорювання материнства. Перша, коли жінка, яка записана матір'ю дитини, може звернутися до суду із заявою про невизнання себе матір'ю дитини. Друга, коли оспорити материнство може інша жінка, яка вважає себе матір'ю дитини. У позовній заяві до суду позивачка повинна висувати одночасно дві вимоги: 1) про невизнання материнства жінки, яка була записана матір'ю дитини; 2) вимогу про визнання свого материнства.

Для вимог про оспорювання материнства жінкою, котра записана як матір дитини, позовної давності не встановлено, а для вимог жінки про визнання її материнства позовна давність становить один рік і її перебіг починається із дня, коли жінка дізналася або могла дізнатися, що є матір'ю дитини. У разі народження дитини в результаті імплантації зародка, зачатого подружжям, в організм іншої жінки або зародка, зачатого чоловіком, який перебуває у шлюбі та іншою жінкою, - в організм його дружини (ч. ч. 2, 3 ст. 123 СК) материнство оспорено бути не може.

Стаття 123 Сімейного кодексу передбачає три випадки визначення походження дитини від подружжя із застуванням допоміжних репродуктивних технологій:

1. Народження дружиною дитини, зачатої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, здійснених за письмовою згодою її чоловіка, він записується батьком дитини (штучне запліднення дружини).

2. Перенесення в організм іншої жінки ембріона людини, зачатого подружжям в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, батьками дитини є подружжя (сурогатне материнство).

3. Народження дружиною дитини після перенесення в її організм ембріона людини, зачатого її чоловіком та іншою жінкою в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій (імплантація ембріона в організм дружини).

Стаття 129. Спір про батьківство між чоловіком матері дитини та особою, яка вважає себе батьком дитини

1. Особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред'явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.

2. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка

починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

В даному випадку спір необхідно вирішувати в порядку позовного провадження, згідно ЦПК України. Цей судовий процес спрямований на спростування презумпції батьківства та є правом чоловіка, який є дійсним батьком дитини спростувати батьківство іншої особи. Відповідачами у даній справі є батько дитини та державний орган реєстрації актів цивільного стану, якщо у позовній заяві стоїть питання про виключення з актового запису про народження відповідача та запису батьком позивача. Матір дитини для повного і всебічного з'ясування усіх обставин справи слід залучати у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору. Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року N 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред'явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства. У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини. Ч. 2 вказаної статті регулює питання позовної давності при вирішенні спору про батьківство між чоловіком матері дитини та особою, яка вважає себе батьком дитини. Згідно зі ст. 129 СК зазначена особа може звернутися з такими вимогами у межах строку позовної давності (один рік), перебіг якого починається з дня, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

Виходячи з проаналізованих норм закону можна зробити висновок, що право жінки на оспорювання свого материнства ширше за право чоловіка на оспорювання свого батьківства, оскільки право жінки включає в себе два варіанти, а право чоловіка один. Дотримуючись принципу рівності зазначеного ч.6 ст.7 СК пропоную ст.129 викласти в такій редакції

"Стаття 129. Спір про батьківство

1. Чоловік, що записаний батьком дитини, може оспорити своє батьківство.

2. Чоловік, який вважає себе батьком дитини, має право пред'явити позов до чоловіка, що записаний батьком дитини, про визнання свого батьківства.

3. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка

починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство."

І на останок, можливо, обидві статті 129 і 139 повинні мати номери що йтимуть послідовно один за одним, а також мати такі назви як: "Стаття 129. Право чоловіка на оспорювання свого батьківства", "Стаття 139. Право жінки на оспорювання свого материнства".

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги