Примите участие
в розыгрыше
LTE планшета Участвовать
Приз
ГлавнаяБлоги

/Жизнь

В данном разделе посетители сайта сами генерируют контент. Редакция «Обозревателя» не несет ответственности за этот контент.

Закон України "Про вищу освіту" - ширма для плагіату

1.4т

<p>Прогресивний і спрямований на європейську інтеграцію освітнього простору Закон України &quot;Про вищу освіту&quot; на жаль має певні вади. Деякі норми цього закону наче &quot;троянський кінь&quot; в структурі як самого нормативного акту, так і всієї освітньої галузі. Антикорупційна експертиза проекту цього Закону свого часу була проведена фахівцями, які не мають досвіду роботи ані в правоохоронних органах ані в системі вищої освіти України призвела до фатальних перегинів та росту корупційних проявів з якими і повинні були боротись норми закладені до закону.

Так серед інших в Законі України &quot;Про вищу освіту&quot; є норма, яка мала б істотно вплинути на таке негативне явище, що нині існує в системі вищої освіти, як плагіат.

Вікіпедія подає таке визначення цього явища: плагіат — привласнення авторства на чужий твір або на чуже відкриття, винахід чи раціоналізаторську пропозицію, а також використання у своїх працях чужого твору без посилання на автора. Юридичне визначення цього терміна вперше з&#39;явилося в українських нормативних документах лише в липні 2001 року в новій редакції Закону України &quot;Про авторське право і суміжні права&quot;. Фактично плагіат – це крадіжка чужого тексту.

Але слід зазначити, що плагіат окрім іншого негативу є і невід’ємною складовою корупції в освітній сфері. Бо кожному зрозуміло, що за свої дії посадова особа ВНЗ, яка &quot;непомічає&quot; плагіат в науковій праці отримує за свою &quot;короткозорість&quot; винагороду - хабар. Так само хабарі отримують всі, хто задіяний в корупційній оборудці. І той хто пише і той, хто готує документи, і той хто рецензує, і навіть керівник в чиєму структурному підрозділі відбувається діяльність такого собі угрупування.

Замовник, &quot;автор&quot; - той хто сплачує за це все кошти також є складовим елементом цієї системи. Саме він, не маючи хисту та знань, прагне отримати диплом про свої неіснуючі досягнення, саме з його викривленого уявлення про свою особистість виникає корупційний ланцюжок.

Попит народжує пропозицію. Тисячі невігласів бажають отримати дипломи про свій рівень освіти та науковий ступінь. Інтернет рясніє об’явами про написання контрольних, курсових, дипломних, магістерських і навіть дисертаційних робіт.

Роботи виконані на замовлення – крадіжка авторських прав. Це або чистий плагіат, або компіляція на основі раніше опублікованих творів, або ж привласнення &quot;покупка&quot; праці артелі &quot;письменників&quot; замовником цієї кваліфікаційної роботи.

Наведемо норму Закону України &quot;Про вищу освіту&quot;: Стаття 6. Атестація здобувачів вищої освіти. Пункт 6. &quot;До захисту допускаються дисертації (наукові доповіді), виконані здобувачем наукового ступеня самостійно. Виявлення в поданій до захисту дисертації (науковій доповіді) академічного плагіату є підставою для відмови у присудженні відповідного наукового ступеня. Виявлення академічного плагіату у захищеній дисертації (науковій доповіді) є підставою для скасування рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня та видачу відповідного диплома. Якщо дисертація (наукова доповідь), в якій виявлено академічний плагіат, була захищена у постійно діючій спеціалізованій вченій раді, науковий керівник (консультант), офіційні опоненти, які надали позитивні висновки про наукову роботу, та голова відповідної спеціалізованої вченої ради позбавляються права брати участь у роботі спеціалізованих вчених рад строком на два роки, а вищий навчальний заклад (наукова установа) позбавляється акредитації відповідної постійно діючої спеціалізованої вченої ради та права створювати разові спеціалізовані вчені ради строком на один рік. Якщо дисертація (наукова доповідь), в якій виявлено академічний плагіат, була захищена у разовій спеціалізованій вченій раді, науковий керівник, члени цієї ради та офіційні опоненти, які надали позитивні висновки про наукову роботу, позбавляються права брати участь у роботі спеціалізованих вчених рад строком на два роки, а вищий навчальний заклад (наукова установа) позбавляється права створювати разові спеціалізовані вчені ради строком на один рік. Скасування рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня у разі виявлення академічного плагіату здійснюється Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти за поданням Комітету з питань етики у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та може бути оскаржене відповідно до законодавства&quot;.

Привертає увагу, як недолуго виписана сама норма: плутано, складно, багатослівно, незрозуміло. Цей пункт цілком можно було б викласти в окремій статті, або навіть у декількох. Більше того, питання плагіату та відповідальності за нього заслуговують цілого розділу. Саме відповідальності всіх учасників цього процесу, включаючи інспекторів Міністерства освіти та науки України &quot;під парасолькою&quot; яких процвітає нива плагіату та крадіжки авторських прав. Чого вартують одні комп’ютерні програми якими користуються всі і вся.

Натомість законодавці, експерти, спеціалісти, причетні до прийняття закону, звели таке глобальне явище яке нищить вітчизняну науку та вищу освіту до пункту в статті &quot;Атестація здобувачів вищої освіти&quot;. І відповідальність поклали на недолугого вченого-плагіатника, який робить все так само як і сотні інших до нього та його наукового керівника. А куди дивились в цей час інші учасники оборутки: ректор ВНЗ, голова спеціалізованої ради, завідувач кафедри, працівники МОН? Бо ж тему розглядали на Вченій раді ВНЗ (а вона, наприклад, з самого початку була очевидно не дисертабельною), по темі писались звіти (а вних не було суттєвих наукових розробок), тему обговорювали на кафедрі, тощо.

І головне, в роботах, навіть тих автори яких отримали наукові ступені, на жаль нема ані практичної ані теоретичної цінності. Приміром захищено сотні робіт з економіки, а економіка продовжує бити рекорди падіння. Право залишається на рівні радянського або краще сказати совкового.

Але подивимось на те, яким чином перевіряються роботи на наявність наукової новизни та відсутність плагіату. Таємно, за закритими дверима, без присутності здобувачів, вузьким колом втаємничених експертів. Об’єктивно чи ні будуть прийматись рішення – хто зна. Таємність – основа для корупції. Як говорять: &quot;У мутній водичці краще рибку ловити&quot;.

Тобто в цій корупційні схемі відповідальність будуть нести ті хто або не доплатив на якомусь етапі роботи, або випадково потрапив в поле зору контролюючих органів.

Але ж, як говорилось вище: плагіат – крадіжка авторських прав. А питання пов’язанні з незаконним заволодінням чужою власністю мають вирішуватись у суді. Тобто автор має право відстоювати свої авторські права саме в суді.

І тут виникає питання, чи мають право чиновники від науки, які виявили за допомогою програмного забезпечення в праці горе-науковця запозичення владно приймати рішення, щодо накладення відповідальності на нього.

Окрім іншого виникають й інші питання. Приміром. Чому досі кваліфікаційні праці випускників вишів: контрольні роботи, дипломні роботи, магістерські роботи залишаються поза увагою МОН? Чому випускники ВНЗ, які показують вкрай низький рівень знань продовжують руйнувати економіку України? Чому ВНЗ, які не мають власних приміщень та штатних викладачів отримують ліцензії на навчання? Хто буде нести відповідальність за тисячі плагіатних кваліфікаційних праць, виконаних для отримання дипломів спеціалістів, магістрів, кандидатів та докторів наук?

Насправді смішно ловити шахраїв за руку за порушення шахрайських правил в шахрайській системі.

Попереду ще багато роботи для того, щоб створити прозору, відкриту, по справжньому європейську систему освіти. І важливим етапом на цьому шляху є зовнішнє незалежне тестування випускників ВНЗ перед отриманням диплому.

</p>

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги