newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Волонтери зі США: Українці стають нацією, але у нас і зараз забагато гетьманів

Волонтери зі США: Українці стають нацією, але у нас і зараз забагато гетьманів

Вони переїхали з України у Каліфорнію у середині нульових. У Штатах збудували власний успішний бізнес, реалізувавши за тисячі кілометрів від батьківщини свою американську мрію.

Віталій і Влад Скоці заснували фірму, яка займається перевезенням вантажів і логістикою. Працюють як на території Штатів, так і на міжнародному ринку перевезень.

Сергій Вронський має власну компанію у сфері IT, яка будує та обслуговує сайти. Підприємець веде власний блог, цікавиться українською політикою.

Коли так звана антитерористична операція на сході України почала затягуватися на місяці, а місцеве населення та вимушені переселенці зіткнулися із нестачею теплого одягу, провізії, медикаментів, американські українці заснували благодійний гуманітарний проект "Ukraine Relief". Собі за мету поставили постачання на схід України продуктів і техніки, відновлення зруйнованих війною будинків та надання медичної допомоги пораненим та постраждалим. Волонтери з Каліфорнії об’єднали навколо свого проекту місцевий бізнес, релігійні общини та просто небайдужих до майбутнього України людей.

Видео дня

"Обозреватель" зустрівся із трійцею волонтерів у Сан-Франциско. Говорили про матеріальне і моральне, українців і росіян, сподівання, несправджені надії та віру у краще попри все.

Звідки з’явилася ідея допомагати Україні?

Сергій Вронський: Ми розпочали свою діяльність 16 серпня 2014 року, коли побачили, що в зоні АТО великі проблеми і люди на східній Україні потерпають від нестачі їжі та одягу. До нас доходило багато прохань про допомогу, і ми не хотіли, аби виходило так, що ми комусь допомагаємо, а комусь – ні. Тому і організували проект "Ukraine Relief", який доволі швидко став достатньо потужним. В його межах намагаємося відповідно до наших можливостей допомогти максимально великій кількості людей.

Від самого початку ми почали долучати до проекту релігійні організації, місцевий бізнес, пов’язаний із Україною. У Сакраменто взагалі біля 70 тисяч вихідців з колишнього Радянського союзу. Ми спробували їх зорганізувати – і у нас вийшло. Зокрема, координатори "Ukraine Relief" Віталій і Влад Скоці, які мають чималий бізнес, дуже суттєво допомагають нашому проекту власними коштами, а також надають склади для зберігання зібраних речей.

Сергій Вронський, координатор "Ukraine Relief"

Скільки бізнесменів загалом беруть участь у проекті "Ukraine Relief"?

Влад Скоць: Більше сотні. Але кожний робить свій вклад. Навіть якщо людина дає 50 доларів, ми включаємо її у склад учасників цього проекту. Причому не лише українські бізнесмени надають допомогу, долучається і багато американців. Якщо раніше ніхто не розрізняв, де "Russia", де "Ukraine", то тепер при зустрічі американці поточнюють, чи ти росіянин, чи ти українець.

Сергій Вронський: На самому початку ми хотіли відправити лише один контейнер із зібраною допомогою. Зорганізували друзів, партнерів, знайомих. Зібрали контейнер, бачимо – вже є речі на другий. А люди і далі телефонують і надсилають допомогу. Ми зрозуміли, що нам потрібні складські приміщення. Спочатку Віталій Скоць надав свій склад, далі - й інші бізнесмени з різних міст. Люди почали звозити багато речей. Тоді ми усвідомили, що одним контейнером справа не закінчиться.

За чотири місяці ми зібрали і відправили в Україну дванадцять 20-тонних контейнерів.

Влад Скоць: На роботу в "Ukraine Relief" нас надихає переживання за український народ. Мої батьки і зараз живуть в Україні, там залишилося багато моїх родичів і друзів. Я щороку їжджу на батьківщину. Я бачу, як в Штатах живуть люди і як тут працює бізнес, і мені стає боляче за українців. Адже в Україні також можна побудувати аналогічну систему, але для цього треба ще багато чого зробити. Дуже хочеться, аби українці були так само забезпечені і захищені, як і американці.

Що саме ви передаєте в Україну?

Сергій Вронський: Передаємо їжу, теплий одяг, техніку для розчищення доріг - мінінавантажувачі "Bobcat". Плануємо передати чотири контейнери зі 100 тонами рису. Він довго зберігається і не набирає вологу.

Також зараз до нас долучилися люди, які передають ліки для поранених в зоні АТО. Ми відстежуємо ситуацію в українських лікарнях і знаємо, чого там бракує.

Думаю, загальна вартість речей, які ми передали, сягає мільйона доларів. Також ми знаходимо гроші, щоб оплатити перевезення контейнерів в Україну.

Люди, які хочуть допомогти, можуть долучатися фінансово чи можуть передавати речі та продукти. Будь-яка допомога стане у нагоді.

Ми також використовуємо краудфандінг для збору коштів. Нам дзвонять незнайомі люди з Румуні, з Естонії, які готові нам допомагати.

І таких бажаючих - безліч.

Наприклад, відомий актор "Cirque du Soleil" Віктор Кій, наш земляк з Чернігівської області, також робить велику роботу – він збирає зі своїми людьми допомогу для України.

Як ви відстежуєте, щоб те, що ви передаєте в Україну, дійшло за призначенням?

Сергій Вронський: Ми маємо своїх людей в Україні, нам допомагають і деякі депутати з Верховної Ради. Також плануємо підключати прокуратуру, щоб наш вантаж доходив туди, куди потрібно. Але при цьому ми не платимо нікому жодних хабарів.

Крім того, я блогер, тому всю інформацію про відправлення намагаюся робити максимально публічною. Тоді більше гарантій, що все дійде за призначенням.

Як ви оцінюєте те, що відбувається в Україні? На ваш погляд, військовий конфлікт дасть поштовх для становлення України як самодостатньої держави чи навпаки знекровить країну?

Сергій Вронський: Якщо згадати історію, в країнах, де лилася кров – Чехія, крани Балтії, вдавалося досягти певного успіху. Однозначно, ситуація, яка склалася в Україні, об’єднала українців. Ті росіяни, які бачать і розуміють агресію РФ щодо України, також допомагають нам і грошима, і одягом, вони теж щиро вболівають за Україну.

Віталій Скоць: Українці, дійсно, стають нацією. Але у нас, на жаль, і зараз дуже багато гетьманів. Та й корупція нікуди не зникла. Нинішня влада в Україні, на мій погляд, не є дзеркально чистою. Вона не зовсім відповідає чаянням людей, які вірили, що нові політики зможуть реформувати країну.

Але ми сподіваємося, що щось зміниться після приходу у кабмін міністрів-іноземців. Америка навчила нас бути практичними: не вірити слову і вірити справі. Ми на даний момент не бачимо результатів. Ми бачимо намагання, а не реальні дії.

Віталій Скоць, координатор "Ukraine Relief"

Як ситуація в Україні змінила стосунки між українською та російською громадами у Сполучених Штатах?

Сергій Вронський: Ці стосунки і так ніколи не були дуже приятельськими. У мене багато друзів росіян, які не дивляться канал Russia Today, Дмитра Кисильова та Володимира Соловйова і розуміють, що відбувається насправді. З ними у нас немає жодних проблем.

Якщо ж людина зазомбована, то розбіжності у наших світоглядах не дають нам можливості спілкуватися. Вони не можуть сприймати те, що їм говорять: у нього своя картина світа, у мене – своя.

Таких зазомбованих в Штатах багато?

Сергій Вронський: Вистачає. Але ми популяризуємо Україну в Сполучених Штатах. Так, є певні кроки з боку Штатів, які в Україні оцінюють як перемогу, зокрема ухвалення Конгресом закону "Про підтримку свободи в Україні", але цього не достатньо. Ми бачимо, що Європа – ні Німеччина з канцлером Меркель, ні Італія, ні Румунія – не стоїть на нашій стороні. У них свої фінансові та економічні стосунки з Росією.

Тому допомогти собі можемо лише ми самі. У мене в Україні живуть мої родичі, друзі. Хто їм може допомогти? Лише ми, українці. Ми маємо стати сильною нацією. Це те, що ми відчуваємо і заради чого ми заснували "Ukraine Relief".