Домбровський: рішення ВАСУ - політична розправа за мої голосування

60

Спікер Володимир Рибак має намір ініціювати звернення парламентарів до Конституційного суду (КС) щодо рішення ВАСУ про позбавлення мандатів народних депутатів Павла Балоги і Олександра Домбровського. Голова ВР вже звернувся до народних обранців з пропозицією підготувати і оформити відповідне звернення до КС.

"Саме Конституційний суд, на мою думку, повинен поставити крапку у цій справі, в якій існує дві діаметрально протилежні точки зору. Перша – це обов'язковість виконання рішення ВАСУ, яке вступило в силу у відповідності з Конституцією і законами України. Друга - позиція окремих народних депутатів, які вважають, що рішення ВАСУ суперечить Конституції", - цитує пана Рибака прес-служба ВР.

Нагадаємо, 8 лютого Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) своїм рішенням

позбавив депутатських повноважень нардепів-мажоритарників Олександра Домбровського і

Павла Балогу. Вітчизняна Феміда також визнала недостовірними результати виборів в одномандатних округах № 11 (Вінниця) та №71 (Закарпатська обл.), де обрані відповідно Домбровський та Балога, скасувавши постанови ЦВК в частині реєстрації вказаних народних депутатів. Крім того, суд визнав відсутність у них статусу і повноважень народних обранців. ВАСУ також визнав неможливим достовірно встановити результати виборів народних депутатів 28 жовтня 2012 в 11-му та 71-му одномандатних округах і вказав на необхідність проведення тут повторного волевиявлення.

Проте 81 ст. Конституції містить вичерпний перелік підстав для дострокового припинення повноважень народного депутата. Зокрема: добровільне складання повноважень; набуття чинності обвинувального вироку; визнання судом недієздатним або безвісно зниклим; припинення громадянства чи виїзд на постійне місце проживання за кордон; смерть.

Вперше в історії українського парламентаризму рішення про позбавлення нардепів їх повноважень ухвалила Феміда. Це – прецедент і нонсенс, кажуть правники. Це – політична помста, стверджує своєю чергою Олександр Домбровський, екс-губернатор Вінницької області, а нині — депутат-мажоритарник ВРУ. Поки що депутат...

Олександре Георгійовичу, чи стало для вас несподіванкою рішення Вищого адміністративного суду України (ВАСУ)? На якій стадії процесу ви дізналися про судовий розгляд справи, де фігурувало безпосередньо ваше ім'я?

Для мене, зізнаюся, це була повна несподіванка. А ще більшою несподіванкою стало те, що до такої справи може мати відношення Кармазін... Я завжди вважав його людиною, яка захищає право в цій країні, а не порушує його.

Коли я дізнався про цю справу? Дізнався я про неї від свого помічника, якому у Верховну Раду зателефонували з Вищого адміністративного суду, якщо не помиляюсь, 8 лютого. Тобто зранку була зареєстрована позовна заява, а вже о 15-й годині розпочалося засідання суду. Ми навіть не встигли відреагувати... Ні наших представників, ні юристів на засіданні не було, оскільки все відбулося в один день. Особисто мені про це стало відомо десь в районі 12-ї години.

Керівники опозиційних фракцій ВР в один голос заявляють, що, мовляв, Вас та Павла Балогу позбавили депутатського мандату через те, що ви не захотіли грати на полі влади, голосуючи по багатьох питаннях синхронно з опозицією. Що ви думаєте з цього приводу?

Я думаю, що така версія має всі обставини для існування. Але я хотів би єдине сказати: у мене до виборів, в процесі виборів і після виборів була та залишається позиція, що мажоритарні депутати мають право не входити до жодної фракції, в тому числі до більшості. І я неодноразово говорив про те, що якщо я потраплю до Верховної Ради, то буду незалежним депутатом. Ніколи і нікому (в тому числі Партії регіонів) я не давав жодних обіцянок кудись вступати.

Чому це все відбулося? Знаєте, мені здається, що це в певній мірі є політична розправа за голосування, які відбулися за цей короткий період роботи у сесійній залі ВР.

Гаразд. Натяк зрозумілий. Які саме ваші голосування могли стати причиною "політичної розправи"?

Я, наприклад, не голосував за кандидатуру кандидата в прем'єри Азарова. Я проголосував "За" декриміналізацію так званої статті Тимошенко. Словом, в архіві ВР можна подивитися, як голосував депутат Домбровський і зробити певні висновки.

Павло Балога заявив, що не визнає рішення ВАСУ і не виконуватиме його. А якими будуть ваші дії?

Вважаю, що це рішення суду є антиюридичним, антизаконним і антиконституційним. І те, що рішення ухвалювали сім суддів, в мене викликало в певній мірі шок. Тобто, колегіально така кількість суддів ВАСУ порушила чинне законодавство... В якій країні ми живемо!?

Крім того, по відношенню до мене і до 11 округу, по якому я балотувався, вже є рішення Вищого адміністративного суду України. Воно (на користь Домбровського, до речі) було ухвалено в період до прийняття ЦВК рішення по виборам. Так ось – це рішення діаметрально протилежне тому, яке прийняли зараз.

Якою є моя реакція? Чесно кажучи, спокійною, тому що це, на жаль, українська політика і українські суди. Але разом з тим, для мене цікаво і важливо, яким чином поводитиме себе ЦВК, які рішення вона ухвалить. Заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера свою позицію з цього приводу вже висловив. Сподіваюся, такою ж буде і позиція Центральної виборчої комісії загалом у цьому питанні. Крім того, є Верховна Рада, регламентний комітет ВР.

Загалом, ситуація, що склалася, є законодавчим тупиком, в який (незрозуміло тільки заради чого?) загнали дуже багатьох: юристів, Верховну Раду, владу.

Як гадаєте, чому саме пан Кармазін виступив у ролі "злого поліцейського"?

Пана Кармазіна не було на окрузі ні під час виборів, ні під час підрахунку голосів. Більше того, протягом чотирьох місяців після виборів він не проявляв жодного інтересу ні до 11-го, ні до 71-го виборчих округів. Якби йому справді це було цікаво, він, принаймні, міг би зателефонувати і запитати, що й до чого.

Але я хотів би також нагадати, що окрім 11-го, у Вінницькій області було чимало більш проблемних округів. І якщо пан Кармазін вважає, що на щось через 4 місяці після виборів потрібно реагувати, то потрібно бути чесним і об'єктивним по відношенню до всіх проблемних округів, які були в Україні.

Ви щойно сказали, що пан Кармазін міг би зняти слухавку, зателефонувати і поцікавитися ситуацією. А хто з ваших парламентських колег після того, як рішення ВАСУ стало надбанням громадськості, зателефонував вам і висловив свою підтримку?

Відверто кажучи, телефонувала достатньо велика кількість людей, які представляють як опозиційні, так і провладні фракції Верховної Ради. В тому числі, фракцію Партії регіонів.

Чи погоджуєтеся Ви з тим, що рішення ВАСУ, яке стосується вас безпосередньо, є свого роду "скринькою Пандори"?

Так, погоджуюся. Крім того, я переконаний, що це рішення стосується не тільки народних депутатів. Це стосується всіх рівнів органів місцевого самоврядування (районних, міських, обласних рад). Також це є тривожним дзвіночком і для міських голів, яких суд сьогодні також може зняти з займаних посад аналогічним способом, не звертаючи уваги на те, як голосували люди і як працював мер. Тобто, це - прецедент, який може взагалі підірвати всю систему незалежної влади в Україні, яка представлена депутатами, представниками органів місцевого самоврядування тощо.

Яким чином може вплинути на ситуацію Верховна Рада загалом, і регламентний комітет зокрема?

Для того, щоб регламентний комітет висловив свою точку зору (а це для мене дуже важливо і цікаво), потрібно, щоб парламент спочатку запрацював і відкрилася друга сесія ВР. Але разом з тим, я хотів би сказати наступне. Не потрібно нічого вигадувати. В українському законодавстві досить чітко прописано, коли саме народний депутат може припинити свої повноваження після прийняття ним присяги. Просто, будь-яким судам і суддям не потрібно приймати рішення, які йдуть врозріз з українським законодавством та чинною Конституцією. І тоді все буде нормально, повірте.

Ваш товариш по нещастю - пан Балога, заявивши, що не визнає рішення ВАСУ, зазначив, що й надалі здійснюватиме депутатські повноваження у повному обсязі. Ви будете діяти таким самим чином, чи...?

Пан Балога правий. Чому? Тому що у нас є рішення ЦВК про визнання повноважень народних депутатів, ми прийняли присягу у залі Верховної Ради і ми зобов'язані сьогодні виконувати свої функції. Тому я буду продовжувати працювати над проектами законів, буду працювати на своєму виборчому окрузі і т.д. Паралельно – спостерігатиму, яким чином ця ситуація буде врегульована. Сподіваюся, здоровий глузд візьме гору.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги