Дурдинець: тільки Кучма може розказати, як призначав Януковича губернатором

142

Чимало галасу здійняла публікація головреда газети "Дзеркало тижня", в якій Юлія Мостова аналізувала тему обвинувачення екс-прем’єрки Тимошенко в начебто причетності до організації вбивства нардепа Євгена Щербаня. Але найбільший резонанс викликала теза, яка стосується характеристики… чинного Президента.

В статті "Наказано: вичавити" пані Мостова серед іншого зазначає: "Саме Лазаренко був тією людиною, яка ... пролобіювалапризначення Президентом на посаду губернатора Донецької області Віктора Януковича. Відповідний указ під натиском прем'єра Лазаренка Леонід Кучма підписав на крилі літака в"Борисполі". А перший віце-прем’єр Василь Дурдинець - генерал МВС, що стояв поруч, кричав президенту: "Що ви робите?! Це ж бандит!".Як повідомила автор публікації, реакцію Василя Дурдинця їй переказав свідок ситуації, чиє ім’я вона воліє не розголошувати.

Колишній перший віце-прем’єр, заявивши, що його ця публікація "боляче вдарила", пообіцяв офіційно звернутися в редакцію тижневика з проханням про спростування. У "Дзеркалі" з відповіддю не забарилися.

"Я собі не уявляю обставин, при яких Василь Васильович підтвердив би свої слова при нинішній владі. І якщо людина, що посідала в середині 90-х років високі пости в Комітеті по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією вважає, що Янукович не бандит, то це, звичайно ж, не може пояснюватися страхом або некомпетентністю. Напевно, це означає,що Янукович не бандит. Пробачте, Василь Васильович, я не повинна була порушувати ваш режим на заслуженому відпочинку", - цитує Юлію Мостову сайт "ДТ".

Гучну публікацію та її "відлуння", обговорюємо з колишнім першим віце-прем’єром Василем Дурдинцем.

Василю Васильовичу, ви напевно ознайомилися з реакцією на вашу заяву щодо публікації в "ДТ" безпосередньо Юлії Мостової.

Так, я прочитав реакцію пані Юлії Мостової. Вона каже, що ситуацію, яка начебто сталася в "Борисполі" їй описав свідок, чиє ім’я вона не воліє розголошувати. Запитується: як можна далі вести розмову, коли Юлія Володимирівна Мостова вважає неможливим розголошувати ім’я людини, яка надала їй цю інформацію? Я хочу мати можливість почути від неї і її свідка, чи була така подія, чи мало місце все те, про що вона пише в відомій вам статті.

А взагалі, я зараз взяв паузу. Вона взяла на себе місію в шановній газеті написати окремі речі прямою мовою. Це означає, що вона взяла на себе і відповідальність, що це нібито я сказав саме так. А я категорично стверджую: такої події не могло бути і я такого сказати не міг. Ось і все.

Але, даруйте, кожен журналіст має право не розкривати джерел своєї інформації.

А моє право – добиватися оприлюднення джерел, тому що я не міг такого сказати. Я вважав і вважаю, що на той час іншої, більш підготовленої кандидатури на посаду голови Донецької обласної державної адміністрації ніж Віктор Федорович не було. Його призначення було логічним і об’єктивним. І ця моя думка підтверджується подальшою діяльністю Віктора Федоровича на цій посаді. А працював він на цій посаді, до речі, сім років. Потім – двічі очолював уряд України, а зараз, як відомо, він обіймає найвищу посаду в державі. Тому ще раз підкреслюю: тодішнє призначення було правильним, логічним і об’єктивним.

В попередній відповіді ви сказали, що взяли паузу в заочній дискусії з головредом "Дзеркала тижня". Разом з тим ви стверджуєте, що публікація в "ДТ" боляче вас вдарила. Якими будуть ваші подальші дії, чи, можливо пауза може затягнутися надовго?

Одне можу сказати: я не та людина, яка буде судитися із засобами масової інформації.

Це ж чудово.

Так, я завжди дуже шанував професію журналіста. Займаючи різні посади, виїжджаючи в регіони, я завжди хотів бачити поруч журналістів, щоб вони власними очима бачили, що робиться владою і конкретними посадовими особами. Це дуже важливо. Я розпочинав таку практику з 1995 року, коли була страшна техногенна катастрофа в Харкові. Я тоді на другий день з урядовою комісією був на місці і 43 дні та ночі перебував там, допоки ми не запустили ту систему і не врятували місто, три області (Харківську, Донецьку і Луганську) та частину Російської Федерації. А це ж було літо, спека... І журналісти весь час були поруч і постійно мали оперативну інформацію. Я казав тоді: "Шановні колеги журналісти! Будь ласка, дивіться, що ми робимо вранці, обідом, в вечорі. Аналізуйте результати цієї роботи і розповідайте людям правду".

Моє відношення до журналістів було і залишається шанобливим. Тому я ні з ким не збираюся воювати, з жодним ЗМІ. В мене не той характер. Я хочу лише одного: щоби так само з повагою відносилися і до мене. Припустимо, у Юлії Володимирівни Мостової була інформація. Вона могла б сказати: "Василь Васильовичу, ми знаємо один одного майже 20 років, хочу у вас дещо уточнити". В такому разі я б приїхав до неї,вислухав і висловив би свою точку зору. Це було б коректно? Коректно.

Я все життя був публічною людиною. Я був відданий справі і ніколи не зловживав владою. Тому ще раз підкреслюю: я ні з ким воювати не збираюся, але дуже хочу, щоб істина була відома. А ще я ніколи не дозволяв собі говорити неправду. Люди, які давно зі мною знайомі чудово це знають. І я хочу, щоб ця віра та довіра збереглася. Не більше, не менше.

Ви кажете, що не говорили слів, які у своїй публікації наводить Юлія Мостова. А сам факт підписання указу про призначення губернатором Януковича "на крилі літака" мав місце?

Підтвердити чи спростувати це може тільки автор указу – Президент Леонід Данилович Кучма і ніхто інший. Як правило, всі укази Президента, в тому числі і кадрові, підписуються у кабінеті глави держави. Є певна процедура подання на конкретну посадову особу. Якщо це органи виконавчої влади, то має бути подання прем’єр-міністра України проекту відповідного указу. Тобто є певна процедура. Тому так просто уявляти собі, що такі укази підписуються де завгодно, як мінімум недоречно. Очевидно, що такі важливі укази Президента на ходу не підписуються. Тому я дуже хотів би, щоб з цього приводу виловився особисто Леонід Данилович. Ще раз підкреслюю: тільки він може сказати, де підписувався указ – в аеропорту чи в кабінеті Президента України.

В публікації "ДТ" також йдеться про те, що саме прем’єр Лазаренко лобіював призначення Януковича губернатором Донецької ОДА. Які ваші міркування з цього приводу?

Що таке лобіював? Є прем’єр-міністр і він не лобіює, а офіційно вносить пропозицію на розгляд Президента України і, відповідно до Конституції, подає відповідне подання. Тому так писати – лобіював чи не лобіював… Я вважаю, що це некоректно.

Ви говорите про процедуру, але на жаль, її торжество в нашій державі – рідкість. Тому доводиться говорити про домінування особистісного фактору над конституційною процедурою. І особливо яскраво це проявляється якраз в кадрових питаннях.

Ви розмірковуєте, а я кажу про існуючу практику і порядок. Коли вносяться подання, це офіційно реєструється в адміністрації Президента і готується проект указу глави держави. До того ж, перед тим як прийти на співбесіду до Президента, кандидат на той чи інший пост спілкується з іншими посадовими особами, які визначені гарантом Конституції. Такий порядок, і саме так мало бути. А як було в даному конкретному випадку може сказати тільки Леонід Данилович Кучма.

На момент призначення Віктора Януковича губернатором ви займали посаду першого віце-прем’єра. Що можете сказати про якість роботи чинного Президента на посаді голови Донецької обладміністрації?

Тут я можу сказати лише одне. З призначенням Віктора Федоровича Януковича головою обласної державної адміністрації справи поступово почали поліпшуватися, а обстановка покращуватися. А до цього я там тижнями, місяцями працював з членами урядових комісій, щоб допомогти стабілізувати обстановку. Там страйки за страйками були… Дороги і залізниці були паралізовані. І нашою задачею тоді було допомогти облдержадміністрації, міським радам, РДА, щоб економічна і соціально-політична ситуація в області поліпшувалася. І вона дійсно поступово поліпшувалася.

За період, коли ОДА очолював Віктор Федорович,область досягла значних успіхів. І тому він мав моральне право погодитися на пропозицію Леоніда Даниловича Кучми очолити уряд в листопаді 2002 року. А як працював Кабінет міністрів далі – вам відомо.

За інформацією "Обозревателя", невдовзі після виходу публікації Юлії Мостової ви дали інтерв’ю одному з закордонних підрозділів "Радіо Свобода", де спростували тези, висловлені в публікації "ДТ". Але зрештою інтерв’ю так і не вийшло. Чому, вам відомо?

Інтерв’ю було анонсовано, а мені на даний момент невідомо, що там склалося, як і чому.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости