Все, що коїлося у сфері зв'язку в зоні АТО, я називав "зоопарком рішень" – Арахамія

3.6т

Перші 9 місяців із початку АТО на сході країни українське військо протистояло ворогу, не маючи нормального зв'язку. "Навіть волонтерам, які творили і продовжують творити дива, допомогти було складно. Адже всі з жахом зрозуміли – жодного протоколу рішення комунікаційних питань не було..., – згадує події 2014 року волонтер, волонтер Давид Арахамія. – Радіостанції – застарілі, рації кожного підрозділу працювали на різних частотах, як все звести в єдину систему – ніхто не розумів". Цей період Давид жартома називає "зоопарком рішень", адже часу на планомірне вибудовування системи зв'язку просто не було. Противник же, не соромлячись, у відкриту перехоплював усі розмови. Про шифровку передачі даних та якісний зв’язок усі лише мріяли, адже це значно б скоротило кількість жертв.

Першою компанією, яка побудувала найпростіший цифровий зв'язок між бійцями, стала "Моторолла". Її рації, хоч і не воєнні, замінили бійцям мобільні телефони, але для ведення військових дій проти регулярної армії супротивника вони не дуже підходять, так як працюють на однієї частоті, яку легко ідентифікувати та подавити маючи засоби радіоелектронної боротьби. Є також застереження щодо можливості дешифрувати перемовини в порівнянні з дійсно військовими рішеннями на ринку. "Але на той момент це був варіант, адже війна йшла, зв'язку катастрофічно не вистачало, як і грошей на дорогу продукцію, – розповідає пан Давид. – До того ж, закуплені рації компанії "Моторолла" – прості у користуванні, не потребували спеціальних навиків, що теж було важливо".

"До питання забезпечення зв'язком спецпідрозділів підійшли більш виважено, – розповідає волонтер. – Для них рації закупили в американській компанії Harris, величезна кількість яких вже попередньо була присутня за рахунок програми міжнародної допомоги, Міністерству Оборони тільки залишилось доукомплектувати бракуючи вузли в системі зв'язку. Фахівці Harris, разом з місцевим дистриб'ютором провели багато навчальних курсів для наших військових".

"Однак загальна система комунікації до сих пір не побудована навіть у зоні АТО, – говорить пан Давид. – Необхідно зв'язати між собою всі підрозділи, передача даних має бути оперативною та якісною – для обміну великими обсягами інформації. І, звісно ж, 100% захищеними. Це в теорії. А на практиці до сих пір українські прикордонники – без системи комунікації, так як і одне із найчисельніших відомств – Міністерство внутрішніх справ... Як поєднати якісним зв’язком всі військові підрозділи та командування – питання риторичне..."

З точки зору технологій це – цілком реально. Приклад правильно вибудованої системи комунікації та позитивні результати не так далеко від нас – в Ізраїлі. Там сучасні рації дозволяють воїну мати одночасно голосовий та відео зв’язок, а також отримувати і передавати смс-повідомлення. На екрані рації чи мобільного планшету він бачить позиції своїх/чужих на мапі місцевості в режимі реального часу. Давид Арахамія розповідає, що компанія Elbit Systems, яка є єдиним постачальником засобів комунікації та автоматизованих систем управління (АСУ) для армії Ізраїлю, представила українським оборонцям продукти сімейства мобільних тактичних комунікаційних рішень, які здатні забезпечити функціонування потужної системи зв’язку. Незалежно від типу місцевості, потужна система зв’язку і супер-швидка передача даних дозволяють командувати військом та забезпечити командну комунікацію під час бою. Все це – в цілковито захищеному від противника режимі, для чого використовуються так звані "стрибучі" частоти і шифрування по найскладнішим алгоритмам. Інтеграція всіх видів зв’язку, враховуючи супутниковий, в одну єдину систему робить її абсолютно невразливою для ворога.

Ізраїль – перша в світі країна, яка створила так звану "цифрову армію". Своїми технологіями вони готові поділитися з Україною. "Створити таку потужну систему зв'язку в країні – дуже дорого, а у нашого Міноборони бюджет, на жаль, обмежений", – говорить Давид Арахамія. Але він мріє, що українське військо вже скоро крокуватиме "в ногу" з технологіями XXI сторіччя. Бо періодично з пам'яті виринає озвучена під час одного з тендерів, на перший погляд, шалена ідея – провідний світовий виробник відкриє у нас виробництво військових засобів зв’язку для української армії, що може значно знизити їх вартість. Експерти говорять, що майже наполовину!

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги