УкрРус

Кульгавий закон "Про військово-цивільні адміністрації"

Війна вимагає він країни нових та швидких кроків. Тим більше коли агресор діє настільки підступно. В випадку прийняття закону "Про військово-цивільні адміністрації" Верховна Рада поспішала аж занадто.

Закон містить низку розбіжностей, та не адаптований під існуюче законодавство. Приклади яких я наведу нижче. Варто зауважити що в розробці даного закону не приймали участь представники місцевих органів самоврядування. Також він ніяким чином не обговорювався з керівництвом або представниками Донецької чи Луганської обласної адміністрації. Неузгодженість даного закону з ситуацією на місцях призвела до повного абсурду при його виконанні та відірваності від реалій.

Стаття перша даного закону говорить:Військово-цивільні адміністрації – тимчасові державні органи, які діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України. В статті третій прописано: голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу керівників відповідних військово-цивільних адміністрацій. Цими статтями засвідчується що в разі підписання Президентом Указу про створення ВЦА, він передає в підпорядкування АТЦ, який є структурною ланкою СБУ, своїх підлеглих. Нагадаю, голови ОДА та РДА є представниками гілки президентської влади в областях. Таким чином частина повноважень президентської гілки влади переходить до АТЦ, яке не має а ні досвіду, а ні фахівців, а ні законних підстав для здійснення подібних повноважень.

Далі, в цій же третій статті, зазначено: структуру і штатний розпис військово-цивільних адміністрацій населених пунктів затверджує керівник Антитерористичного центру при Службі безпеки України за поданням керівника відповідної військово-цивільної адміністрації.Безпосереднє керівництво військово-цивільними адміністраціями здійснюють їх керівники.

На практиці це виглядає так, керівник АТЦ приймає людей на роботу, керує ними голова ОДА. Безумовно голова ОДА подає кандидатури, але в реаліях нашої країни ми чудово усвідомлюємо наскільки складно буває здійсните подання аби його прийняли, а людину призначили. Зауважу в даному випадку це не звинувачення когось конкретного, це зауваження на наявність в законі відповідних важелів впливу, які можна використовувати як корупційний механізм.

Все в тій же третій статті зазначено:керівництво діяльністю обласних військово-цивільних адміністрацій у сфері забезпечення громадського порядку і безпеки здійснює керівник Антитерористичного центру при Службі безпеки України. Перепрошую але як таке можливо? АТЦ не має в своєму підпорядкуванні відповідних спецпідрозділів чи силових загонів. В даній ситуації варто лише згадати як починалось АТО. Керування АТО тоді було покладене на АТЦ. В теорії все виглядало правильно, на практиці ж вони не могли здійснювати анти терористичну операцію на території двох областей не маючи відповідних ресурсів. До АТО були залучені: ЗСУ, МВС, прикордонники, нацгвардія. Всі вони мали пряме підпорядкування конкретним міністерствам і ніяк не підпорядковувались АТЦ чи СБУ. Відповідно виконувати їх накази не могли. В результаті чого був створений "штаб АТО", в який увійшли представники всіх цих органів. АТЦ наразі виконує роль консультанта. В ситуації з даним законом ми знов ідемо по колу.

Частиною другою статті третьої передбачено:військово-цивільні адміністрації населених пунктів утворюються в одному або декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та / або їх виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження , у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання. Однак законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" не передбачено випадків саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень органами місцевого самоврядування.

Не обійшлось в цьому законі і без порушень прав людини та головного закону України, Конституції. В статті п’ятій зазначається:Військово-цивільні адміністрації мають право на відповідній території за погодженням з Антитерористичним центром при Службі безпеки України: встановлювати обмеження щодо перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без визначених документів; тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях, дорогах та ділянках місцевості. В Конституції України, в статті 33 чітко зазначено: кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, в статті 17 прописано: ЗСУ та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свободи громадян. Варто нагади, що такі обмеження можливі лише при введені, на окремій чи всій території країни, надзвичайного або військового стану.

Незважаючи на наявність недоліків в даному законі, ідея його створення правильна. В умовах коли сесія обласної ради не може бути проведена в належних умовах згідно з законом, хтось має виконувати її функції. Закон дає більше повноважень голові ЦВА, підсилюючі його позицію в області де досі тривають бойові дії.

Позитивним моментом закону, в умовах що на сьогодні склались є, можливість заміщати державних службовців на місцях військовослужбовцями військових формувань, утворених відповідно до законів України. Сьогодні коли частина держслужбовців на місцях є сепаратистами чи просто не виконують свої обов’язки, можна замінити фахівцями та патріотами.

Закон прийнято, указ видано і їх потрібно виконувати. Голова Донецької обласної адміністрації вже підготував низку пропозиції, що до кадрових заміщень, до керівника АТЦ. Представники Донецької обласної адміністрації та Донецької обласної ради вийшли до керівництва країни з пропозиціями, щодо доопрацювання даного закону.

Сьогодні коли країна прагне децентралізації, ми усвідомлюємо що Донецька та Луганські області потребують навпаки централізації влади та наведення порядку.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги