Ну ОК, Мінюст зганьбився з своєю презентацією "реформи".

Але ви спитаєте – що ж дійсно треба зробити?

Необхідно змінити не вивіску та колір форми, а систему взаємовідносин персоналу служби та в’язнів, мінімізація корупційних ризиків і можливостей для порушення прав людини в установах. Не тільки документувати і саджати корупціонерів, а усувати самі можливості для корупції.

Взагалі при обговоренні змін у пенітенціарній роботі необхідно враховувати думку не тільки в’язнів, правозахисних організацій, та європейських експертів, але й думку громадян, які потерпіли від злочинів в’язнів, та які мають право та гарантії від держави на відшкодування завданої їм шкоди.

Отже:

-Передача системи медобслуговування до відання МОЗ.

В даний час лікарі підпорядковані тому ж керівнику, який відповідає за організацію відбування покарання. Це дозволяє начальникам колоній і СІЗО зловживати наданням або ненаданням меддопомоги.

Необхідно, щоб медпрацівники Були підпорядковані МОЗ, що дозволить уникнути виконання ними незаконних наказів (приховування побиття, ненадання меддопомоги, фальсифікація хвороб…). Також, в такому разі, меддопомога в'язням не буде відрізнятися від стандартів її надання всім громадянам України.

-Зміна принципу оцінки можливості умовно-дострокового звільнення на незалежний від адміністрації колонії.

Зараз УДЗ застосовуєься судом за характеристиками, які надає начальник колонії. Йому не завжди це вигідно (матеріальна зацікавленість, необхідність в робочій силі…), тому його оцінка виправлення в’язня не є об’єктивною і неупередженою.

Треба, щоб оцінку ступеню виправлення робила опікунська комісія при облдержадміністраціях, куди б входили незалежні психологи, депутати місцевого рівня, представники громадськості, духовенство. Вони повинні приймати рішення про виправлення/невиправлення в’язня, та клопотати перед судом про розгляд цього питання.

- Врахування думки потерпілого при вирішенні питання про дострокове звільнення.

Хоча це і передбачено КПК України, зараз суди не повідомляють потерпілих про призначення дати вирішення цього питання.

-Відмова від централізованої закупівлі продуктів на всю систему у центральному апараті.

Тільки децентралізація та максимальна закупівля продуктів харчування у сільськогосподарських колоній самої служби.

-зміна системи організації харчування в’язнів на кейтерінг та аутсорс

Зараз в’язні готують собі самі, не маючи ні освіти ні досвіду. З тих продуктів, які централізовано закупляє корумпований центральний апарат ДПтСУ. Суми відкатів досягають 50 %.

Необхідно перевести харчування на закупівлю вже готових сніданків\обідів\вечерь. З урахуванням економії на відкатах, зарплатах працівників харчоблоків, вартості енергоносіїв, крадіжок з харчоблоків – вартість харчування в’язня буде приблизно такою ж як вартість харчування солдата.

-Надання держзамовленя підприємствам колоній.

Прийняття постанови КМУ про перелік товарів для обов’язкового держзамовлення виробництвам колоній дасть можливість завантажити підприємства, надасть роботу в’язням. Робота підприємств носить не тільки прибутковий характер, але і дозволяє в’язню перевиховуватись, покращувати свій побутовий добробут, відшкодовувати завдану потерпілим або державі шкоду.

Прибуток підприємств також буде направлятися тільки на покращення стану колоній.

-Надання можливостей засудженим придбавати додаткові блага (покращене харчування, Інтернет, кабельне ТВ та ін), але тільки за рахунок зароблених в колонії грошей.

Можливість придбання додаткових благ тільки за зароблені кошти буде стимулювати в’язня до праці та заробляння грошей.

Дана пропозиція можлива лише при завантаженості установ роботою, отже йде в комплексі із держзамовленням (див. вище)

- Вирівняння балансу між правами та обов’язками засуджених і ув’язнених.

- Вирівняння балансу між правами та обов’язками персоналу.

В даний час, внаслідок не продуманих та шкідливих змін у кримінально-виконавче законодавство останніх років, вони вкрай розбалансовані та призводять до безвідповідальності та зацікавленості в корупції і персоналу і в’язнів.

-Гідна оплата роботи персоналу.

Не менше, а навіть трохи більше ніж в поліції. Зараз на оботу в ДПтСУ йдуть за остаточним принципом - ті, хто не зміг пройти ні в СБУ, ні в ЗСУ, ні в Поліцію ні в інші правоохоронні органи, або їх звідти вигнали! Рівень знань, відповідальності та підготовки вкрай низький. Хоча саме співробітники ДПтСУ щоденно контактують із злочинцями та повинні їх перевиховувати. Зарплати ж в них зараз мінімальні.

-Побудова ефективної системи пробації – "нагляду на волі" (мінюст повинен був її запустити ще минулого року, але не розуміє що це таке)

Саме система пробації дасть можливість не саджати в тюрми таку кількість людей. Ті хто не зовсім зіпсований – зможуть перебувати під наглядом на свободі.

-Введення поняття "приватна тюрма"

Дасть можливість перекласти частину функцій держави по забезпеченню в’язнів на приватний бізнес. Стосується тільки установ відкритого типу!!!

-Збільшення норм мінімальної площі для розміщення засуджених та ув’язнених.

В СІЗО це повинно бути не менше 4 м.кв. на людину (зараз 2,5 м.кв.)

-Поступове перепланування колоній з казарменої системи на блочну (по 2-4-6 осіб в приміщені).

Тільки перебування в приміщеннях кімнатного типу, дає людині можливість відчути себе людиною та працювати над собою. Зараз в’язні перебувають в "бараках" по 30-60 чоловік, де не йдеться про приватність взагалі.

Це тільки першочергові кроки. Роботи попереду дуже багато.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости