23 октября • обновлено в 19:27
МоваЯзык
Блоги Мир

/ Блоги - Новости политики

Нововведення у взаємовідносини підприємців і влади на місцях

25.6т

Тихо і непомітно на фоні бюджетних перипетій пройшло внесення на розгляд Верховної Ради проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція), або законопроекту №1580. Законопроект надзвичайно великий за обсягом, та фахівці ПРАВ.КОМ спробували кількома тезами охарактеризувати ті ключові нововведення, які можуть безпосередньо торкнутися взаємовідносин підприємців і влади на місцях.

1. Найбільш серйозні нововведення очікуються до Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців". Відтепер виписка з реєстру не використовуватиметься "для ідентифікації під час провадження господарської діяльності та відкриття рахунку в банку". Для цього тепер використовують "…відомості з реєстру". У разі збройних конфліктів, масових заворушень і т.п., реєстрація юридичних осіб може здійснюватися реєстраторами не за місцем розташування юридичної особи. Це дещо запізніле, але правильне рішення.

2. Також повноваження державного реєстратора, передбачені цим Законом, з прийому документів для надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців та видачі оформлених результатів їх надання зможуть виконувати посадові особи органів місцевого самоврядування, адміністратори центрів надання адміністративних послуг, а також інші особи.

На практиці це означає здійснення величезного кроку до вирішення проблеми з біганиною за витягами і виписками з офісу реєстраторів до офісу адміністраторів, отримання можливості розподіляти навантаження між різними "реєстраторами і адміністраторами" в Центрах адмінпослуг, і, як результат-значно скоротити час очікування і час обслуговування.

3. Нарешті, встановлюється порядок обміну відомостями з ЄДРПОУ з фіскальною службою, Пенсійним фондом, іншими службами. Внесення запису державним реєстратором є підставою для взяття та для зняття з обліку відповідної юридичної особи чи фізичної особи-підприємця. Через реєстратора можна буде тепер подати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування та реєстрації платником ПДВ.

4. Найгучніше нововведення-фактично повне відкриття інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. "Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення та зняття арештів на рахунки та майно". Це може бути як доступ через сайт, так і отримання "традиційних "виписок,довідок і витягів". Надзвичайно позитивною є норма, яка передбачає отримання органами влади інформації з реєстру для здійснення наданих їм виключно в електронній формі.

5. Схожі за змістом і сенсом норми закладаються і щодо реєстраторів речових прав. Так, "повноваження державного реєстратора, передбачені цим Законом з видачі та прийому документів можуть виконувати посадові особи органів місцевого самоврядування, адміністратори центрів надання адміністративних послуг". Крім того, в прикінцевих положеннях певною мірою врегульовано конфлікт між колишніми реєстраторами – БТІ і нинішніми, на користь реєстраційної служби. Підприємства - БТІ до 1 січня 2016 року передати реєстрові книги та реєстраційні справи, які є державною власністю, органам державної реєстрації прав за місцем розташування нерухомого майна у порядку, встановленому Міністерством юстиції України. До передачі реєстрових книг та реєстраційних справ органам державної реєстрації прав забезпечити надання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно на запити органів державної влади, їх посадових осіб.

6. Зміни можуть торкнутися і системи надання адміністративних послуг в цілому. Так, За повторне порушення вимог щодо надання адміністративних послуг та видачі дозвільних документів роботодавець не має право, а зобов’язаний буде звільнити посадову особу. Сюди включаються, наприклад, такі порушення, як недотримання строків видачі документів, неправомірна відмова у наданні послуги з підстав, що не передбачені законом, неповідомлення про результат послуги та інші. Отже, можемо очікувати цілі пакети звільнень нерадивих чиновників.

7. Встановлюється пряма відповідальність за порушення під час надання адміністративних послуг і дозвільних процедур. Зокрема, це порушення строків надання замовнику містобудівних умов та обмежень, будівельного паспорта забудови земельної ділянки, висновків (звітів) експертизи проектної та містобудівної документації, надання таких документів з порушенням установленого порядку, а також вимагання у замовника документів, не передбачених законодавством" - за це встановлюється штраф у розмірі 150-200 НМДГ.

8. Анонсована децентралізація, схоже, може торкнутися однієї з найбільш вагомих сфер міського розвитку – архітектури та містобудування. Так, левова частка повноважень архітектурно-будівельного контролю передається на місця - в міста, села, область. Відтепер до повноважень відповідних виконавчих органів місцевих ради належатиме і надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Таким чином, значною мірою повноваження з регулювання архітектурно-містобудівної діяльності переходять до місцевих органів влади, державних адміністрацій та відповідних рад. Однак, керівники таких новоутворених виконавчих органів місцевих рад призначаються на посаду і звільняються за погодженням з центральним органом виконавчої влади, а самі органи залишаються підконтрольними йому ж. Дії та рішення таких структур на місцях можуть бути оскаржені до центрального органу або до суду. Тому на практиці велике значення матиме той рівень і зміст контролю, а також підстави і порядок погодження керівника місцевого виконавчого органу в сфері архітектурної діяльності. Наприклад, головні інспектори з архбуднагляду матимуть широкі права з зупинення рішень органів архбудконтролю, ініціювання їх звільнення, або навпаки, ініціювати проведення ними перевірок.

Вводиться поняття "єдиний реєстр суб’єктів господарювання, що виконують будівельні роботи". Його наповнюватиме та вестиме визначений Центральний орган влади (відповідне Міністерство або відомство). Також вестиметься єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, вільний для перегляду на відкритому сайті.

9. Крім контролю за технічними вимогами будівництва, органи місцевого самоврядування можуть отримати суперечливі повноваження з "організації роботи, пов’язаної із завершенням будівництва багатоквартирних житлових будинків, що споруджувалися із залученням коштів фізичних осіб, у разі неспроможності забудовників продовжувати таке будівництво". Зміст, наповнення та сенс такого нововведення поки що невідомий, тому воно ризикує залишитися "мертвою нормою". А от надання органам місцевого самоврядування повноважень зі "здійснення державного контролю за діяльністю забудовників, пов’язаною із залученням коштів фізичних та юридичних осіб у будівництво багатоквартирних житлових будинків" взагалі незрозуміле. Окрім бажання держави скинути зайвий клопіт на печі місцевих рад, в законопроекті немає ані важелів, ані механізмів такого контролю.

10. Не так просто тепер може відбуватися зміна назв вулиць і інших об’єктів. Їх законодавець пропонує заносити у Єдиний державний адресний реєстр, порядок ведення якого, як водиться, залишається за КМУ.

11. Серйозні зміни вносяться до статті 97 Земельного Кодексу. Тепер "підприємства, установи та організації, які проводять розвідувальні, геологознімальні, пошукові, геодезичні роботи та роботи з будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції об’єктів трубопровідного транспорту, спорудження нафтових і газових свердловин, виробничих споруд, під’їзних доріг, ліній електропередач та зв’язку, пов’язаних з їх експлуатацією" повинні оформляти право користування земельною ділянкою під трубопроводом та технічними об’єктами а також відшкодовувати власнику землі збитки, в тому числі неотримані доходи. Це напряму стосуватиметься комунальних ( і не лише) підприємств міста Черкаси, адже усі міські мережі – газові, опалювальні, водогінні - є "об’єктом трубопроводного транспорту".

12. В галузі соціального захисту, органи місцевого самоврядування отримують в навантаження наступне : "Органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення про додаткове пільгове або безкоштовне забезпечення дитячим харчуванням дітей грудного віку та другого року життя, які входять до складу малозабезпечених сімей, а також дітей грудного та раннього віку, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням можливостей місцевих бюджетів.

13. Органи місцевого самоврядування зобов’язані інформувати батьків дітей або їх інших законних представників стосовно норм та порядку безкоштовного і пільгового забезпечення дитячим харчуванням дітей грудного віку та другого року життя, які входять до складу малозабезпечених сімей, а також дітей грудного та раннього віку, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до закону."

Законопроектом передбачено низку інших важливих нововведень для різних галузей бізнесу-від IT-індустрії до сільського господарства, але вищевказані новели у разі їх прийняття відчутно позначаться на бізнесовому кліматі.

Не пропусти молнию! Подписывайся на нас в Telegram

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Источник
0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Блоги / мнения