Відтепер рішення суду зможуть виконувати приватні виконавці

1.4т

Кожен хто хоч раз стикався з судовою системою України знає, що виграти справу в суді це лише половина роботи. Не менш складним, а іноді, практично неможливим кроком є виконання рішення суду. Наприклад, рішення про стягнення грошових коштів з боржника, аліментів або вчинення дій, які включають, знесення будівлі, приведення майна в первісний стан тощо, на практиці виконуються одне до п’яти. Державні виконавчі служби є абсолютно неефективними, а виконавці немотивованими.

В рамках реформування судової та правоохоронної системи в нашій країні від 5 жовтня цього року вступив в силу новий закон "Про виконавче провадження". Метою його є збільшення ефективності виконання судових рішень.

Одним із головних нововведень цього закону є введення нового суб’єкта – приватних виконавців. До цього часу рішення виконувались лише державними виконавцями. Відтепер приватний виконавець отримає статус суб’єкта незалежної професійної діяльності, який мають адвокати, приватні нотаріуси та арбітражні керуючі. Законом установлені спеціальні вимоги до осіб, які можуть бути приватними виконавцями. Зокрема, ним може бути громадянин України, який досяг 25 років, має вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права після отримання відповідного диплома не менш як два роки і склав кваліфікаційний іспит. Інформація про приватних виконавців уноситься до Єдиного реєстру приватних виконавців, який буде розміщено на веб-сайті Мін’юсту. Реєстр буде безплатним і відкритим. До початку діяльності приватний виконавець зобов’язаний застрахувати свою цивільно-правову відповідальність перед третіми особами.

Приватні виконавці наділені такими ж повноваженнями, як і державні виконавці, проте вони не зможуть виконувати рішення:

• за якими боржником є держава, державні органи, Національний банк України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, частка держави в статутному капіталі яких перевищує 25%, та/або які фінансуються виключно з коштів державного або місцевого бюджету;

• за якими стягувачами є держава, державні органи;

• які передбачають виконання дій стосовно майна державної або комунальної власності;

• про виселення та вселення фізичних осіб;

• про конфіскацію майна;

• про відняття і передання дитини, встановлення побачень з нею або усунення перешкод у побаченнях з дитиною та деякі інші рішення.

За проведення виконавчих дій приватному виконавцеві буде виплачується винагорода, яка складається з двох частин. Основна встановлюється Кабміном і стягується з боржника у виконавчому провадженні. Додаткова визначається угодою між приватним виконавцем і стягувачем і сплачується останнім. Законом встановлюються механізми перевірки виконавців, притягнення до відповідальності, страхування їх діяльності.

Також нововведенням є створення Єдиного реєстру боржників, якому буде міститися інформація про боржників, які мають невиконані майнові зобов’язання. Відтак, нотаріуси, органи, що здійснюють реєстрацію майна, державні реєстратори речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, до яких з метою вчинення правочину щодо відчуження у будь-який спосіб майна звернувся боржник, внесений на день звернення до Єдиного реєстру боржників, у разі відсутності у них інформації про накладення арешту виконавцем на кошти або майно боржника зобов’язані відмовити у вчиненні реєстраційних дій та в день звернення боржника повідомити зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця про майно, щодо відчуження якого звернувся боржник.

З огляду на фактично непрацюючу в нашій країні виконавчу систему, адже згідно з офіційними даними 80% рішень про стягнення грошових коштів не виконуються, прийняття нового закону є позитивним кроком. Приватні виконавці є в багатьох цивілізованих країнах.

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости