Переселенці та їх нерухомість: на заваді стає нотаріус

7.5т

Останнім часом до багатьох проблем переселенців із Донбасу додалася ще одна, яка стосується юридичного питання відчуження їх майна, що знаходиться на Донбасі. Іноді нотаріуси відмовляють громадянам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій України, у посвідченні договорів відчуження нерухомого майна, яке розташовано на території проведення антитерористичної операції, обґрунтовуючи відмову тим, що обидві сторони правочину зареєстровані на вказаній території, чим фактично перешкоджають у реалізації громадянами України свого права на розпорядження власним нерухомим майном, що суперечить діючому законодавству України.

Частиною четвертою статті 55 Закону України "Про нотаріат" встановлено, що посвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також правочинів щодо відчуження, застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї зі сторін правочину.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" внесені зміни до Закону України "Про свободу пересування та проживання в Україні", статтею 3 якого визначено, що реєстрація — це внесення відомостей до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Слід зазначити, що документом, до якого вносяться відомості про місце перебування, зокрема, є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Статтею 10 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" також передбачено внесення інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування фізичної особи до вказаного реєстру.

Виходячи з вищевикладеного, нотаріуси, не мають правових підстав для відмови у вчиненні такої нотаріальної дії, як посвідчення договору відчуження нерухомого майна, розташованого на території проведення антитерористичної операції у зв’язку з тим, що обидві сторони правочину зареєстровані на території проведення антитерористичної операції.

Починаючи з 2014 року Міністерствами та відомствами активно вносяться зміни до законів та підзаконних нормативно-правових актів для забезпечення та сприяння у реалізації прав громадян, які вимушені були покинути місця свого постійного проживання через небезпеку для життя та здоров’я, у зв’язку з веденням бойових дій на сході України.

Законодавство про нотаріат залишилося поза увагою, оскільки, можливо, операції з нерухомістю, що розташована на території проведення антитерористичної операції, не були першочерговою та нагальною потребою переселенців.

Однак, на сьогодні, коли фінансовий стан переселенців погіршується з кожним днем у зв’язку з підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги, продукти харчування, лікарські препарати, а результатом великої конкуренція на ринку праці є зменшення заробітних плат, виникає потреба у відчуженні нерухомості для забезпечення належних умов існування для своїх родин.

Вважаю, що державним органам, відповідальним за внесення змін до чинного законодавства необхідно терміново розглянути питання внесення змін до Закону України "Про нотаріат" та підзаконних нормативно-правових актів.

Що ж робити в таких випадках переселенцям!?

По-перше, при зверненні до нотаріуса озброїтися вищезазначеними нормативними актами та доводити своє право на розпорядження власним майном.

У разі, якщо нотаріус все ж таки відмовляє у вчиненні певної нотаріальної дії, треба пам’ятати, що статтею 49 Закону України "Про нотаріат" передбачено перелік підстав для відмови у вчиненні нотаріальних дій та встановлено, що нотаріусу забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальних дій.

Тобто, на вимогу переселенця, якому відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус зобов’язаних викласти причини такої відмови в письмовій формі і роз’яснити порядок її оскарження, про що протягом трьох днів виносить відповідну постанову. Відмову, відповідно у вчиненні такої нотаріальної дії можливо оскаржити в суді.

Суд же, в свою чергу, може задовольнити позов про зобов’язання нотаріуса вчинити нотаріальну дію у разі наявності підстав для його задоволення.

Читайте все новости по теме "Экономический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги