newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img
Віктор Пинзеник
Віктор Пинзеник
Екс-міністр финансів України

Блог | Чому зменшився зовнішній борг України

Чому зменшився зовнішній борг України

Другий рік поспіль зменшується зовнішній борг України. За цей період він скоротився на 23,4 млрд. або на 16,5% (із 142,1 до 118,7 млрд. дол.). Це відбувається вперше після тривалого багаторічного періоду постійного нарощування зовнішнього боргу.

Видео дня

На 8 млрд. дол. за два останні роки скоротився найбільш "пекучий" борг – короткотерміновий. Цей борг включає виплати, що припадають на найближчі 12 місяців.

Дуже важлива для економіки країни тенденція. Хочу лише привернути увагу, що йдеться про зовнішній борг країни, а не про державний борг. Останній за два роки демонструє протилежну тенденцію, досягнувши на початок року майже 1,6 трлн. грн.

Вкотре прошу відрізняти зовнішній борг від державного. Останній формує зовнішній борг поряд з банками та компаніями країни. Із нинішніх 119 млрд. дол. Уряд заборгував 36 млрд. дол. У 2005 р. з боргу в 31 млрд. дол. на Уряд припадало 10 млрд.

Друге. Коли я говорю про необхідність жити по засобах, я завжди відношу це до держави. Бо це відмінні від бізнесу запозичення. Останні відтворюються в ході виробничої діяльності (куплені за боргові кошти сировина, матеріали, обладнання, відтворюються в готовій продукції та ще і з надбавкою-прибутком). Цього не скажеш про бюджет, кошти якого йдуть на споживання (зарплати, пенсії та ін.)

Третє. Державну частину зовнішнього боргу повертає держава. До іншого боргу громадяни відношення не мають. Це проблема самих позичальників – банків і компаній. Але і одна і друга частини боргу зачіпають усіх нас – через обмінний курс. Бо зовнішній борг має відношення до курсу гривні. Нагадаю, що обмінний курс є продуктом попиту і пропозиції. Складовою попиту є не тільки імпорт, але й погашення боргів. То хіба зменшення боргового попиту на валюту не важливе для курсу, для економіки? Якщо ж оцінювати відносний показник боргів, то ВВП добрий, як база, коли йдеться про державні борги. Для зовнішніх боргів важливий не ВВП, а валютні резерви. Борг у 500% ВВП може не приносити проблем, якщо резерви в 10 разів перевищують зовнішні борги. Тому борги треба співвідносити з резервами, а самі резерви краще оцінювати не в доларах, а в місяцях імпорту та у відношенні до короткострокових боргів.

Зменшення зовнішніх боргів України стало наслідком позитивного балансу торгівлі протягом останніх двох років. У 2014 і 2015 роках експорт дає більше валюти, ніж споживає імпорт. А додайте до цього те, що в дискусії назвали експорт робочої сили. Торговий чинник тиску на обмінний курс зараз відсутній. Залишається борговий, із його скороченням на 23 млрд., що безумовно позитивне явище. А до цього додамо вже хронічну українську біду – дефіцит бюджету, покриття якого ресурсами НБУ підігріває попит на валюту (детальніше я про це вже писав раніше).

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...