Акт прямої демократії по-німецьки

26

У неділю, 3 листопада в Берліні відбувся референдум щодо повернення у власність міста Берлін столичної електромережі. Референдум був ініційований об"єднання місцевих організацій Berliner Energietisch за участю лівих та зелених партій.

Головною метою ініціаторів проведення референдуму було повернення громаді міста електромережі, ліцензію на управління якої до кінця наступного року має шведське державне підприємствоVattenfall. Крім того, велась агітація щодо переходу берлінських електромереж на відновлювальні джерела енергії, у той час, як Vattenfall у своїй роботі досі використовує вугільні електростанції.

Референдум був вирішальною кульмінацією у довгостроковій спробі вирвати енергетичну цінність Берліна у шведського енергетичного гіганта Vattenfall. Проте активісти отримали поразку, їм не вдалося отримати достатньої кількості голосів. Для того, щоб рішення референдум мало силу, необхідно було отримати 25% голосів виборців Берліна. До перемоги не вистачило 21 тисячі голосів, незважаючи на те, що у голосуванні взяли участь 83% громадян.

Хоча малоймовірно, що Берлінська ініціатива з проведення референдуму значно знизила б ціну на електроенергію для споживачів, проте ця ініціатива є свідченням зростання народного невдоволення тією енергетичною політикою, яку Німеччина намагається впровадити.

У вересні за повернення електромережі в комунальне управління вже проголосували у другому найбільшому місті Німеччини Гамбурзі, де оператором мережі також є Vattenfall.

Берлінський та жовтневий Варшавський референдуми є прикладами залучення громад до вирішення не тільки політичних питань, а й господарських. Разом з тим, звертає на себе увагу той факт, що такий перевірений у Європі інструмент прямої демократії, як референдум із волевиявлення громад, потроху перетворюється в політичну технологію. Майже як у нас. Референдум перестає бути "голосом народу" і перетворюється у політичну маніпуляцію.

Тому активісти громадянської кампанії "За відповідальну владу" уважно вивчають досвід подібних заходів у світі. Такий аналіз проводиться для того, щоб законопроект "Про владу в Україні", який розробляється в рамках кампанії "За відповідальну владу" став не черговим актом компромісу між політиками, а реальним інструментом впливу громад на владу.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости