На выход: пророссийских депутатов хотят лишать мандатов, а рады – распускать

На выход: пророссийских депутатов хотят лишать мандатов, а рады – распускать

На четвертому місяці війни влада вирішила піти далі і розчистити український місцевий політикум від депутатів проросійських заборонених партій.

Видео дня

Кожного, хто пройшов до місцевої ради від такої партії, планують позбавляти депутатства, а ради, де більшість - зі складу заборонених партій, чекає розпуск і не позачергові вибори, а військові цивільні адміністрації на час війни.

Відповідний законопроєкт № 7476 зареєстрував уряд.

На выход: пророссийских депутатов хотят лишать мандатов, а рады – распускать

Кого позбавлять мандатів?

"Пустити по світу" можуть близько 4 тис. місцевих обранців. Йдеться про депутатів сільських, селищних, міських, районних та обласних рад - представників заборонених нині судом партій.

Наразі заборонених партій 13 - ОПЗЖ, "Опозиційний блок", "Прогресивна соціалістична партія України", "Наші", "Блок Володимира Сальдо", "Держава", "Соціалістична партія України", "Соціалісти", "Справедливість та розвиток", "Ліва опозиція", "Союз лівих сил" та "Партія Шарія", "Русь єдина".

За законопроєктом, достроково припиняти повноваження будуть у депутатів, які:

  • були обрані від місцевої організації політичної партії, яка в судовому порядку заборонена і рішення суду набрало законної сили;

  • входили до депутатської фракції місцевої організації політичної партії, діяльність якої заборонена за рішенням суду, що набрало законної сили.

Боятися варто ОПЗЖ. Вона має найбільше представництво на місцях серед заборонених партій - понад 3 тис. депутатів.

Цікаво, що заміщення таких депутатів не буде, а депутатські мандати залишатимуться вакантним.

Що буде із радами?

У разі припинення повноважень більше, ніж половини депутатів від складу ради, то така рада стає неправомочною. Її повноваження теж достроково припиняються.

Однак такий механізм "очистки" від проросійських політиків призведе і до автоматичного припинення повноважень депутатів рад, які балотувались та були обрані від інших політичних партій, діяльність яких не заборонена судом. Це суперечить конституційним гарантіям здійснення депутатських повноважень упродовж 5 років після чергових виборів (стаття 141 Конституції України).

За даними "Чесно", правомочність може втратити 91 місцева рада у 9 областях (лише 11%), де кількість виборців становить більше 10 тис.

Після розпуску ради перевиборів у воєнний час не буде. Замість них у відповідних районах, областях та територіальних громадах, де введено воєнний стан або режим АТО, планують утворювати військові та військово-цивільні адміністрації. Вони діятимуть до завершення війни та до відкриття першої сесії ради, обраної на позачергових виборах.

У разі, якщо після закінчення воєнного стану до чергових місцевих виборів залишиться менше 180 днів, то позачергові вибори не проводитимуть.

Чи є альтернатива розпуску?

Функціонування місцевих рад, які підпадають під дострокове припинення повноважень, могли б продовжити, якщо передбачити механізм прийняття ними рішень більшістю голосів від кількісного складу депутатів, який залишився після виконання вимог із припинення повноважень депутатів місцевих рад, які були висунуті та обрані від політичних партій, діяльність яких заборонена судом.

Зокрема, ч. 2 ст 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає можливість прийняття рішення радою більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Тобто наведена законодавча конструкція передбачає можливість у деяких випадках приймати рішення й іншою кількістю голосів депутатів.

За таких умов вдалося би забезпечити дієздатність таких місцевих рад та дотримуватися конституційних гарантій депутатської діяльності для депутатів, які висунуті та обрані від політичних партій, діяльність яких не заборонена судом.

Інститут законодавчих ідей підтримує ініціативу розпуску депутатів місцевих рад - представників заборонених судом партій. Однак такий механізм призведе і до припинення повноважень частини депутатів, обраних від інших політичних партій, діяльність яких судом не заборонена.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...