А я на море: как в Раде придумали ездить за границу

А я на море: как в Раде придумали ездить за границу

Президент України Володимир Зеленський, відповідаючи на петицію, чітко дав зрозуміти українцям, що дозволу виїзду за кордон для чоловіків призовного віку поки чекати не варто.

Видео дня

Не чекати дозволу вирішили і в Раді та зареєстрували законопроєкт № 7383, який дозволить нардепам безперешкодно їздити за кордон. Під ініціативою підписалися 60 парламентарів, у більшості – “Слуга народу". Долучилися й обранці від “Батьківщини", “За майбутнє", “Довіри" і навіть екс опзж.

Формально законопроєкт – про усунення бюрократичних незручностей щодо видачі та повернення МЗС дипломатичних паспортів після закордонних поїздок. Реально ж – про схему подорожувати, їздити у бізнесових справах та просто вільно перетинати кордон у час війни, коли для більшості українських чоловіків це право обмежили.

Проаналізуємо детальніше законопроєкт, у прийнятті якого буде зацікавлений чи не увесь склад парламенту.

А я на море: как в Раде придумали ездить за границу

Дипломатичні паспорти для приватних поїздок

Дипломатичні паспорти видаються народним депутатам виключно для офіційних відряджень і мають бути повернуті у МЗС у 10-денний термін після поїздки, – про це вже у травні нагадувало МЗС. Але це поки що.

Парламентарі планують змінити законодавство таким чином, щоб дипломатичні паспорти видавалися їм на всю каденцію, зберігалися у нардепів і поверталися вже після припинення повноважень. Тобто для безперешкодного перетину кордону під час війни і без необхідності оформлення службових відряджень.

В обгрунтуванні автори посилаються на закон, який дає їм право мати такі паспорти, і на неузгодженість із положенням, затвердженим Указом Президента. Саме згідно положення вони зобов'язані повертати документ після кожного відрядження. У Раді впевнені, що оскільки закон має вищу юридичну силу, то потрібно спиратися виключно на нього.

Але! Закон передбачає право на дипломатичний паспорт, а положення, затверджене Указом визначає порядок його використання. Таким чином, депутати, “плутаючи" норми, хочуть змінити порядок користування паспортом, обходячи Указ Президента.

Натомість тут ігнорується головне: дипломатичний паспорт має використовуватися виключно для офіційних відряджень під час виконання депутатами їх повноважень. Для приватних поїздок, відпочинку та подорожей парламентарі мають використовувати закордонні паспорти, як і у кожного українця.

Недоторкані на кордоні

Депутати обурюються, що під час перетину кордону у війну суто дипломатичний паспорт не працює: Держприкордонслужба вимагає й інші підтверджуючі офіційне відрядження документи. Це, на їх думку, “нівелює саму мету такого документа".

Для цього хочуть законодавчо встановити заборону вимагати будь-які інші документи в депутатів, які перетинають кордон з дипломатичними паспортами.

Це дозволить їм використовувати дипломатичні паспорти для приватних поїздок. Літо, сезон відпусток, вільний перетин кордону – погодьтесь, приваблива пропозиція.

Але в країні війна. В умовах воєнного стану діють обмеження, що не дозволяють чоловікам призовного віку залишати територію України. Це стосується і депутатів.

Такі спроби депутатів під час війни “вирішити щось для себе" не додають іміджу Україні як державі, до якої зараз прикута увага всього світу.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...