newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Зниження ліквідності українських банків може стати причиною кризи - експерт

372
Зниження ліквідності українських банків може стати причиною кризи - експерт

Монетарна політика заборони на даний час є шкідливою для вітчизняної економіки і може стати причиною повторення кризи 2008 року. Таку думку висловив екс-заступник глави Національного банку України Сергій Яременко, коментуючи ситуацію зі зниженням залишків на кореспондентських рахунках українських банків до історичних мінімумів.

"Зниження ліквідності цього та минулого місяців свідчить про те, що міжбанк вже закінчився. (Міжбанківські кредити, які можна отримати з міжбанківського ринку, є одним з джерел ліквідності банку). Банки починають накопичувати деякі резервні суми для того, щоб не втратити поточну ліквідність, і тому обмежують будь-які активні операції. На даний час політика заборони є шкідливою для економіки", - сказав він.

Видео дня

За словами експерта, причиною зниження ліквідності українських банків є неправильний "діагноз" інфляції. "За нинішньою моделлю, яка вже не діє в західних країнах, але застосовується ще у нас, інфляція пов'язана з надлишком грошей. В Україні абсолютно протилежна ситуація - у нас інфляція витрат. Залежить вона від курсу, процентних ставок і цін на зовнішні сировинні ресурси, в тому числі продовольство. Водночас політика США з приводу друкування грошей в умовах глобального зниження економічного зростання призводить до підвищення цін у світі", - пояснив Яременко.

Він підкреслив, що в ситуації, яка склалася, зменшення ліквідності призводить до уповільнення зростання внутрішньої економіки і погіршення роботи банківського сектора. "Підприємства в умовах рецесії ще не мають доступу до кредитних ресурсів. Таким чином, виходить, що ми тиснемо на власного виробника і збільшуємо імпорт. Про це свідчить перекіс торговельного балансу. Зараз це згубно для економіки і для самих банків, оскільки погіршуються їхні активи", - зауважив експерт.

На думку Яременка, сценарій розвитку монетарної політики заборони принесе негативні результати. "У банківській системі у зв'язку з такою політикою регулятора зменшується ліквідність, зменшуються активи. Активи - це економіка, і вона гірше працює, що веде до збільшення витрат, відповідно, ціни зростають, а з інфляцією продовжують боротися грошовим голодом. Утвориться замкнене коло, яке приводить до колапсу, до явищ, які ми спостерігали 2008 року", - дійшов висновку експерт.

8 серпня НБУ зафіксував найнижчу ліквідність банків з початку кризи 2008 року. Сьогодні залишок коштів на кореспондентських і транзитних рахунках українських банків становив 9392,6 млн грн. Показник опустився нижче від позначки 10000 млн грн вперше з 27 вересня 2006 року.